Zawieszenie na popularnych „poduszkach” niepodzielnie króluje w przypadku naczep w transporcie kołowym. Okazuje się jednak, że rozwiązanie to może być także z powodzeniem stosowane w kontekście przyczep rolniczych.

Co daje zawieszenie pneumatyczne?

Do głównych zalet zawieszenia pneumatycznego należy zaliczyć wysoki poziom komfortu jazdy oraz poprawę bezpieczeństwa w czasie transportu – szczególnie z ładunkiem. Zawieszenie na „poduszkach” gwarantuje równomierny rozdział obciążenia na wszystkie koła, a precyzyjne prowadzenie zdaniem producenta zapewnia mniejsze zużycie opon, a tym samym uzyskanie niższych kosztów eksploatacji.

Dostępne jako opcja

Na ten moment zawieszenie pneumatyczne oferowane jest jako opcja w ramach modelu DB 14, a więc dla przyczepy burtowej, dwuosiowej o ładowności wynoszącej 14 t. Obecnie trwają prace, aby to rozwiązanie zaoferować również w nieco mniejszych modelach DB 10 oraz DB 12 o ładownościach odpowiednio 10 oraz 12 t.

Producent dotychczas montował zawieszenie produkcji BPW, jednak na życzenie klienta istnieje możliwość wykorzystania komponentów innych marek np. ADR.

Zawieszenie pneumatyczne zasilane jest z tych samych przyłączy, co układ hamulcowy, a ciśnienie robocze zmienia się w zależności od ciężaru na przyczepie. Regulacja wysokości w zakresie góra/dół odbywa się za pomocą dźwigni mechanicznej.

Zawieszenie pneumatyczne gwarantuje lepszy komfort jazdy oraz wyższy poziom bezpieczeństwa. fot. mat. prasowe
Zawieszenie pneumatyczne gwarantuje lepszy komfort jazdy oraz wyższy poziom bezpieczeństwa. fot. mat. prasowe

W przypadku innych produktów ZM Metaltech montaż zawieszenia pneumatycznego jest możliwy w przyczepach budowlanych, hakowych, objętościowych oraz rolniczych DHB.

Komfort kosztuje

Aby wyposażyć przyczepę Metaltech DB 14 o zawieszenie pneumatyczne produkcji BPW należy liczyć się z kosztem rzędu 22 tys. zł netto. Pomimo tego, iż jest to nowo oferowana opcja, to pierwsze tak skompletowane przyczepy znalazły już nabywców.

A Wy co uważacie o takim rozwiązaniu w przypadku przyczep rolniczych? Dopłacilibyście za nie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Oferty przyczep na gieldarolna.pl