Wprowadzanie nowych modeli lub modernizacja dotychczas produkowanych to dzisiaj bardzo często efekt po prostu coraz bardziej surowych norm emisji spalin.

Wraz z wprowadzaniem nowych jednostek napędowych ewoluują pozostałe zespoły maszyn. Sprawdziliśmy, jakie maszyny i rozwiązania mają w ofercie wybrani producenci ciągników w popularnym zakresie mocy 100-120 KM.

Wszak rozbieżność w tym przedziale jest duża: od niewielkich kompaktów po cięższe maszyny nadające się do wymagających prac polowych w średniej wielkości gospodarstwach, zasilane 3- lub 4-cylindrowymi silnikami, przekazaniem napędu mechanicznym z prostą sekwencyjną przekładnią, powershift lub nawet bezstopniową.

Case IH

Nowością w ofercie Case IH są ciągniki Farmall A i Farmall U. Wśród ciągników z pierwszej wymienionej serii - zastępującej dotychczasowe ciągniki JX, znajdziemy proste modele 3-cylindrowe oraz 4-cylindrowe NEF o pojemności 4,5 l, z których największe modele: 105A i 115A dysponują mocą 106 i 113 KM. Podstawową przekładnią w ciągnikach Farmall A jest synchronizowana skrzynia 12/12, która w trzech największych modelach została wyposażona w dźwignię hydraulicznego rewersu. Prędkość maksymalna, w zależności od wersji, to 30 lub 40 km/h. Pod kątem zwiększenia komfortu pracy operatora, ciągnik wyposażono w nową kabinę z panoramicznym dachem, która zdecydowanie ułatwia pracę z ładowaczem czołowym.

Dodatkowo komfort zwiększy wybór fotela w wersji "luksusowej" z amortyzacją pneumatyczną.

Układ hydrauliczny jest dwudzielny.

Wydajność pompy skierowana na układ kierowniczy to 29 l/min, natomiast na pozostałe funkcje współpracy z osprzętem - 50 l/min. Funkcjonalność zwiększa możliwość wyposażenia do trzech par szybkozłączy hydrauliki zewnętrznej, która jest sterowana mechanicznie za pomocą dźwigni. Dodatkowe, "specjalne" wyposażenie to m.in. przekładnia z biegami pełzającymi oraz ogumienie o średnicy 38 cali. Dodatkowym atutem niewielkich ciągników jest ich zwrotność - promień zawracania to około 5,3 m.

Faramall U to następca ciągników JXU. Seria obejmuje trzy modele z silnikami 4-cylindrowymi FPT Efficient Power o pojemności 3,4 l o mocach: 99, 107 i 114 KM. Za przystosowanie silnika do obowiązujących norm emisji spalin odpowiada m.in. zewnętrzny układ recyrkulacji schłodzonych spalin CEGR.

Silniki osiągają moc maksymalną już w przedziale 1900-2200 obr./min., co oznacza, że użytkownik może zejść w dolny przedział zakresu, nie tracąc na mocy, a oszczędzając paliwo.

W porównaniu do Farmalla A, w przypadku serii Farmall U mamy do czynienia z większą kabiną, lepszym udźwigiem TUZ, pompą hydrauliczną o wyższej wydajności i sterowaniem podnośnikiem za pomocą EHR.

Standardowo, przeniesienie napędu na koła odbywa się za pomocą przekładni 12/12 z elektrohydraulicznym rewersem. Opcjonalnie ciągnik może być wyposażony w skrzynię 24/24 z dwustopniowym powershiftem lub 20/20 powershuttle - również z biegami pełzającymi. Ciekawostką jest, że w tej klasie ciągników producent zapewnił możliwość regulacji czułości działania rewersu w trzech zakresach.

Udźwig tylnego TUZ to niemal 3200 kg, opcjonalnie (z zewnętrznymi siłownikami) - 4770 kg. Użytkownik Farmalla U z pewnością doceni łatwość codziennej obsługi maszyny.

W ciągniku zadbano o łatwy dostęp do filtrów i chłodnic, które można w prosty sposób rozchylić do oczyszczenia.

Zwiększono także interwał wymiany oleju w silniku - do 600 godzin i zastosowano większy - 140-litrowy zbiornik paliwa.

