Mimo iż marka Merlo nie należy do najpopularniejszych w Polsce, ładowarki tego producenta sukcesywnie zyskują coraz szersze grono zwolenników. Do grupy najchętniej wybieranych maszyn należy m.in. kompaktowa seria Panoramic, w tym model P32.6. Oznaczenie modelu to jednocześnie zakodowana informacja zawierająca najważniejsze parametry maszyny: "32" - udźwig na poziomie 3,2 t, "6" - 6 m wysokości podnoszenia (faktycznie jest to niemal 6,4 m).

PO PIERWSZE - WYDAJNOŚĆ

Na ładowarkę Merlo Panoramic P32.6 Top zdecydował się m.in. Krzysztof Czerwiński z Sierakowa k. Gostynina. Maszyna służy w gospodarstwie od jesieni 2013 r. Kosztowała ok. 260 tys. netto, przy czym była ona od razu zakupiona z osprzętem, takim jak: łyżkokrokodyl, zamiatarka i zaczep transportowy. - Są bardziej popularne marki ładowarek, ale po dłuższych poszukiwaniach i testowaniu zdecydowałem się na Merlo, bo ma dużo zalet. Zdecydował przede wszystkim duży udźwig, wysokość podnoszenia i kompaktowe gabaryty, w tym szczególnie wysokość, która ma dla mnie kluczowe znaczenie przy wjazdach do kurników - powiedział Czerwiński. Całkowita wysokość ładowarki to 2,1 m (ze złożonym "kogutem"). Maszyna używana jest do usuwania i załadunku pomiotu kurzego, jego pryzmowania, transportu balotów i załadunku drobiu. Oprócz tego sprzęt służy pomocą w typowych pracach w 40-hektarowym gospodarstwie.

Licznik ładowarki wskazuje obecnie 540 godzin pracy. Od tamtej pory jedyną usterką był wadliwy czujnik pod siedzeniem, zabezpieczający przed uruchomieniem silnika. Trzeba było kilka razy docisnąć siedzenie, aby można było uruchomić maszynę. Usterka została usunięta w ramach naprawy gwarancyjnej.

Niemal identyczny, ale nowszy model (Panoramic P32.6L), pod koniec ub.r. zakupił również Andrzej Bergier z tej samej miejscowości. Maszyna przepracowała dotychczas ok. 160 godz. - Przy wyborze brałem pod uwagę m.in. parametry pracy wysięgnika i wydajność, ale bardzo duże znaczenie miały dla mnie także kompaktowe wymiary - przede wszystkim wysokość - maszyna ma niespełna 2 m (wersja "L" - Low Profile, czyli z obniżoną kabiną jest niższy od standardowego o ok. 15 cm). Ceny w porównaniu do konkurentów były podobne, ale Merlo przewyższało wyposażeniem i właśnie parametrami pracy. Na przykład amortyzacja wysięgnika jest tutaj w wyposażeniu standardowym. W porównaniu z konkurencją, również kabina okazała się szersza i dłuższa. Ponadto silnik umieszczony z boku daje lepszą widoczność do tyłu - ocenia rolnik. Maszyny cechują się układem hydraulicznym z pompą load-sensing o wydajności 108 l/min. Do wyboru ładowarki Merlo Andrzeja Bergiera przekonała również wizyta w fabryce i obserwacja procesu produkcyjnego. - Bardzo dużo pracy wykonują roboty, dzięki czemu uzyskuje się dużą dokładność i powtarzalność. Poza tym spodobało mi się to, że większość podzespołów jest wytwarzana we własnym zakresie, a nie przez kooperantów.

