Ostatnie lata dobrej koniunktury na rynku maszyn rolniczych firma Horsch wykorzystała znakomicie. Przy głównej siedzibie w Schwandorfie uruchomiony został nowy obiekt - Rolnicze Centrum Innowacji (Agricultural Centre of Innovation), a zakład obróbki stali w Ronneburgu niemal podwoił produkcję. W kolejne, mniej pewne w handlu lata firma wchodzi znacząco wzmocniona, z szeregiem innowacyjnych rozwiązań i nowych produktów.

Nowy wymiar zawieszenia belki

Belka, która umożliwi oprysk 30-40 cm nad ziemią z prędkością ponad 20 km/h - to wyzwanie konstrukcyjne, przed którym postawił swoich inżynierów szef firm Horsch - Michael Horsch.

Skąd takie założenie? Nisko pracująca belka pozwala na aplikację środków z niewielkim ryzykiem ich znoszenia.

To ogranicza negatywne wpływy czynników zewnętrznych, takich jak wiatr czy temperatura. Takie wymogi wymusiły powstanie nowej koncepcji niezależnego zawieszenia belki na jednym, poziomym, wzdłużnie położonym sworzniu. Koncepcja przerodziła się w fizyczne rozwiązanie, które już zostało wdrożone w samojezdnym opryskiwaczu Leeb PT 330, a w dodatku zdobyło srebrny medal zbliżających się targów Agritechnica.

Uniezależnienie pracy belki od pojazdu umożliwiło dopasowanie pracy belki do geometrii terenu. Niemal wszystkie ruchy chwiejne pojazdu nośnego nie są już przekazywane na belkę. Wyeliminowano potrzebę stosowania amortyzacji.

Nisko zawieszona belka w punkcie ciężkości pracuje swobodnie praktycznie bez potrzeby poziomowania. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, do wypoziomowania służą dwa, niewielkie siłowniki hydrauliczne błyskawicznie uruchamiane przez proporcjonalne zawory na sygnał z czujnika żyroskopowego. Trzeci siłownik zamontowany między dwiema stronami belki służy do dostosowania jej do ukształtowania terenu. Na razie belka jest montowana w nowym opryskiwaczu samojezdnym Horsch Leeb PT 330.

W planach jest wyposażenie w nią również opryskiwaczy zaczepianych.

Warte podkreślenia jest również rozwiązanie w układzie napędowym. - Zastosowaliśmy silniki hydrostatyczne o większej wydajności niż wymagałby tego silnik napędowy. Mogłyby one pracować w opryskiwaczu z silnikiem o mocy nawet 600 KM. Nasz opryskiwacz jest zasilany jednostką napędową o mocy 330 KM, więc teoretycznie są one za duże, ale tylko teoretycznie - wyjaśnia Kurt Glück z Horsch. - W przypadku, gdy mamy podjazd na wzniesienie, większe obciążenie mają koła tylne. Kierują wtedy więcej oleju na tył. Wtedy siła nie rozkłada się proporcjonalnie na 4 koła, ale przede wszystkim na tylne. Duże silniki hydrostatyczne pozwalają na przejęcie znacznie większej siły napędowej, co nie byłoby możliwe w przypadku "normalnie dopasowanych silników" - dodaje.

Nasiona w pojedynkę

Kolejną medalową nowością jest zmodyfikowany siewnik Horsch Focus TD. Sednem innowacji nagrodzonej przez jury targów Agritechnica jest system wysiewu umożliwiający punktowy siew nasion rzepaku i zbóż. Umożliwiają go specjalne talerze z tzw. zakrętem siewnym, w którym nasiona pojedynkują się. W glebie są umieszczane z prędkością około 15 ziaren na sekundę. Umożliwia to poruszanie się zestawu z prędkościami rzędu 8-12 km/h. Ciekawostką jest również fakt, że w nowy system wysiewu można wyposażyć również dotychczasowe siewniki Focus. Wystarczy wymiana redlic.

Nowa generacja Focusa jest dostępna w szerokościach roboczych 4 i 6 m. Do tej pory najmniejsza szerokość robocza wynosiła 6 m. Wdrożenie do sprzedaży siewnika o mniejszej szerokości ma sprawić, że maszyną zainteresuje się większa liczba gospodarstw. Ponadto maszyna jest teraz bardziej kompaktowa.

Całkowita długość została zredukowana do 9,56 m, czyli jest krótsza od poprzedniej generacji o 1,2 m. Wraz ze zmianą gabarytów zmniejszyła się także masa siewnika. Udało się to osiągnąć przez zastosowanie zbiornika wykonanego z tworzywa sztucznego. Jego pojemność to nadal 5000 l, ale wielkość komór została podzielona w stosunku 3:2.

