PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Na kłopoty agregat prądotwórczy

Na kłopoty agregat prądotwórczy
Agregaty prądotwórcze w przemyśle rolniczym to już norma, fot. Himoinsa Polska

"Obyś żył w ciekawych czasach"! Chińskie przekleństwo sprawdza się i teraz. Prowadząc gospodarstwo rolnicze w czasie pandemii, kryzysów ekonomicznych i energetycznych, warto mieć pod ręką agregat prądotwórczy, który uratuje nasz dobytek przed zagrożeniami energetycznymi.Jeszcze kilkanaście lat temu agregat prądotwórczy kojarzył się z wyposażeniem szpitali, straży pożarnych czy innych służb, które działają non stop, zawsze i wszędzie. Wydawało się, że w rolnictwie albo jest niepotrzebny, albo wystarczy cokolwiek, jakiś niewielki sprzęt przypadkowego pochodzenia, byleby był.

W tej chwili praktycznie żadna produkcja nie może się obejść bez agregatów. Strach ma wielkie oczy, bo co się stanie ze zwierzętami czy owocami, gdy zabraknie prądu? Cała produkcja zależy od wentylacji, temperatury, zarządzania maszynami i komputerami. Wszystko musi działać całą dobę, a przerwy w dostawie prądu, nawet kilkuminutowe, potrafią wyrządzić spore straty. A czasy są takie, że energii może zabraknąć w każdej chwili.

Większa świadomość użytkowników

W tej chwili pytanie nie brzmi, czy potrzebujemy agregatu tylko, jaka maszyna będzie dla nas odpowiednia.

– Doradzamy, dobieramy, montujemy, a potem serwisujemy swoje maszyny u klienta – mówi Marcin Miziak, dyrektor generalny Himoinsa Polska.

– Nasze agregaty są obecne zarówno w wielkich firmach produkcyjnych, jak i mniejszych gospodarstwach np. sadowniczych. Wiele firm zabezpiecza się podwójnie mając potrzeby na 1 MW zakłada 4 agregaty o mocy 500 kW. Wszystko po to by spać spokojnie. Straty przy przerwach w dostawie prądu można czasem liczyć w milionach.

Najbardziej popularne maszyny na rynku korzystają z silników wysokoprężnych. fot. Himoinsa Polska
Najbardziej popularne maszyny na rynku korzystają z silników wysokoprężnych. fot. Himoinsa Polska

Jak powiedział nam przedstawiciel firmy Himoinsa Polska, rynek agro to w tej chwili około 20 proc. sprzedaży całej firmy. Branża staje się coraz mocniejsza, a klienci bardziej świadomi zagrożeń. W tej chwili już przy samym starcie przedsiębiorstwa koszt zakupu agregatu wrzuca się w biznesplan. Często jest to wymóg kontrahentów, którzy np. w branży mleczarskiej nie chcą kupować mleka od producentów nie posiadających takich zabezpieczeń produkcji.

Gdzie agregaty są niezbędne?

Podstawowym odbiorcą agregatów jest branża hodowlana. Polska jest numerem jeden w produkcji mięsa drobiowego w UE. W hodowli brojlerów najważniejsze jest utrzymanie odpowiedniej wentylacji. Kilkanaście minut bez prądu i cały chów może iść "do piachu". Inne ważne hodowle korzystające z agregatów to trzoda i bydło.

Bez agregatów nie obejdzie się także produkcja jajek, mleka czy pozornie niekorzystające z prądu stawy hodowlane, które muszą pompować tlen, filtrować wodę itp. Również chłodnie przeznaczone dla warzyw i owoców bazują na ciągłej dostawie energii. Ostatnio klientami firm dystrybuujących agregaty stały się także gospodarstwa sadownicze, które w momentach suszy (a zatem przy mniejszej dostępności prądu z gniazdka) potrzebowały nawadniać plantacje.

Najwięksi gracze na rynku prądotwórczym

Oprócz wspomnianej firmy Himoinsa na rynku istnieje sporo podmiotów sprzedających agregaty. Największe z nich to Caterpillar, SDMO czy polska firma Fogo. Wśród sprzętu o mniejszej mocy modna jest japońska Honda.

