Często w ofertach firm produkujących maszyny do pielęgnacji terenów zielonych zamiast określenia kosiarka samojezdna stosuje się właśnie określenie – traktor. Właściwie jest to taki mały ciągnik, tyle że przystosowany do wykonywania innych prac. Maszyny te napędzane są zwykle kilkunastokonnymi silnikami (są również takie, które pod maską mają 20 KM i więcej). Taka moc w zupełności wystarczy i uzależniona jest bezpośrednio od przeznaczenia maszyny i jej wydajności. Kosiarki z mniejszymi silnikami przeznaczone są do pracy na mniejszych obszarach. Koszona przez nie trawa może być wyrzucana na bok lub wsypywana do kosza znajdującego się z tyłu ciągnika. W słoneczne dni lepiej przydadzą się modele bez kabiny, ale dostępne są również wersje kabinowe. Dostępne są różne możliwości ogumienia, które również uzależnione są od przeznaczenia kosiarki i od warunków, w jakich przyjdzie jej pracować. Postanowiliśmy przyjrzeć się ofercie kosiarek z silnikami o mocy około 17 KM dostępnych na naszym rynku.
 
Mechaniczna pomarańcza

Z charakterystycznym emblematem Husqvarny można spotkać podkaszarki (kosy spalinowe), pilarki, pchane kosiarki do trawy, a nawet motocykle terenowe (właścicielem fabryki motocykli jest firma BMW). Dlatego nie dziwi chyba fakt, że ów producent ma w swojej ofercie również kosiarki samojezdne. W rolnictwie pomarańczowe traktory kojarzą się z japońską Kubotą, natomiast w pielęgnacji terenów zielonych bezwzględnie z Husqvarną. Kilkanaście modeli ogrodowych traktorów z silnikami o mocy od 15 do 26 KM, wyposażonych w kosz na ściętą trawę lub boczny wyrzut – tak pokrótce przedstawia się oferta szwedzkiego producenta.

Model CTH171 wyposażono w 17-konny silnik Kohler Courage OHV SV530. Jednocylindrowa jednostka jest smarowana ciśnieniowo i wyposażona w pompę olejową i filtr oleju. Hydrostatyczna przekładnia Hydro-Gear umożliwia jazdę do przodu z prędkością maksymalną 7,3 km/h. Do tyłu kosiarka może podróżować z prędkością 1,8 km/h. Prędkość jazdy oraz kierunek sterowane są za pomocą poręcznej dźwigni umieszczonej na lewym błotniku.

Jednak to, co dla kosiarki najważniejsze, to zespół tnący. Maszyna tnie trawę na szerokości 92 cm. Płynnie regulowana wysokość cięcia może wynosić minimum 38 mm, a maksymalnie – 102 mm. Do kosiarki montowany jest zbiornik na trawę o pojemności 250 l. Dla jednych to wystarczająco, dla innych za mało. Wszystko zależy od wysokości trawy. Zanim trawa zostanie skoszona, mocny strumień powietrza unosi ją do góry. System ten, umożliwiający dokładniejsze cięcie, zbieranie i przenoszenie do kosza trawy, nazwany jest Air Induction.

Husqvarna CTH171 to niewielkie urządzenie z dużymi możliwościami. Maszyna zajmuje na drodze szerokość 96 cm. Przy rozstawie osi 119 cm jest długa na 251 cm. Promień skrętu wynosi jedyne 46 cm. A masa? Przy dobrym układzie na zawodach siłaczy można by ustanowić konkurencję – podnoszenie kosiarki samojezdnej – ponieważ jej masa wynosi jedynie 220 kg.

Warto dodać, że do kosiarki można dołączyć szereg osprzętu dodatkowego, jak pług do odśnieżania, szczotkę do zamiatania czy przyczepkę.

Żółty Prezydent

Kosiarki samojezdne mogą wyglądać jak miniciągniki, ale nie jest to ich jedyne wcielenie. Jest to dobrze widoczne w ofercie firmy Stiga, w której jest aż siedem grup kosiarek samojezdnych. Miniciągniki noszą nazwę Estate. W rodzinie Estate są modele z silnikami o mocy od 13,5 do 25 KM. Mniej więcej pośrodku znajduje się Estate President, kosiarka wyposażona w jednocylindrowy silnik Kohler Courage o mocy 16 KM. Maszyna jest wyposażona w rozrusznik elektryczny i hydrostatyczną przekładnię. Mimo jednego KM mniej w porównaniu z modelem Husqvarny, President jest szybszy – osiąga 8,8 km/h.