John Deere

W ostatnim czasie John Deere zdecydowanie rozszerzył paletę modeli ciągników w średnim zakresie mocy, dodając do swojej oferty m.in. kompaktowe modele 6MC i 6RC. Maszyny zostały stworzone jako wielozadaniowy sprzęt specjalnie dla średniej wielkości gospodarstw o różnych działach produkcji.

Są to ciągniki pochodne od serii 6M i 6R, ale mają bardziej kompaktowe wymiary.

Modele 6100MC i 6110MC wyposażono w znane przekładnie PowrQuad Plus oraz 4-cylindrowe silniki PowrTech PWX o pojemności 4,5 l zgodne z normą Stage III B. Restrykcyjną normę emisji spalin spełniają dzięki układowi recyrkulacji spalin (EGR), turbosprężarce o zmiennej geometrii (VGT), katalizatorowi utleniającemu (DOC) oraz filtrowi cząstek stałych (DPF).

Rozstaw kół w ciągnikach 6MC wynosi 2,4 metra, co zapewnia ich stabilność i uniwersalność, a opcjonalna niskoprofilowa kabina umożliwia łatwy dostęp do małych budynków. Maszyny są tradycyjnie oparte na pełnej ramie, zaprojektowanej specjalnie do pracy z ładowaczami czołowymi, takimi jak John Deere H310 lub H340.

Układ hydrauliczny z kompensacją ciśnienia jest dostępny z pompą o wydatku 65 lub 80 l/min. Wyposażenie układu obejmuje nawet cztery sterowane mechanicznie zawory, a maksymalny udźwig na TUZ to 5,6 tony.

Reprezentantami ciągników klasy premium o mocy powyżej 100 KM są modele 6100RC i 6110RC. 4-5-litrowe silniki John Deere PowerTech PWX wyposażono w funkcję inteligentnego zarządzania (IPM). W tej klasie ciągników do wyboru jest kilka typów przekładni powershift: PowrQuad Plus, AutoQuad Plus i AutoQuad Plus Eco- Shift (z trybem redukcji obrotów silnika przy osiągnięciu wysokich prędkości podczas transportu). Wygodę pracy operatora zwiększa rozstaw kół wynoszący 2,4 metra oraz trzypunktowe zawieszenie osi przedniej (TLS).

Paletę zastosowań polowych zwiększa możliwość wyposażenia w opony o rozmiarach do 600/65 R38. Wśród innych dostępnych funkcji jest układ hydrauliczny z kompensacją ciśnienia i przepływu o wydatku do 114 l/ min, przy 37 l/min dostępnych dla obsługi osprzętu oraz opcjonalny, montowany fabrycznie przedni WOM i przedni podnośnik z udźwigiem wynoszącym 3000 kg. Ponadto w ciągnikach 6R znajdziemy opcje wyposażenia dla rolnictwa precyzyjnego, takie jak: iTEC Basic, GreenStar oraz ISOBUS.

New Holland

W ofercie New Hollanda wśród maszyn o mocy w zakresie 100-120 KM każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Zaczynając od najprostszych ciągników kompaktowych, będziemy mieli do czynienia z jedną z najczęściej wybieranych przez polskich rolników serią TD 5.

Obejmuje ona modele 3- i 4-cylindrowe o mocy maksymalnej od 65 do 95 KM oraz dwa nowe warianty o najwyższych mocach: 106 i 113 KM. Te maszyny są zasilane silnikami NEF o pojemności 4,5 l, skonstruowanymi przez firmę FPT Industrial. Zastosowana w maszynach przekładnia to Powershuttle 12/12 z rewersem hydraulicznym, która będzie bardzo przydatnym dodatkiem, zwłaszcza przy wykorzystaniu maszyny do pracy z ładowaczem czołowym.

Układ hydrauliczny został wyposażony w pompę o wydajności 50 l/min.

i jest sterowany mechanicznie. Maksymalny udźwig na końcówkach cięgien tylnego TUZ to ponad 3,5 tony. Ciągniki z napędem 4x4 bez obciążenia ważą 3,9 tony.

Bardziej zaawansowany technologicznie jest New Holland z serii T5 - model T5.115 ma masę większą o 350 kg, choć jest nieco krótszy i ma o 7 cm mniejszy rozstaw osi (2,35 m).

