Mitas rozpoczyna intensywne badania nad nowym źródłem i składnikiem kauczuku do produkowanych opon rolniczych. Jeszcze w tym roku producent chciałby przetestować opony wykonane z tego produktu. Składnik ten miałby pochodzić z upraw kazachskiego mniszka lekarskiego i w przyszłości będzie uzupełnieniem kauczuku z drzew kauczukowca, który jest w chwili obecnej głównym źródłem kauczuku.

Mniszek Koksagiz o którym mowa, to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny astrowatych. W jej korzeniu (kilkuletnim) zawartość kauczuku to 20 proc. (w soku mlecznym). Niektóre źródła podają, że guma otrzymana z tej rośliny posiada lepsze właściwości aniżeli ta pochodząca z drzew kauczukowca.

- Badamy różne sposoby wykorzystania materiałów naturalnych i odnawialnych do produkcji naszych opon - mówi Andrew Mabin, dyrektor sprzedaży i marketingu Mitas. - Nasz dział badań i rozwoju aktywnie poszukuje nowych sposobów poprawy naszego procesu produkcyjnego, który obejmuje badania nowych surowców i substytutów. Jesteśmy jednym z kilku producentów opon badających kazachskiego mniszka lekarskiego, który może być wykorzystany do produkcji gumy dla naszych opon - dodaje Mabin.

Pomysł Mitasa jest prosty - opony rolnicze produkowane na europejski rynek mają pochodzić z roślin uprawianych na terenie Europy. To także uprości zadania logistyczne związane z dostarczeniem gumy z kauczukowca (Ameryka Południowa i Środkowa) i przyczyni się do zmniejszenia obciążenia środowiska naturalnego.