Szerokość pracy maszyny wynosi 92 cm. Zakres wysokości koszenia jest nieco mniejszy niż w 17-konnej Husqvarnie i wynosi od 25 do 80 mm. W tym zakresie można ustawić 7 pozycji koszenia. Kosz na ściętą trawę ma pojemność 260 litrów. Gdy kosz się napełni, operator jest o tym informowany.

President Stigi wyposażony jest w interesującą deskę rozdzielczą z sześcioma diodami. Przednie koła, tak jak w CTH171 – 15-tki, tylne mniejsze niż w Husqvarnie – 18-tki. Kosiarka samojezdna Stigi nie waży nawet 200 kg (194 kg). Dla niektórych minusem na pewno będzie dość wysoki poziom hałasu, wynoszący aż 100 dB. Dla porównania – poziom hałasu w kabinie nowoczesnego ciągnika wynosi poniżej 90 dB.

Złoty Jeleń

Maszyny John Deere na rynku urządzeń do pielęgnacji zieleni to wciąż nowość. Wchodząc w ten segment, amerykański producent zaprezentował pełną gamę urządzeń pchanych oraz samojezdnych. Wśród kosiarek samojezdnych jest niewielka rodzina maszyn LR z najmocniejszym przedstawicielem LR175.

W kosiarce LR175 zamontowano silnik o mocy 17,5 KM, ale tym razem nie jest to Kohler Courage. John Deere zdecydował się wyposażyć swoją maszynę w silnik znanej na rynku ogrodniczym firmy Briggs & Stratton. Pojemność zbiornika paliwa wynosi 4,7 l, w większych modelach – prawie litr więcej.

Hydrostatyczna przekładnia i elektryczny zapłon to wyposażenie standardowe. Jadąc do przodu, maszyna może się rozpędzić do prędkości 9,8 km/h. O bezpieczne wyhamowanie z tak dużej prędkości dbają hamulce tarczowe. Do tyłu można podróżować z prędkością
3,7 km/h.

Zespół tnący pracuje na szerokości ponad metr (102 cm). Regulowana wysokość koszenia wynosi od 30 do 90 mm. Za dokładne koszenie trawy odpowiadają dwa przeciwbieżne ostrza, które podczas pracy zachodzą na siebie. Efekty takiego rozwiązania są zauważalne podczas koszenia w trudnych warunkach. Wśród przedstawionych konstrukcji John Deere charakteryzuje się największą pojemnością zbiornika – 300 l. Kiedy zbiornik się napełni, operator jest o tym informowany przez sygnał dźwiękowy. Wówczas wystarczy pociągnąć za dźwignię opróżniającą kosz i z powrotem można wracać do koszenia. Ogólnie jest to największa z prezentowanych maszyn. Szerokość LR175 wynosi 105 cm, natomiast długość – 232,5 cm. Masa maszyny wynosi 235 kg.

Biorąc pod uwagę nawet tylko trzy maszyny, trudno wskazać model lepszy od poprzedniego. Każdy z nich ma swoje atuty. Trzeba również zwrócić uwagę na różnice konstrukcyjne. Jedna kosiarka jest szybsza, druga ma większą szerokość roboczą, trzecia bardzo przydatny system koszenia i płynną regulację cięcia.

Zieleń Vikinga

Vikingowie znani byli ze swojej niesamowitej waleczności i wytrwałości w boju. Do dziś utożsamiani są ogromną odwagą i bezkompromisowością. Aby zielona kosiarka Viking MT 6112 C była równie waleczna i wytrzymała podczas koszenia trawy, zaopatrzono ją w 17,5-konny silnik Briggs & Stratton.

Maszynę wyposażono w solidny zespół tnący o szerokości roboczej 110 cm. Wysokość koszenia oczywiście regulowana od 30 do 110 mm. Możliwych do ustawienia jest 8 pozycji. Aby praca zespołu była równomierna na całej szerokości koszenia, zastosowano system wychwytywania trawy. System ten odpowiada za doprowadzenie trawy do noży kosiarki.

Skoszona trawa wędruje do kosza znajdującego się tradycyjnie za pojazdem. Kosz, w jaki zaopatrzono Vikinga, jest największym z prezentowanych. Jego pojemność wynosi aż 350 l.

Producent zapewnia, że przestrzeń wewnątrz kolektora jest optymalnie wykorzystywana dzięki rozwiązaniom dotyczącym obiegu powietrza. Opróżnienie kosza odbywa się również przy użyciu dźwigni.

