Case IH Quantum to seria ciągników specjalistycznych przeznaczonych do pracy w sadach, winnicach, czy chociażby w gospodarstwach warzywniczych. Czym wyróżnia się zmodernizowany Quantum?

Co nowego w Case IH Quantum Stage V?

Już sama pełna nazwa nowego modelu wskazuje nam, że silnik nowego Quantuma spełnia normy emisji spalin Stage V. Pomimo jego kompaktowych wymiarów może on dysponować mocą do 120 KM oraz opcjonalną hydrauliką o wydajności 80 l/min.

W nowych ciągnikach z serii Quantum – WOM jest uruchamiany elektrohydraulicznie. Jak podkreśla producent, zastosowanie takiego rozwiązania wymagało przeprojektowania układu napędowego i wprowadzenia mokrego sprzęgła z miękkim, średnim lub twardym startem. Takie rozwiązanie powinno oznaczać większy komfort podczas długich dni pracy oraz korzystny wpływ na niezawodność układu.

Nowoczesny, bardziej ekologiczny i komfortowy - tak w skrócie można opisać nową serię ciągników Case IH Quantum fot. mat. prasowe
Nowoczesny, bardziej ekologiczny i komfortowy - tak w skrócie można opisać nową serię ciągników Case IH Quantum fot. mat. prasowe

Ponadto rewers kierunku jazdy oraz WOM posiadają obecnie regulację poziomu agresywności pracy, aby lepiej dostosować ustawienia maszyny do charakteru zadań.

Z kolei nowa elektrohydrauliczna blokada mechanizmu różnicowego przedniej i tylnej osi (Active Drive2) oferuje rozwiązanie umożliwiające niezależne sterowanie blokadą przedniej i tylnej osi, co daje możliwość np. wyłączenia blokady mechanizmu różnicowego tylnej osi pozostawiając zablokowaną oś przednią celem uzyskania mniejszego promienia skrętu podczas wjeżdżania pod górę – nawet przy pełnym obciążeniu.

Hydraulika po modernizacji

Tylny TUZ został całkowicie przeprojektowany i obecnie charakteryzuje się dwoma zewnętrznymi siłownikami. Jednocześnie poprawiony został dostęp serwisowy, co pozwoliło na obniżenie pozycji siedzenia operatora.

Pompy hydrauliczne pracują w dwóch różnych systemach. Obie opcje to pompy zębate o stałej wydajności (64 lub 80 l/min).

Pompa o przepływie 64 l/min oferuje dotychczasowy system działania: olej z pompy kierowany jest w pierwszej kolejności na wyjścia hydrauliczne następnie do TUZ.

We wnętrzu nowego Quantuma na operatora czeka wiele udogodnień fot. mat. prasowe
We wnętrzu nowego Quantuma na operatora czeka wiele udogodnień fot. mat. prasowe

Pompa 80-litrowa posiada z kolei nowy system Load Sensing, a układ może pracować przy ciśnieniu niższym o 20 bar. Jak zapewnia producent, dzięki temu uzyskamy mniejszą temperaturę oleju i niższe zużycie paliwa. W tym układzie TUZ ma pierwszeństwo. Olej trafia najpierw do TUZ, a następnie do zaworów, dlatego system ten pracuje płynnie nawet jeśli jednocześnie obsługujemy TUZ wraz z zaworami hydraulicznymi.

Nowy Quantum bardziej komfortowy

Płaska podłoga w kabinie, kabina 4-słupkowa, nowy design ściętej maski, przednia szyba z dobrą widocznością aż do poziomu linii dachu, amortyzowana przednia oś, nowe oświetlenie LED. Dzięki tym wszystkim udogodnieniom nowy Case IH Quantum ma być zdecydowanie bardziej komfortowy i przyjazny operatorowi.

We wnętrzu znajdziemy także opatentowany system filtracji z przyciskiem w kabinie do przełączania z normalnego na filtr węglowy. Oprócz tego na operatorów czeka teraz zupełnie nowy wyświetlacz cyfrowy na prawym słupku oraz nowa ergonomia rozmieszczenia elementów sterowania maszyną.