MTZ Belarus 4522 wyglądem nawiązuje do mniejszych modeli, które zostały zaprezentowane po raz pierwszy na ubiegłorocznych targach Agritechnica. Podobnie więc jak one posiada nową maskę silnika z charakterystycznym układem reflektorów w osłonie chłodnicy. Ponadto ogromny ciągnik jest teraz w całości malowany na czerwono łącznie z sześciocylindrowym silnikiem amerykańskiej firmy Caterpillar.

MTZ 4522 stoi na robiących wrażenie szerokoprofilowych oponach przednich Goodyear w rozmiarze 1000/50R25 i tylnych Alliance 1250/50R32. Dzięki temu z jednej strony zmniejszył się nacisk na glebę tej ogromnej maszyny a z drugiej dzięki zwiększonej przyczepności polepszył jej uciąg.

Ciągnik MTZ Belarus 4522 ujrzał światło dzienne w 2016 r. na wystawie Belagro w Mińsku. Od tego czasu zmontowano ich nieco ponad tuzin, a niektóre z nich są w trakcie testów polowych w gospodarstwach w obwodzie witebskim i mińskim.

Nowy traktor z mińskiej fabryki ma zostać pokazany szerokiej publiczności we wrześniu br. na wspomnianej wystawie Belagro, pod warunkiem, że wystawa w ogóle odbędzie się.