Fabryka Michelin w Piedmont to pierwszy tego typu zakład na świecie. Ma on powierzchnię 12,5 tys. m2 i jest 16. zakładem produkcyjnym francuskiej firmy w Stanach Zjednoczonych. Firma będzie w niej produkować niewymagające pompowania opony radialne Michelin X Tweel do zastosowań komercyjnych. Francuski producent zainwestuje w ten obiekt ok. 50 milionów USD.

Linia Tweel wymyślona przez inżynierów Michelin ze Stanów Zjednoczonych, to rewolucyjne opony niepneumatyczne, które zmieniają dotychczasowe myślenie na temat ogumienia. Po raz pierwszy rozwiązanie zostało zaprezentowane podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Paryżu w 2004 r.

Ogumienie Tweel to połączenie opony i koła w jednej stabilnej konstrukcji. Michelin Tweel składa się ze sztywnej piasty przytwierdzonej do bieżni za pomocą elastycznych i sprężystych poliuretanowych ramion w formie żeber. W przeciwieństwie do konwencjonalnego ogumienia Michelin Tweel nie wymaga pompowania, rozwiązując tym samym powszechny problem przebitej opony.

Według producenta, ogumienie Michelin X Tweel w porównaniu z oponami pneumatycznymi zapewnia wiele korzyści - m.in. brak konieczności utrzymywania prawidłowego ciśnienia, łatwy montaż, odporność na uszkodzenia, większą wydajność, a także dłuższy czas użytkowania.

-Na razie technologia Michelin X Tweel nie jest dedykowana do typowo rolniczego wykorzystania ogumienia, choć jego konstrukcja już sprawdza się w użytkowaniu przemysłowym. Konstrukcja bocznych wnęk z poliuretanowymi ramionami zapewnia bieżące usuwanie mogących się tam dostawać ciał obcych typu piach czy kamienie - odpowiedzieli na nasze pytanie przedstawiciele Michelin w Polsce.  

- Linia Tweel opracowana w Stanach Zjednoczonych to kolejny przykład wieloletniego zaangażowania Michelin w rozwój przełomowych technologii - komentuje Pete Selleck, szef Michelin na Amerykę Północną.


Nowa fabryka umożliwi Michelin zwiększenie produkcji wyróżnionej wieloma nagrodami opony Michelin X Tweel SSL dla mini ładowarek skrętno-poślizgowych, a także rozpoczęcie produkcji nowej opony Michelin X Tweel Turf będącej oryginalnym wyposażeniem maszyn John Deere z serii ZTRAK 900.

- W odróżnieniu od produktów konkurencji, Michelin Tweel to pierwsze radialne bezciśnieniowe opony przemysłowe, które potwierdzają pozycję Michelin jako lidera rozwiązań mobilnych nowej generacji - komentuje Ralph Dimenna, szef Michelin Tweel Technologies. - Przemysł zawsze chętnie przyjmuje technologie podnoszące wydajność, bezpieczeństwo i wyniki finansowe, dlatego dzięki oponom Michelin Tweel mamy szansę wejść na nowe rynki i zwiększyć swój zasięg w zajmowanych już segmentach - dodaje Ralph Dimenna.