Podczas odbywającej się w dniach 24-27 września wystawy Agro Show w Bednarach odbyły się I Krajowe Mistrzostwa Pottinger w Ustawianiu Pługa. Nie zawiodła ani pogoda, ani publiczność, ani też perfekcyjny sprzęt Pottingera.

Organizatorem mistrzostw była firma Pottinger, która ufundowała główną nagrodę, czyli 3-skibowy pług obracalny SERVO 25 o wartości 30 tys. zł.

Zestawy, na których zawodnicy zmagali się na poletkach konkursowych (ciągniki New Holland o mocy 96 KM oraz pługi Pottinger o szerokości roboczej 102 cm), dostarczył kolejny współorganizator, firma Raitech z Brzozy k. Bydgoszczy, będąca wyłącznym sprzedawcą marek New Holland i Pottinger w Polsce. Trzecim współorganizatorem mistrzostw była najlepsza aktualnie szkoła rolnicza w Polsce (wg rankingów MRiRW oraz „Rzeczpospolitej”), czyli Zespół Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance.

W mistrzostwach wystartowało 16 zawodników z całej Polski wyłonionych w eliminacjach regionalnych przeprowadzanych przez dealerów Pottinger w lipcu i sierpniu br. Dodatkowo udział w zawodach mogło wziąć 2 zawodników z tzw. „dziką kartą”, czyli wyłonionych w drodze losowania na stoisku firmy Pottinger w trakcie wystawy.

Zawody odbyły się w niedzielę 26 września o godzinie 11:00 na poletkach pokazowych firmy Pottinger. O godzinie 10:00 wszyscy startujący stawili się na odprawie, na której Edyta Tyrakowska, przedstawicielka firmy Pottinger oraz przewodniczący komisji sędziowskiej Bronisław Kokot z ZSRCKU w Trzciance przedstawili szczegółowe informacje związane z mistrzostwami.

Każdy z zawodników otrzymał jednakowe poletko o wymiarach 35m x 8 m. Wylosowane przez siebie poletko musiał zaorać w czasie nie przekraczającym 10 minut tak, aby głębokość orki wynosiła 20 cm, szerokość robocza pługa była ustawiona na 102 cm oraz by orka była prostolinijna. Za spełnienie każdego z tych parametrów komisje sędziowskie mogły przyznać maksymalnie 100 pkt, zatem łącznie każdy zawodnik mógł otrzymać 400 pkt.

Zwycięzcą zawodów został Leszek Błoński z miejscowości Zając w woj. mazowieckim, któremu na stoisku firmy Pottinger uroczyście przekazano główną nagrodę – 3-skibowy pług obracalny.

Duże zainteresowanie konkursem uczestników i publiczności sprawiło, że Pottinger nie wyklucza organizacji kolejnych mistrzostw już za rok.

Źródło: farmer.pl