OSZCZĘDNY SILNIK Z DPF

Sercem ładowarki Krzysztofa Czerwińskiego jest silnik Perkinsa o mocy 102 KM, który bez problemu daje sobie radę zarówno w pracach z wysięgnikiem, jak i transporcie. Z kolei w nowszym modelu ładowarki Andrzeja Bergiera pracuje już jednostka napędowa Kuboty o tej samej mocy. - Silnik, czy jest zimny, czy ciepły, pracuje bardzo cicho i jest oszczędny. Średnie zużycie oleju na godzinę zazwyczaj nie przekracza 5 l - stwierdził rolnik. Za wadę Bergier uważa wyposażenie silnika w filtr DPF. Niestety, ten dodatkowy element przy silniku musiał znaleźć się w nowych maszynach ze względu na wprowadzenie normy emisji spalin Tier 4. Filtr wymaga co jakiś czas oczyszczenia (automatyczne wypalanie), do czego potrzebna jest jednostajna praca silnika przez co najmniej kilkanaście minut. - Niestety cykl prac ładowarki jest zróżnicowany, więc maszynę co ok. 30 godz. trzeba pozostawiać na 15-20 min na włączonym silniku i obrotach ok. 1 800 obr./min.

W obydwu ładowarkach znalazło się opcjonalne wyposażenie w postaci zaczepu transportowego z gniazdem elektrycznym. W maszynach uwagę zwraca umieszczony z tyłu zbiornik paliwa z tworzywa sztucznego, który mógłby dość łatwo ulec uszkodzeniu przy ewentualnym spotkaniu z przeszkodą. Jednak zamontowany za nim akcesoryjny zaczep staje się automatycznie jego osłoną.

KOMFORT NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE

Na podkreślenie zasługuje wysoki komfort pracy operatora. Kabina w ładowarkach Panoramic należy do największych w tej klasie ładowarek. Jej szerokość to 99,5 cm, co dodatkowo z przesuniętym do tyłu słupkiem bocznym przy drzwiach sprawia, że zarówno wsiadanie, jak i pozycja za kierownicą są wygodne również dla osób o masywnej budowie ciała.

Użytkownicy chwalą również wysoką ergonomię w obsłudze sprzętu. Na pierwszym miejscu wymieniają funkcjonalność joysticka, który zdecydowanie podnosi wygodę sterowania maszyną. Oprócz elementów służących do obsługi wszystkich funkcji wysięgnika, na dźwigni znalazły się dwa przyciski do zmiany kierunku jazdy oraz guzik "N" do włączania pozycji neutralnej. Jazdę w przód i wstecz można również wybierać przyciskami umieszczonymi z lewej strony kierownicy. Hydrostatyczny napęd kół jezdnych pracuje w dwóch zakresach: roboczym i transportowym. Warto przy tym pokreślić atut transportowy maszyn - maksymalną prędkość 40 km/h.

Przydatną funkcją jest włączanie stałego wydatku oleju. Pomocne jest to na przykład podczas pracy z zamiatarką. Nie ma wtedy potrzeby trzymania palca na przycisku joysticka załączającego odpowiednią sekcję hydrauliki. W nowszym modelu ładowarki Andrzeja Bergiera jako opcja znalazł się tempomat do obsługi złączy hydraulicznych. Ten element był specjalnie wybrany pod kątem zamiatarki - pozwala na regulację przepływu oleju, dzięki czemu szczotka może się obracać z ustawioną przez użytkownika prędkością, regulowaną niezależnie od prędkości obrotowej silnika. Można więc na przykład łatwo dostosować jej parametry pracy do prędkości jazdy.

Dobra widoczność, w tym transparentny dach zdecydowanie pomagają w pracy maszyną. Atutem jest też wydajna klimatyzacja z dużą ilością kratek nawiewów. Czerwiński chwali również oświetlenie robocze. Oprócz zwykłych świateł transportowych, na dachu umieszczone są po dwa reflektory - z tyłu i z przodu kabiny. - Często ładowarką pracujemy w nocy, zwłaszcza przy załadunku kurcząt. Światła są dobrze umiejscowione i wydajne - powiedział hodowca. - Bardzo mądrym i prostym rozwiązaniem jest poziomica pokazująca ustawienie ładowarki względem podłoża. To prosty element informujący o przechyleniu i zabezpieczający ładowarkę i operatora przed wywrotką - dodał z kolei Bergier. Obydwaj użytkownicy z perspektywy przepracowanego ładowarkami Merlo czasu (co prawda jeszcze niezbyt długiego), dają maszynom ogólną, bardzo pozytywną ocenę. Na razie nie mają również zastrzeżeń co do serwisu i dostępności części zamiennych.