W T5.115 pracuje silnik FPT o pojemności 3,4 l z układem wtrysku common rail, systemem zarządzania mocą, filtrem cząstek stałych i systemem recyrkulacji spalin EGR. Podstawową przekładnią w nowych modelach T5 jest Powershuttle 12/12, którą doposażono w regulator czułości pracy rewersu. Modele T5 są także oferowane w wersji ElectroCommand, a więc z przekładnią powershift 16/16 umożliwiającą zmianę biegów w trybie automatycznym. Układ hydrauliczny jest oferowany w dwóch wersjach wyda j n o ś c i .

Pierwszy, dla specjalnych zastosowań (np. intensywnych prac z ładowaczem czołowym), ma ogólną wydajność aż 127 l/min. Druga wersja, dla zwykłych prac rolniczych, ma wydajność 65 l/min. Wartym podkreślenia elementem jest również niedostępna w TD5 bardziej komfortowa kabina Deluxe VisionView.

Jeśli ktoś z kolei potrzebuje ciągnika, który ma współpracować na przykład z cięższymi narzędziami uprawowymi, powinien zwrócić uwagę na serię T6 i model T6.120. A to za sprawą większych gabarytów maszyny i możliwości, jakie dają wydajne podzespoły.

Podstawowa masa ciągnika bez obciążników to 4,9 ton, co przy rozstawie osi 2,39 m daje znacznie większe możliwości do działań w polu. Nie bez znaczenia jest tu duży udźwig maksymalny podnośnika - niemal 7,9 tony i standardowa pompa hydrauliczna o wydajności 80 l/min (opcjonalnie 113 l/min). Sercem modelu T6.120 jest silnik 4-cylindorwy NEF o pojemności 4,5 l generujący 110 KM mocy znamionowej i 121 KM maksymalnej. Warto wspomnieć o niskim stosunku masy do mocy - 28,6 kg/KM, dzięki czemu maszyna sprawdzi się na przykład przy wymagających pracach zielonkowych, gdzie potrzeba sporej siły i jednocześnie jak najmniejszego nacisku na kół na podłoże.

Farmtrac

Farmtrac 7110 DT to największa z maszyn oferowanych przez producenta ciągników z Mrągowa.

Jednostką napędową jest tutaj czterocylindrowy silnik Perkins 1104D-44T o mocy 110 KM.

Ciągnik został wyposażony w sprawdzone podzespoły renomowanych producentów, na przykład w przekładnię ZF typu powershift z szesnastoma biegami do przodu i do tyłu z dwuzakresowym wzmacniaczem momentu i zsynchronizowanym rewersem.

Dwutarczowe, suche sprzęgło pozwala na mechaniczne wysprzęglanie układu jezdnego i elektrohydrauliczne załączanie WOM. Obroty WOM można ustawić w jednym z czterech zakresów, w tym również niezależnym od obrotów silnika. Napęd na przód jest przenoszony przez układ napędowy firmy Carraro ze zwolnicami planetarnymi i automatyczną blokadą mechanizmu różnicowego.

W układzie hydraulicznym zastosowano pompę o wydatku 85 l/min. Na zewnątrz wyprowadzono 3 pary szybkozłączy hydraulicznych, a w obsłudze narzędzi towarzyszących pomocny z pewnością okaże się EHR. Udźwig tylnego TUZ to 4900 kg. Komfort pracy gwarantuje przestronna kabina z opcjonalną klimatyzacją.

W opcji jest również amortyzowany pneumatycznie fotel kierowcy.

Fendt

Nowym dzieckiem w rodzinie AGCO jest zmodernizowana popularna seria 300 Vario. W jej skład wchodzi pięć modeli ciągników o mocach nominalnych od 80 do 120 KM. Do najważniejszej modyfikacji w konstrukcji maszyn należy zaliczyć zmianę technologii oczyszczania spalin. Producent usunął zewnętrzny system recyrkulacji spalin (EGR), zastępując go układem SCR.

Ciągniki w dalszym ciągu napędza silnik Deutz o pojemności 4,04 l. Zmiany wprowadzone w nowej serii dotyczą także układu hydraulicznego. Zwiększony został wydatek pomp hydraulicznych do 83 l/min. Wiele zmian dokonanych zostało również w ustawieniach ciągnika. Dodane zostały również nowe funkcje terminala.

Jeśli chodzi o przeniesienie napędu na koła - pracuje tutaj ta sama bezstopniowa przekładnia Vario. System TMS automatycznie dostosowuje warunki pracy przekładni do obciążenia silnika.