Obsługa zielonego Vikinga jest bardzo wygodna. Z całą pewnością dla wielu koszenie trawy tą maszyną będzie wiązało się z samą przyjemnością. Wygodną pozycję zapewnia komfortowy fotel i odpowiednie odległości między miejscem siedzącym, a kolumną kierowniczą. Wszystkie dźwignie, przełączniki czy stacyjka zostały bardzo poręcznie rozmieszczone.

Na uwagę zasługuje również wyświetlacz LCD, na którym ukazywane są godziny pracy, poziom napełnienia zbiornika, wskaźnik poziomu paliwa, ciśnienie oleju i wiele innych przydatnych podczas pracy funkcji.

Viking MT 6112 C to solidna kosiarka samojezdna o masywnym wyglądzie. Jest dość ciężka (267 kg), jednak jest to oczywista konsekwencja dużego zbiornika na trawę i potężnego zespołu tnącego. Kosz sam w sobie ma intrygujący obły kształt, który dobrze współgra z dość kanciastą linią przedniej maski. Ważne jest również to, że maszyna została wykonana z dobrej jakości materiałów i już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie solidnej. Warto wspomnieć, że jest to nowa konstrukcja na 2008 rok.

Jeśli kogoś zainteresowała jedna z najnowszych propozycji Vikinga to warto odwiedzić stronę: http://www.viking-garden.com/microsite/englisch/default.htm. Witryna poświęcona jest najnowszym konstrukcjom kosiarek ciągnikowych. Można się tutaj poznać główne cechy maszyny, sprawdzić, jakie akcesoria można dołączyć do maszyny oraz, co zaciekawić może najmłodszych, zagrać w grę. Ta niby prosta gra potrafi wciągnąć na kilkanaście minut. Gracz wcielając się w operatora kosiarki, musi przejść kilka poziomów, ścigając się z innymi kosiarkami lub kosząc wyznaczony fragment terenu na czas.

stiga estate miniciagnik.jpg

Autor: B. Kowalski

Opis: Stiga Estate President

Husqvarna CTH171
Moc silnika (KM) - 17
Szerokość cięcia (cm) - 92
Wysokość cięcia (cm) - 38–102
Prędkość maksymalna (km/h) - 7,3
Pojemność zbiornika na trawę (l) - 250
Promień skrętu (cm) - 46
Masa (kg) - 220
Cena* (zł) - 11 579
* Ceny pochodzą z polskich i zagranicznych stron sklepów internetowych.

John Deere LR175
Moc silnika (KM) - 17,5
Szerokość cięcia (cm) - 102
Wysokość cięcia (cm) - 30–90
Prędkość maksymalna (km/h) -  9,8
Pojemność zbiornika na trawę (l) - 300
Promień skrętu (cm) - 65
Masa (kg) - 235
Cena (zł) - około 12 500

Stiga Estate President
Moc silnika (KM) - 16
Szerokość cięcia (cm) - 92
Wysokość cięcia (cm) - 25–80
Prędkość maksymalna (km/h) - 8,8
Pojemność zbiornika na trawę (l) - 260
Promień skrętu (cm) - brak danych
Masa (kg) - 194
Cena (zł) - 12 390

Viking MT 6112 C
Moc silnika (KM) - 17,5
Szerokość cięcia (cm) - 110
Wysokość cięcia (cm) - 30–100
Prędkość maksymalna (km/h) - b.d.
Pojemność zbiornika na trawę (l) - 350
Promień skrętu (cm) - brak danych
Masa (kg) - 267
Cena (zł) - 13 990

Firma John Deere nie jest jedynym producentem maszyn rolniczych, który ma w swojej ofercie traktorowe kosiarki samojezdne. Podobne urządzenia ma również Kubota. Wrażenie robi szczególnie model Kubota GR 1600. Maszyna pracuje na szerokości roboczej 107 cm. Regulowana wysokość koszenia wynosi od 25 do 102 mm (11 stopni wysokości koszenia). GR 1600 ma hydrostatyczną skrzynię biegów, która umożliwia jazdę z prędkością 10 km/h (maksymalna prędkość do tyłu wynosi 5 km/h). Kosz na trawę ma pojemność 370! Najciekawsze jest to, że całość napędza jednostka o mocy 13,5 KM. Jednak za tą maszynę trzeba słono zapłacić. Cena nowej Kuboty GR 1600 wynosi 29 000 zł.

Źródło: "Farmer" 11/2008