Nowym rozwiązaniem jest także wprowadzenie systemu szybkiego montażu zębów TerraGrip. Obecnie można je zamocować pod zbiornikiem, przez co maszyna po złożeniu jest węższa. Wysokość ramy odpowiada wysokości kultywatora Terrano FM i wynosi 75 cm.

Joker w nowych wariantach

Brony talerzowe Joker to obok siewników Focus największy hit handlowy ostatnich lat niemieckiego producenta. Kierując się opiniami użytkowników, konstruktorzy wdrażają nowe modele lub wprowadzają ciekawe modyfikacje do maszyn już istniejących. Zmiany są widoczne począwszy od najlżejszych bron kompaktowych Joker CT. Podstawowa zmiana dotyczy zwiększenia średnicy talerzy roboczych z 46 na 52 cm. Tym samym teraz Joker CT oraz Joker RT (wariant ciągniony) mają jednakowe talerze. Uchwyty talerzy są zamocowane do ramy na gumowych amortyzatorach. Ma to zapewnić odpowiednio mocne przyleganie do gleby oraz dać zabezpieczenie przed kamieniami.

Łożyska w piastach talerzy są bezobsługowe (olejowe).

Nowa konstrukcja to także zmiana kształtu ramy w celu polepszenia widoczności na pracujące elementy.

Nie zmieniła się przy tym masa brony, co oznacza, że z 3-metrową broną Horsch Joker CT poradzi sobie już ciągnik o mocy 90 KM (brona jest oferowana w szerokościach roboczych 3 i 6 m). Standardowo regulację głębokości przeprowadza się przez założenie odpowiedniej liczby klipsów na ramionach mocujących wał doprawiający. Opcjonalnym wyborem są siłowniki hydrauliczne, które dodatkowo absorbują drgania przenoszone przez kamienie i nierówności. Przydatnym dodatkiem jest wskaźnik głębokości pracy talerzy.

Jeśli zachodzi potrzeba bardziej intensywnego mieszania resztek pożniwnych na ściernisku, niemiecki producent oferuje cięższą, ale ciągle kompaktową bronę talerzową Joker HD. Nowością są narzędzia o szerokościach roboczych 5, 6 i 7,5 m występujące wyłącznie w wersji zaczepianej. Talerze robocze w przypadku Jokera HD mają średnicę 62 cm, czyli o 10 cm więcej niż w przypadku Jokera CT i bez problemu mogą pracować na 15 cm głębokości, dlatego mogą one wymieszać jeszcze większą ilość resztek pożniwnych.

Podobnie jak w pozostałych typach bron producenta zza Odry, talerze są mocowane parami na jednym ramieniu.

Celem konstruktorów przy zastosowaniu takiego rozwiązania było zwiększenie przepustowości pod ramą, tak aby jak najbardziej ograniczyć możliwości zapychania, co jest szczególnie ważne przy maszynach pracujących na większych głębokościach i polach z dużą masą pozostałości roślinnych, słomy, obornika czy międzyplonów.

Jak przekonują przedstawiciele Horscha, ważną cechą brony Joker HD jest duży odstęp między dwoma rzędami talerzy, przy czym ciągle jest to konstrukcja kompaktowa. Większa odległość między rzędami talerzy sprawia, że ziemia ma czas na to, by się "uspokoić" i nie jest przerzucana z jednego rzędu talerzy do drugiego.

Nowe podwozie ma koła podporowe umieszczone między zespołem talerzy a wałem. Takie rozwiązanie ma na celu osiągnięcie optymalnego rozłożenia masy, aby zwiększyć stabilność podczas przejazdów jałowych, z drugiej strony ma uczynić maszynę zwrotną, dzięki czemu można ją doposażyć w podwójny wał RollPack z pierścieniami o profilu w kształcie litery U i średnicy 55 cm.

Zapotrzebowanie na moc 5-metrowego Jokera HD to co najmniej 180 KM.

Joker RT - to najszersza z bron talerzowych do płytkiej uprawy ścierniska, dostępna w szerokościach roboczych 10 i 12 m. Podstawową zmianą, jaka została dokonana w maszynie, jest środkowe podwozie jezdne umieszczone między systemem talerzy a wałem. Takie rozwiązanie ma zapewnić większą stabilność podczas jazdy m.in. przez przesunięcie środka ciężkości na oś, lepszą manewrowość i umożliwienie zagregatowania z podwójnym wałem. Co ciekawe, pomimo tak dużych szerokości roboczych nowa konstrukcja ramy umożliwia złożenie maszyny do transportu do 3 m szerokości.

Mechanizm składający - siłowniki hydrauliczne zmieniające położenie o 180 stopni - zostały umieszczone wewnątrz ramy.