Landini

Tegoroczną nowością w ofercie ciagników Landini jest zmodernizowana seria 5H. Maszyny łączą w sobie bogate wyposażenie serii Powermondial oraz mniejsze kabiny i krótszy rozstaw osi charakterystyczny dla ciągników Powerfarm. W skład serii 5H wchodzi pięć modeli o mocach od 80 do 112 KM generowanych przez silniki Perkinsa. Największy z modeli: 5-115H, oprócz turbosprężarki ma jeszcze intercooler.

Nowe ciągniki producent podzielił na dwie linie wyposażenia: Techno i Top. W pierwszej wersji przekładnia ma rewers mechaniczny, w drugiej - elektrohydrauliczny z możliwością ustawienia czułości jego działania.

Ponadto, półbiegi mogą być zmieniane pod obciążeniem, a dodatkowo można zamówić reduktor biegów pełzających. Na dźwigni zmiany biegów znajduje się przycisk wysprzęglający, dzięki któremu nie ma konieczności używania pedału sprzęgła podczas zmiany zakresów biegów. Napęd WOM pozwala na wybór trzech prędkości: 540, 750 (540E) oraz 1000 obr./ min. Sterowanie tylnym TUZ w wersji Techno odbywa się mechanicznie, a w wersji Top - elektronicznie.

Dla lepszego dociążenia zwiększono również liczbę obciążników z przodu.

Pompa hydrauliczna pracuje z wydajnością 82 l/min, natomiast udźwig tylnego TUZ wynosi 4350 kg.

Valtra

Nowymi modelami w ofercie Valtry są ciągniki z gruntownie zmodernizowanej serii N. Do wyboru w przedziale mocy 100-120 KM są na przykład 111-konne modele N103 i N103.4. Mimo tej samej mocy znamionowej, różnica miedzy ciągnikami jest zasadnicza. Po pierwsze, model N103, zastępujący N92, jest wyposażony w jednostkę napędową 3-cylindrową. Jest to produkt własnej fabryki koncernu AGCO - AGCO Power (dawniej Sisu). Silnik o symbolu 33AWI i mocy 111 KM generuje 465 Nm momentu obrotowego i jest zasilany układem wtrysku paliwa Common Rail, a w każdym cylindrze pracują po cztery zawory. Za oczyszczenie gazów wylotowych odpowiada układ wewnętrznej recyrkulacji spalin EGR oraz katalizator utleniający DOC, dlatego w maszynach nie znajdziemy dodatkowych zbiorników na AdBlue.

Model 4-cylindrowy N103.4 to nowość zaprezentowana dosłownie kilka tygodni temu. Wprowadzenie tej maszyny ma na celu uzupełnienie popularnej serii kompaktowych modeli trzycylindrowych N103. Jednostka napędowa ciągnika to silnik AGCO Power o pojemności 4,4 litra z układem SCR.

Mimo takiej samej mocy znamionowej, w odróżnieniu od modelu N103 silnik jest w stanie wygenerować dodatkowe 11 KM mocy podczas transportu.

Napęd na koła w obydwu modelach jest przekazywany za pomocą tradycyjnej przekładni HiTech 3 24/24, z trzema biegami zmienianymi pod obciążeniem.

Obydwie maszyny są dostępne również z przekładnią HiTech 5 z 5-stopniowym powershiftem. Podobnie jak większe modele N113 i N123, omawiane Valtry mogą mieć sprzęgło hydrokinetyczne HiTrol, które umożliwia płynne załączanie napędu i eliminuje przeciążenia występujące w przekładni.

Oprócz silników, istotnymi różnicami między modelami N103 i N103.4 są: konstrukcja układu jezdnego, nadwozia i co się z tym wiąże - design. N103 jest bardziej kompaktowy (mniejsza masa i rozstaw osi), ma bardziej ściętą i niższą maskę i inny rodzaj osi. Przednia oś w N103.4 może być amortyzowana.

Producent poleca maszyny do lżejszych prac polowych i jako doskonałe maszyny do pracy z ładowaczem czołowym.

Ciągniki oferują również szeroką gamę dodatkowego wyposażenia i funkcji.

Kubota

W opisywany przedziale mocy ciągników w ofercie Kuboty znajdziemy model M110GX. Maszyna dostępna już w ubiegłym roku stanowi następcę modelu M108S, lecz pod względem wyposażenia i komfortu to zupełnie nowa klasa.

