Segment ciągników o mocy 50-70 KM jest dość dobrze reprezentowany zarówno przez producentów krajowych, jak i zagranicznych.

Dzięki temu ich oferta jest bardzo bogata i każdy będzie mógł znaleźć dla siebie odpowiedni model. W celu ułatwienia wyboru postanowiliśmy zaprezentować ciągniki w podanym zakresie mocy aż 11 producentów.

TYM

Ciągniki TYM pojawiły się na polskim rynku w 2009 r. Dwa spośród 9 dostępnych modeli marki mieszczą się w rozpatrywanym przez nas zakresie mocy 50-70 KM. Są to ciągniki oznaczone symbolami T503 i T603 o mocy odpowiednio 50,7 i 58,5 KM. Oba napędzane są silnikami Perkins o pojemności 2,2 l - różnica między nimi polega na zastosowaniu w mocniejszym modelu turbosprężarki. Charakterystyczna jest wysoka prędkość obrotów nominalnych tego silnika. W wersji z turbodoładowaniem wynosi ona 2600 obr./min., a z silnikiem wolnossącym aż 2800 obr./min.

Mniejszy model wyposażony jest w mechaniczną skrzynię 16/16, natomiast mocniejszy w podobnego typu przekładnię 24/24. Model T603 występuje też w wersji PS, która wyróżnia się elektrohydraulicznym rewersem (powershuttle) i elektrohydraulicznym uruchamianiem przedniego napędu. Na uwagę zasługuje bardzo niska masa przedstawionych ciągników, która w przypadku mniejszego modelu wynosi nieco ponad 2 t i nie przekracza 2,5 t w przypadku T603.

Landini

Wśród włoskich ciągników Landini silnik o mocy do 70 KM można znaleźć w 3 modelach. W jednym z serii Technofarm i w dwóch z serii Alpine. Pierwszy napędzany jest 68-konnym silnikiem Perkinsa, dwa pozostałe 69,5-konnym Yanmarem. Jeden z nich to pełnowymiarowy Alpine 70 STD, natomiast drugi - Alpine 70 GT, który ma zmniejszone wymiary zewnętrzne i masę, a zwiększony kąt skrętu kół. Inne parametry są takie same w przypadku obu modeli. Dzięki takim modyfikacjom, ten ostatni lepiej nadaje się do prac podwórkowych.

Technofarm standardowo wyposażony jest w 12-biegową skrzynię z rewersem. Za dopłatą dostępna jest wersja z podwojoną liczbą przełożeń. Seria Alpine standardowo wyposażana jest w przekładnię umożliwiającą uzyskanie 30 prędkości w obu kierunkach.

W tym przypadku za dopłatą także można podwoić tę liczbę, uzyskując aż 60 biegów w każdym kierunku. Niezależnie od liczby przełożeń, można wybrać wersję wyposażoną w elektrohydrauliczny rewers. Występuje on wspólnie z mokrym, wielotarczowym sprzęgłem, zastępując suche, jednotarczowe.

John Deere

Ciągniki serii John Deere 5E z 3-cylindrowymi silnikami są oferowane w trzech wielkościach mocy: 55, 65 i 75 KM. Poza jednostką napędową wszystkie inne parametry są identyczne. Ciągniki tej serii wyposażone są w skrzynię przekładniową z 9 prędkościami do przodu i 3 do tyłu. Pozwala ona na uzyskanie dość niskiej prędkości maksymalnej, równej w przypadku najmniejszego modelu 26,3 km/h.

Wałek odbioru mocy może obracać się 540 razy w ciągu minuty, zarówno przy nominalnych, jak i zmniejszonych obrotach silnika.

Do zalet ciągnika należy bardzo dobra zwrotność, kompaktowe wymiary i niska masa.

Farmtrac

Farmtrac 670 DT to prosty ciągnik z 66-konnym silnikiem wyposażonym w turbosprężarkę. W jego przypadku nie mamy wyboru co do skrzyni biegów - jedyną montowaną przekładnią jest 12-biegowa mechaniczna skrzynia z mechanicznym rewersem.

Udźwig podnośnika i wydatek pompy hydraulicznej nie należą do największych (2400 kg i 34 l/min), ale powinny wystarczyć do zadań przewidzianych dla tego typu ciągnika. Podnośnik posiada regulację pozycyjną i siłową, a do układu hydraulicznego ciągnika można podłączyć maszyny za pomocą czterech szybkozłączy.

Dwutarczowe, suche sprzęgło wyposażono w niezależne sterowanie sprzęgłem WOM. Dzięki temu na wałku dostępne są dwa zakresy obrotów: 1000 i 540 obr./min. O bezpieczeństwo dbają mokre, tarczowe hamulce. W zależności od zastosowanego ogumienia wysokość ciągnika wynosi od 2,36 do 2,40 m, co jest bardzo dobrym wynikiem w konfrontacji z faktem, że podłoga kabiny jest całkowicie płaska.

