Według zapewnień producenta – słowackiej firmy Kovaco – ładowarka Elis 900 to jedyna na świecie ładowarka ze sterowaniem burtowym zasilana elektrycznie, która z powodzeniem zda egzamin pracy w każdym gospodarstwie.

Zasilanie prądem z baterii oznacza cichą pracę i zerową emisję spalin, co predestynować ma tą maszynę przede wszystkim do prac wewnątrz obiektów inwentarskich, tj. obora. Atutem są tu również małe rozmiary ładowarki: długość 2296 cm, szerokość 1810 cm, wysokość (do szczytu kabiny) 2074 cm, przy wadze całkowitej 4200 kg.

Duża stabilność konstrukcji umożliwia jednak pracę także w warunkach terenowych. Ze specyfikacji technicznej wynika, że miniładowarka może pochwalić się sporą wysokością podnoszenia 3637 cm, oraz ładownością 900 kg. Obciążenie wywracające w jej przypadku to 1800 kg.

Maszynę napędza silnik typu 3xGEW ze znamionową mocą wyjściową 3x10 kW przy 3000 obr/min, i maksymalnym momentem obrotowym przy 1800 obr/min: 3x120 Nm. Ciśnienie oleju w układzie hydraulicznym wynosi 180 bar, zaś przepływ 70 l/min. Zbiornik oleju mieści 40l.

Na naładowanym akumulatorze Elise 900 może popracować pod obciążeniem od 2 do 8 godzin, w zależności od wykonywanych zadań. Czas ładowania baterii do pełna to 5 godzin, lecz do uzyskania 80 procent mocy wystarczą 3 godziny. Według zapewnień prezentera maszyny na targach Agro Show, posiadacz ładowarki może liczyć na wyjątkowo niskie koszty użytkowania – 1 mth pracy kosztuje jedynie 1 euro.

Maszyna może zaskoczyć opcjami dodatkowymi, takimi jak możliwość zdalnego sterowania, również za pomocą smartfona. Opcja Microspeed umożliwia zaś jazdę z prędkością 0,15 km/h (stała maksymalna prędkość jazdy to 13 km/h).

Standardowo Elise 900 wyposażona jest w łyżkę do ładowania, ale do ładowarki zamontować można kilkadziesiąt dostępnych narzędzi i przystawek, takich jak: chwytak rolniczy, widły paletowe, chwytak do drewna, chwytak do balotów, koparka łańcuchowa, łyżka z chwytakiem, ramię kopiące, czy łuparka do drewna. To wszystko może czynić z miniładowarki maszynę nadzwyczaj uniwersalną.

Na targach w Bednarach mogliśmy oglądać ta maszynę „w akcji” z balotem na wysięgniku uzbrojonym w chwytak do balotów.