Świadczy o tym całkowicie zmieniona kabina, odświeżona stylizacja nadwozia, biegi przełączane pod obciążeniem oraz elektroniczne sterowanie tylnym podnośnikiem. Maszyna jest także wyraźnie większa i cięższa od poprzednika.

Długość zwiększyła się o 10 cm, a szerokość o 15 cm. Masa ze standardowymi obciążnikami przednimi to 5208 kg.

Silnik japońskiego ciągnika to 4-cylindrowa jednostka własnej produkcji o pojemności 3,8 l z 16-zaworową głowicą, turbosprężarką, intercoolerem oraz układem wtrysku bezpośredniego common rail. Silnik generuje moc 115 KM i spełnia normę emisji spalin Stage III B dzięki zastosowaniu układu wydechowego z katalizatorem oraz filtrem cząstek stałych DPF. Charakterystyczne dla silników Kuboty są dwa wałki wyrównoważające gwarantujące wysoką kulturę pracy silnika.

Ponadto długą żywotność motoru mają zapewnić powierzchnie tłoków pokryte dwusiarczkiem molibdenu.

W ciągniku zastosowano przekładnię 24/24, która umożliwia zmianę w trybie powershift aż 8 biegów. Biegi mogą być zmieniane również w trybie automatycznym.

Nowością jest rewers elektrohydrauliczny zastępujący dotychczasowy hydrauliczny, co przekłada się na bardziej płynną zmianę kierunku jazdy.

Niespotykanym w innych ciągnikach rozwiązaniem są przekładnie stożkowe przedniego mostu w zamkniętej kąpieli olejowej. Zaletą tego rozwiązania jest utrzymanie mechanizmu w czystości i zwiększenie kąta skrętu kół, a więc także wyjątkowa zwrotność. Zacieśnienie skrętu wspomaga system Bi-Speed Turn, gdzie po przekroczeniu kąta 35 stopni koła przednie zaczynają obracać się z prędkością prawie dwa razy wyższą niż koła tylne. Skuteczne hamowanie wspomaga mechanizm samoczynnego załączania napędu na cztery koła.

Układ hydrauliczny z pompą o wydatku 75 l/min pozwala na udźwig 5 ton na końcówkach tylnego TUZ. Sterowanie podnośnikiem odbywa się za pomocą EHR. Wysoka wydajność hydrauliki przyda się do sprawnej pracy z ładowaczem czołowym. Ponadto do współpracy z tym osprzętem ciągnik predysponuje nowa kabina z zachodzącą na dach górną krawędzią przedniej szyby. Standardowe wyposażenie kabiny obejmuje klimatyzację, odchylany na boki fotel z amortyzacją pneumatyczną oraz ergonomiczny podłokietnik ze sterowaniem podnośnikiem i skrzynią biegów. Opcjonalnie można zamówić siedzenie dla pasażera.

Deutz-Fahr

Wiosną br. na rynku europejskim zadebiutowała nowa seria 5 ciągników Deutz-Fahr. W jej skład wchodzą trzy modele o mocach 100, 110 i 120 KM.

Wszystkie są zasilane 4-cylindrowymi jednostkami napędowymi Deutza o pojemności 3,6 l wyposażonymi w system EGR i katalizator DOC. Charakterystyczną cechą maszyn jest szeroka oferta konfiguracji. Przykładowo, najprostsze wersje bazowe są wyposażone w mechaniczne skrzynie biegów 10/10 lub 20/20, ale z elektrohydraulicznym rewersem i mokrym sprzęgłem.

Jeśli dla kogoś takie zestawienie to za mało, może wybrać spośród przekładni powershift 30/30 lub 60/60 z trzema półbiegami na każdym z zakresów.

Podobnie jest z układem hydraulicznym, gdzie można wybrać opcję z pompą o wydatku nawet 90 l/ min i funkcją oszczędzania energii przy braku potrzeby korzystania z pełnej wydajności zamiast bazowej wydajności 60 l/min.

Różnego rodzaju możliwości wyposażenia dotyczą także układu hamulcowego (na przykład hamulce Power Brake), amortyzacji osi, przedniego TUZ. Unikalnym w tej klasie ciągników rozwiązaniem jest system SDD, który włączony umożliwia redukcję liczby obrotów kierownicy do pełnego skrętu przy małych prędkościach, natomiast w trakcie szybszych przejazdów - zmniejsza czułość układu. Warto też dodać, że wał odbioru mocy ciągników może pracować w czterech zakresach prędkości: 540, 540E, 1000 i 1000E. Do tego dochodzi nietuzinkowy design ciągników opracowany przez studio Giugiaro Design oraz zaprojektowana na nowo, bardzo dobra ergonomia kabiny i komfort.