Farmer

Producent ciągników z Sokółki oferuje dwa modele w interesującym nas zakresie mocy. Oba napędzane są silnikami John Deere’a o pojemności zaledwie 2,44 dm3. Pierwszy oznaczony symbolem F4-6258 posiada jednostkę o mocy 61 KM, drugi - F4-7258 kryje pod maską o 5 "rumaków" więcej. Oba silniki spełniają normy spalin Tier IIIA. Mechanicznie załączany przedni most napędowy pochodzi z firmy Carraro.

Z logo tego samego producenta jest także skrzynia biegów o 8 przełożeniach do przodu i do tyłu. Opcjonalnie dostępna jest także przekładnia 12x12. Moc z silnika do skrzyni przenosi dwustopniowe, suche sprzęgło.

Pompa hydrauliczna zamontowana w tych modelach Farmera potrafi przepompować maksymalnie 47 l oleju w ciągu minuty przy ciśnieniu 180 barów.

Do układu hydraulicznego ciągnika można podłączyć się za pomocą aż 3 par szybkozłączy ISO. Niestety, udźwig podnośnika wypada słabo na tle konkurentów - jest to zaledwie 1800 kg. Miło zaskakuje WOM, który oprócz standardowych 540 obr./min. pozwala na uzyskanie tej prędkości wałka przy ekonomicznych obrotach silnika, czyli jest to tzw. opcja 540E. To pozwala oszczędzać paliwo, gdy nie jest potrzebna pełna moc silnika.

Ursus

Jedyną propozycją Ursusa o mocy poniżej 70 KM jest 50-konny model 5044. Według producenta, może być on szeroko wykorzystywany w rolnictwie, gospodarce komunalnej i sadownictwie. Jest to możliwie m.in. dzięki bardzo dużym możliwościom regulacji rozstawu tylnych kół, co pozwala na uzyskanie 7 różnych szerokości ciągnika w zakresie od 130 do 164 cm.

Mały Ursus napędzany jest 3-cylindrowym, wolnossącym silnikiem Perkins.

Układ przeniesienia napędu firmy Carraro napędza obie osie, a skrzynia biegów posiada po 12 przełożeń w obie strony i jest całkowicie mechaniczna. Niestety, maksymalna prędkość ciągnika to tylko 30 km/h.

WOM występuje w jednej wersji 540/1000 obr./min. i jest sterowany ręcznym sprzęgłem.

Ciągnik wyposażono w 4-słupkową, komfortową kabinę.

Zetor

Czeski producent ciągników oferuje tylko jeden model poniżej 70 KM. Jest nim najmniejsza, 65-konna Proxima. Jednostka napędowa spełniająca normy emisji spalin Euro IIIA to produkt firmy Zetor. Moc do skrzyni biegów trafia za pośrednictwem dwustopniowego, suchego sprzęgła. Skrzynia standardowo posiada 10 biegów do przodu i 2 do tyłu. W opcji dostępna jest także przekładnia z rewersem o 12 prędkościach w obu kierunkach i skrzynia 20/4 z biegami pełzającymi.

Obecnie produkowana Proxima została wyposażona w przednią oś napędową Carraro, co pozwoliło zwiększyć jej nośność o 20 proc. Opcjonalny przedni TUZ ma udźwig aż 2100 kg, a towarzyszący mu wał odbioru mocy (1000 obr./min) napędzany jest poprzez mokre sprzęgło, którego tarcze można wygodnie połączyć za naciśnięciem jednego przycisku w kabinie.

Tylny WOM standardowo obraca się 540 razy w ciągu minuty. Za dopłatą może być wyposażony w prędkości 540/1000 lub 540/540E.

Udźwig tylnego podnośnika dwukrotnie przewyższa siłę przedniego.

Minusem Zetora jest jego wysokość: 2,72 m, która może utrudnić zastosowanie go do prac w budynkach z niskimi wjazdami.

Case IH

Zastępujące serię JX ciągniki Farmall C to propozycja Case’a dla hodowców zwierząt i rolników uprawiających mniejsze areały.

W skład serii wchodzą dwa modele w interesującym nas zakresie mocy - 55 i 65 KM oraz nieco mocniejszy model 75-konny. Ciągniki są napędzane czterocylindrowymi, 3,2-litrowymi silnikami z turbodoładowaniem. Jednostki są wyposażone w podgrzewacz paliwa, który pozwala na bezproblemowe uruchamianie silnika nawet w bardzo niskich temperaturach. Standardowo napęd przekazywany jest za pomocą 12-biegowej skrzyni przekładniowej z rewersem, który za dopłatą może być przełączany pod obciążeniem.

Na liście opcji znalazła się także skrzynia z biegami pełzającymi 20x20.