Oczywiście istnieją także tanie maszyny produkcji chińskiej czy tureckiej. Eksperci są zgodni, że tego rodzaju sprzęt nie da gwarancji niezawodności i większość klientów wybiera marki klasy premium, razem z serwisem i kompletną obsługą.

W tej chwili widok nowoczesnego agregatu prądotwórczego przy fermie to norma. fot. Himoinsa Polska
W tej chwili widok nowoczesnego agregatu prądotwórczego przy fermie to norma. fot. Himoinsa Polska

- Gdy klient kładzie na szali cały swój dobytek nie będzie oszczędzał. U nas razem z agregatem kupujący otrzymuje opiekę serwisową i doradztwo - mówi Marcin Miziak z Himoinsa Polska.

Sprzedawcy twierdzą, że coraz rzadziej wśród klientów słychać pytania o to czy maszyna chodzi na „opale” czy też stwierdzenie kupującego o własnoręcznym serwisie. Nowoczesne agregaty przemysłowe o mocy 500 kW i więcej same komunikują się z operatorem. W razie awarii lub pustego baku dadzą sygnał, sprzęt sam się też testuje, odpala i sprawdza czy wszystko gra. Trudno tutaj o ingerencje osób nieznających się na konkretnym modelu. Szalone lata 90. dawno minęły.

Koszt eksploatacji agregatu

Lata gdy stosunek kosztów energii elektrycznej z elektrowni do energii pozyskanej z agregatu wynosił 1 do 7 dawno minął. I choć ceny wzrosły w każdym wypadku to różnica znacznie zmalała. Przy pikach cen z elektrowni czasem wynosi nawet 1 do 1, choć oczywiście to sytuacja jeszcze nietypowa i rzadka.

W pandemii sprzedaż agregatów wzrosła. Strach przed blackoutem, beznadziejny stan infrastruktury i trudna do przewidzenia przyszłość napędza rynek. Do tego dochodzi wspomniana już coraz większa świadomość klienta. W firmie Himoinsa wzrosty w ostatnim roku to 40 proc. w Europie i 49 proc. w Polsce.

Będzie drożej

Wzrosty cen stali, komponentów i elektroniki nie pozostały obojętne również w tej branży. Ceny ostatnio poszybowały w górę i najprawdopodobniej będą jeszcze rosnąć. W wielu firmach brakuje już maszyn. W Himoinsa jeszcze są, a przedstawiciele firmy zapewniają, że wielkich opóźnień nie przewidują.

Agregaty na WOM

Na rynku istnieją agregaty o małych mocach przeznaczone dla mniejszych gospodarstw napędzane przez WOM z traktora. Oczywiście taki agregat spełni swoją rolę, ale jest bardzo niepraktyczny. Po pierwsze w przypadku awarii trzeba odpalić traktor, podjechać do agregatu.

Wszystko trwa i jest pracochłonne. Jeśli sprzęt służy tylko do podtrzymania światła w obejściu to taki sprzęt się sprawdzi. I to nawet słabszej firmy. Gorzej jeśli od tego zależy poważna produkcja rolnicza lub życie zwierząt.

Agregat na olej napędowy czy gaz?

Do napędu poważnych agregatów używa się silników stacjonarnych, wolnoobrotowych, często bazujących na jednostkach z ciężarówek czy ciągników. Moc steruje się dawką paliwa, a nie obrotami. Przy tym większość dobrych maszyn wykonuje wszelkie zmiany mocy automatycznie. Dzięki temu agregaty renomowanych firm potrafią mieć przebiegi po kilkanaście tysięcy godzin, co można porównać do kilku milionów km w samochodzie. Przy czym awarie jeśli się wydarzą są zazwyczaj proste do usunięcia i nie zdarza się potrzeba naprawy głównej silnika.

Agregaty prądotwórcze zamontowane na przyczepach mogą przydać się np. w gospodarstwach sadowniczych. fot. Himoinsa Polska
Agregaty prądotwórcze zamontowane na przyczepach mogą przydać się np. w gospodarstwach sadowniczych. fot. Himoinsa Polska

Większość maszyn wyposaża się w silniki wysokoprężne. W ofercie są także napędzane gazem ziemnym, LPG lub CNG. Maszyny z napędem gazowym są użytkowane wszędzie tam, gdzie niezbędna jest ekologia - np. przy stawach hodowlanych. Przygotowana na przepisy ekologiczne Norwegia w większości używa już agregatów gazowych. Minus tego rozwiązania to cena zakupu, średnio 50 proc. większa niż standardowej maszyny.