Claas

"Jeden do wszystkiego" to motto które towarzyszy uniwersalnej serii ciągników Claas Arion 400. W konstrukcji Ariona znajdziemy wiele elementów z ciągników wyższych mocy niemieckiego producenta. W kompaktowych rozmiarach Ariona 400 producent zastosował rozwiązania m.in. z serii Axion, Arion 600 i Arion 500.

Trzy modele maszyn są oferowane z silnikami 4-cylindrowymi o mocy znamionowej od 90 do 125 KM. Jednostki napędowe są dodatkowo wyposażone w turbosprężarkę, intercooler, układ wewnętrznej recyrkulacji spalin oraz układ wtrysku common rail. System Claas Power Menagement (CPM) umożliwia w określonych sytuacjach zwiększenie mocy silników o 10 KM.

Każdy z modeli jest dostępny w wersji CIS (Claas Information System), której charakterystycznym elementem jest wyposażenie w monitor umożliwiający ustawienie na przykład trybów pracy przekładni (m.in. działanie rewersera, automatyki zmiany przełożeń, WOM, a nawet wydatku i czasu działania dwóch gniazd hydraulicznych), a oprócz tego znajduje się w nim również tzw. monitor wydajności, na którym sprawdzimy mniej i bardziej zaawansowane funkcje pracy (czas pracy, zużycie paliwa, obrobiona powierzchnia pola).

Napęd na koła w ciągnikach jest przekazywany za pomocą przekładni Quadrashift 16/16. Dużo zaawansowanych funkcji ustawień daje przekładnia Quadractiv, dostępna w wersji CIS. Umożliwia ona m.in. jazdę w trybie automatycznym - nie tylko zmieniając biegi w jednym zakresie, ale gdy przełączymy ją w tryb transportowy, zmieni wszystkie biegi i zakresy od 1 do 16. Kierowca ma tutaj dodatkowo możliwość swobodnego ustawienia włączania się automatyki, na przykład zależnie od poziomu obrotów silnika.

Układ hydrauliczny ma wydajność 98 l/min (nie licząc odrębnego obiegu przeznaczonego wyłącznie na układ kierowniczy). Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość sumowania przepływu oleju. Oznacza to, że jeśli w danym momencie intensywnie pracujemy ładowaczem czołowym, za pomocą przycisku możemy przełączyć pompę odpowiedzialną za tylny TUZ i skierować jej działanie na zawory ładowacza.

Uzyskamy wtedy większą wydajność pracy narzędziem. Analogicznie można postąpić w przypadku wymagających maszyn zaczepianych do ciągnika i zwiększyć moc na TUZ kosztem ładowacza.

Udźwig tylnego podnośnika wynosi 6,5 tony.

Ursus

Prostota konstrukcji, sprawdzone podzespoły i komfortowa kabin - to najważniejsze cechy rodzimej marki Ursus, które mają zapewnić niezawodność i niskie koszty użytkownia ciągników. Ursus 11034 to jedna z najnowszych pozycji polskiego producenta ciągników. Sercem maszyny jest 4-cylindrowy silnik Perkinsa o pojemności 3,4 l i mocy maksymalnej 113 KM, spełniający normę emisji spalin Stage III B.

Układ przeniesienia napędu to produkt Carraro z suchym, dwutarczowym sprzęgłem i przekładnią synchronizowaną 24/24 z trzystopniowym reduktorem.

Kierunek jazdy ciągnika zmienia się rewersem mechanicznym. Do załączenia napędu tylnych kół służy blokada mechaniczna, natomiast przednich - elektryczna.

Układ hydrauliczny wyposażono w pompę o wydajności 62 l/min, a na zewnątrz wyprowadzono trzy pary sterowanych mechanicznie szybkozłączy. Tylny TUZ jest w stanie podnieść ciężar o masie 4,5 tony, a dla zwiększenia komfortu jego obsługi zastosowano układ EHR. Na liście wyposażenia opcjonalnego Ursusa znajdziemy m.in.: przedni TUZ i WOM, klimatyzację oraz przednie i tylne obciążniki.