Konstruktorzy Farmalla zadbali o ułatwienia w codziennej obsłudze - jednoczęściowa, otwierana maska to właściwie już standard u prawie wszystkich producentów, ale możliwość sprawdzenia poziomu oleju silnikowego i jego stanu bez otwierania klapy to już duży plus. Obsługę ułatwia także wysuwana chłodnica, a opcjonalny odpylacz pozwala na dłuższe okresy między kolejnymi czyszczeniami filtra powietrza.

Do zalet ciągnika można zaliczyć też bardzo dobrą widoczność we wszystkich kierunkach. Dzięki specjalnemu wyprofilowaniu czołowej części dachu doskonale widoczny jest również ładowacz czołowy - szczególnie gdy zamówimy opcjonalne okno dachowe. Dla niektórych minusem może być niezbyt duży udźwig podnośnika (2150 kg).

New Holland

W ofercie New Hollanda przyjrzeliśmy się 4 modelom ciągników. Najmniejszy, 55-konny, należy do serii T4 Power Star. Kolejny ma 65 KM i też należy do tej serii.

Pozostałe dwa również mają po 65 KM i są oznaczone symbolami T4020 Deluxe i TD5.65. To, co z pewnością wyróżnia błękitne ciągniki od konkurencji, to bogaty wybór skrzyń biegów. Oprócz modelu T4020 Deluxe, wszystkie wymienione ciągniki standardowo mają montowaną przekładnię Synchro Schuttle 12x12.

W ciągnikach serii T4 można zdecydować się jeszcze na 3 inne przekładnie. Pierwsza - Hydraulic Powershuttle - ułatwia zmiany kierunku jazdy dzięki hydraulicznemu przełączaniu rewersu.

W przypadku obu wspomnianych wersji skrzyni mogą być dołożone biegi pełzające, co pozwala na uzyskanie 20 prędkości w obu kierunkach. W przypadku TD5.65 dostępna jest natomiast jeszcze inna przekładnia - Synchro Command 12x4 i Synchro Schuttle 20x20 z biegami pełzającymi. Model T4020 ma standardowo montowaną przekładnię Schuttle Command 16x16, a w opcji dostępnych jest jeszcze 5 innych rozwiązań.

Deutz fahr

Wśród rolniczych ciągników Deutz Fahr tylko dwa modele mieszczą się w opisywanym zakresie mocy. Są to Agroplus Ecoline 310 i Agrolux 310. Oba napędzane są przez turbodoładowany, 3-cylindrowy silnik o mocy 62 KM. Moc z silnika w Agroplusie przekazywana jest za pomocą hydrostatycznie sterowanego sprzęgła, natomiast w Agroluxie jest ono całkowicie mechaniczne. Skrzynia przekładniowa w tym ostatnim ma 12 biegów do przodu i 3 do tyłu. W Agroplusie do wyboru są dwie wersje: pierwsza 10x10, a druga 30x15.

W przypadku obu ciągników zastosowano proste, mechaniczne rozwiązania sterowania poszczególnymi podzespołami: blokadą mechanizmu różnicowego, napędem przedniej osi czy tylnym podnośnikiem.

Claas

Claas Elios nieco przekracza wskazany na początku zakres mocy.

Elios 210 to jednak najmniejszy model Claasa i dlatego postanowiliśmy go uwzględnić w naszym zestawieniu - wyposażony jest w silnik z turbosprężarką osiągający 72 KM przy 2300 obr./min.

Może być wyposażony w jedną z czterech wersji skrzyni biegów.

Najprostsza posiada po 12 biegów w każdym kierunku i jest całkowicie mechaniczna. Kolejne 3 przekładnie mają podwojoną liczbę przełożeń. Pierwsza z nich również jest całkowicie mechaniczna.

Natomiast dwie kolejne wyposażono w dwustopniowe przełączanie pod obciążeniem, z tym że jedna ma rewers przełączany hydraulicznie, a druga mechanicznie.

Zaletą ciągnika jest niewielka wysokość, która w wersji kabinowej wynosi zaledwie 2,4 m. Niestety, jest ona okupiona znacznie wystającym tunelem środkowym w kabinie, co zmniejsza komfort pracy.

Podsumowanie

Ogromna różnorodność ciągników o mocy 50-70 KM sprawia, że wybór najlepszego rozwiązania do danego gospodarstwa nie jest łatwy. Głównym trendem w przypadku tej wielkości maszyn pociągowych jest ich maksymalne uproszczenie. Królują mechaniczne, znane od dawna rozwiązania. Niektórzy producenci nie idą jednak tą ścieżką i oferują także w tej klasie ciągników elementy znane z większych modeli. Oczywiście, znajduje to odbicie w cenach, które mają decydujące znaczenie dla większości gospodarstw, do których prezentowane traktory są adresowane. Jednak jeśli miałby to być ciągnik pomocniczy w średnim lub dużym gospodarstwie, możliwe, że będzie on pracował nawet więcej niż jego więksi "bracia", a wtedy każde udogodnienie może być warte swojej ceny.