Warto mieć agregat

Czy tego chcemy czy nie rynek agregatów prądotwórczych przydatnych w rolnictwie będzie rósł. Blackouty, kryzysy, problemy z infrastrukturą – to nas nie ominie. Jeśli nasza produkcja zależy od dostawy energii warto wyposażyć gospodarstwo w agregat. Moc, wielkość i napęd powinni dobrać nam specjaliści z firmy, w której zdecydujemy się na zakup sprzętu. Ceny są uzależnione od rodzaju sprzętu, mocy i właściwości. Maszyny typowe dla rolnictwa zaczynają się w cennikach od 30 tys. zł, a agregat o mocy około 500 kW to wydatek rzędu 250 tys. zł.    Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)

 • adi 2021-12-16 17:51:57
  Trzeba się przygotowywać bo nasz komunistyczny rząd zamiast w energetykę pakuje hajs w propagandę
 • Maciej 2021-12-16 11:07:42
  ta cała pseudo automatyka ma za zadanie wydoić użytkownika z kasy poziom paliwa może zmierzyć zwykły mechaniczny przyrząd tani i niezawodny, pseudo serwisy też polegaja na wyciągnięciu kasy. Zamiast skomplikowanej elektroniki wyświetlaczy można zastosować mechaniczne mierniki o jakości wojskowej które są tanie niezawodne i służą dziesiątki lat
  • Serwisant niezależny 2021-12-17 17:59:45
   Można tak zrobić, tylko nikt tego nie zrobi, bo masz płacić i koniec.
 • Dominges 2021-12-15 20:19:17
  Polecam agregaty polskiej firmy Horus Energia polska produkcja najlepsze prądnice i silniki Man mtu Perkins
 • donald 2021-12-15 14:02:18
  a paliwo do agregatu to z kąd będziesz miał , jeżeli na stacii też prądu zabraknie, bank też pieniędzy nie wyda bez prądu
  • Rolnik 2021-12-15 15:18:50
   Każda stacja ma agregat prądotwórczy, poza tym jeśli agregat jest na ON to każdy rolnik ma spory zapas tego paliwa.
  • mnemonic222 2021-12-15 19:42:10
   z kądowni...
 • mam 2kw 2021-12-15 12:49:52
  mam inwerter 2KW jedna faza, do celów domowych sprawdza się bardzo dobrze
  • nawigator 2021-12-15 13:55:32
   rozumiem z akumulatora i ile pociągnie godzin 2kw ? jestenm ciekaw bo też zamiar mam kupic 3.5kw
   • mam 2 kw 2021-12-15 22:46:42
    nie z akumulatora,... to jest agregat prądotwórczy na silnik spalinowy tylko prąd jest wytwarzany elektronicznie nie ma szczotek i kumotatora, zaletą inwertera jest bardzo stabilny prąd i ma pełny sinus czyli można podłaczyć nowoczesną lodówkę i komputer Natomiast teraz montuję instalację fotowoltaiczną na 12V ...4 panele 500W + regulator solarny za 150zł bedzie ładować 3 lub 4 akumulatory żelowe po 100Ah do akumulatorów podłączona jest przetwornica firmy gren cell 12v na 230 o mocy 1kw ciągłej pracy, czasowo 2kw pełny sinus cena 520zł ten system jest najtańszy wychodzi 1/4 tego co żądają ale nie jesteś wpięty do sieci ..i to jest największa zaleta,,,,,,,, układ można rozbudowywać najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie akumulatora od wózka widłowego lub Meleksa. zaletą instalacji solarnej 12v jest to żę można bezpośrednio podłączyć oświetlenie ledowe na 12v. 4 panele umieszczone są na obrotowej podstawie i ręcznie można je obracać
   • Wladek 2021-12-16 17:50:23
    W instalacji 12v uwazaj. Tam będziesz miał prąd stały z pokaźnymi natężeniami. A z tym nie zartow
  • Serwisant niezależny 2021-12-17 18:01:39
   Prąd nie jest wytwarzany elektronicznie, a ten agregat ma szczotki. Tak więc na przyszłość nie pisz o czymś, o czym nie masz bladego pojęcia.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 107.21.85.250
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.