Wśród nowości pojawią się m.in. nowe brony talerzowe, wał Cambridge w większej odsłonie, a także linia maszyn Eko przeznaczona dla rolników ekologicznych.

Mandam z nowościami

Gama bron talerzowych GAL-K została poszerzona o kolejne warianty szerokości roboczej. Mowa w tym wypadku o modelu 10,0 H, a więc o maszynie 10-metrowej zbudowanej na uniwersalnym podwoziu transportowym, na którym zaczepione są dwie (nieskładane) brony talerzowe GAL-C 5,0.

Jak twierdzi producent, istotą tej konstrukcji ma być funkcjonalność – maszyna w podstawowej konfiguracji jest 10-metrowa, ale po odczepieniu podwozia transportowego mamy do dyspozycji dwie maszyny 5-metrowe, które mogą indywidualnie pracować na mniejszych polach.

Z informacji przekazanych przez gliwickiego producenta wynika, że w niedalekiej przyszłości firma będzie chciała, aby do tego samego podwozia można było podczepić także kultywatory dłutowe typu Top/Spec HD lub Kun Super.

Nowością będzie także wał typu Cambridge MCB 12,3 H o szerokości 12,3 m złożony z 3 sekcji. Ta maszyna ma trafić do oferty Mandamu od 2023 r.

Nowe brony talerzowe

Zwiedzający na targach Agro Show 2022 będą mogli także obejrzeć bronę talerzową GAL-K 4,0 HD, która została stworzona z myślą o pracy w trudnych warunkach.

Do jej produkcji wykorzystywana jest stal drobnoziarnista, a dodatkowo zmianie uległ system składania maszyny. Teraz za bezpieczny transport po drogach publicznych odpowiadają nie dwa, a cztery siłowniki.

Dodatkowo maszyna wyposażona jest w amortyzację osi jezdnej dla polepszenia komfortu jazdy. Na targach Agro Show maszyna zostanie zaprezentowana z włóką Skan, która również uległa modyfikacji. Włoka ta odpowiada za wyrównanie pola i skruszenie brył.

Oprócz tego zaprezentowana zostanie także brona talerzowa GAL-S, oferowana w szerokości roboczej wynoszącej 3 m. Charakteryzuje się ona kompaktową konstrukcją i hydraulicznym sprzęgiem, dzięki czemu może być połączona z siewnikiem zbożowym.

Brona talerzowa GAL-S wyróżnia się kompaktową budową oraz hydraulicznym sprzęgiem do podczepienia ciągnika fot. mat. prasowe
Brona talerzowa GAL-S wyróżnia się kompaktową budową oraz hydraulicznym sprzęgiem do podczepienia ciągnika fot. mat. prasowe

W tym modelu producent zastosował specjalne „wypłycone” talerze o średnicy 560 mm. Rozstaw rzędów talerzy wynosi w tym wypadku 750 mm.

Maszyny do uprawy ekologicznej

Na targach Agro Show 2022 Mandam zaprezentuje także dwie maszyny przeznaczone dla rolników stosujących w swoich gospodarstwach uprawę ekologiczną.

Pierwsza z nowości jest Eko-Wir 6,2 H, czyli brona wirnikowa umożliwiająca spulchnianie gleby i usuwanie chwastów. Producent twierdzi, że maszyna doskonale sprawdzi się przy kruszeniu wyschniętej skorupy ziemi, która później będzie lepiej przygotowana do przyjęcia nawet obfitych opadów deszczu.

Chwastownik Eko-Finger 12,0 H sprawdzi się przy niszczeniu chwastów i napowietrzaniu pól oraz łąk fot. mat. prasowe
Chwastownik Eko-Finger 12,0 H sprawdzi się przy niszczeniu chwastów i napowietrzaniu pól oraz łąk fot. mat. prasowe

Elementami roboczymi w tym wypadku są gwiazdy o średnicy 540 mm. Są one zawieszone na wahaczu zabezpieczonym sprężyną dzięki czemu maszyna dobrze kopiuje teren, co zdaniem producenta ma pozwolić na pracę z maksymalną prędkością nawet do 25 km/h.

Z myślą o rolnikach ekologicznych zaprezentowany zostanie także chwastownik Eko-Finger 12,0 H. Jest to narzędzie do ekologicznego niszczenia chwastów i napowietrzania pól oraz łąk.

Utrzymująca się na kołach podporowych maszyna wyposażona jest w zęby sprężynowe z regulowanym kątem natarcia. Taki egzemplarz w największej – 12-metrowej szerokości roboczej zostanie po raz pierwszy zaprezentowany na targach Agro Show.