O innowacyjnym projekcie ciągnika New Holland pisaliśmy już wielokrotnie. Tym razem maszyna została doceniona za ciekawy wygląd, który nie stoi w sprzeczności z funkcjonalnością.

Międzynarodowe jury konkursu Good Design złożone z profesjonalistów branży projektowej i wzornictwa przemysłowego, dziennikarzy i krytyków zajmujących się designem nagrodziło koncept ciągnika New Holland Methane Power za wyznaczanie nowych kierunków w projektowaniu maszyn rolniczych w połączeniu z pionierskim podejściem do technologii paliw alternatywnych w rolnictwie.

New Holland wygrał w rekordowej stawce kandydatów wystawionych przez wiodących światowych producentów oraz firmy i biura projektowe i graficzne z ponad 47 krajów. Oceniane były forma, estetyka oraz funkcjonalność w życiu codziennym zgłoszonych produktów.

Zespół projektantów koncernu CNH zaproponował miłą dla oka koncepcję, w której maska, przednie i tylne błotniki oraz zbiornik paliwa tworzą płynny oraz stylowy wygląd ciągnika, podobny odrobinę do aut z lat 20. i 30. ubiegłego wieku.  Kabina z powiększoną w porównaniu ze standardowymi ciągnikami o 20 proc powierzchnią jednolitych szyb zapewnia doskonałą widoczność w zakresie 360 ​​stopni, a dach w z dużym udziałem szkła i z w pełni zintegrowanym odbiornikiem Precision Land Management zapewnia prawdziwie panoramiczny widok – pierwszy taki na rynku.

Wnętrze przyjaznej dla użytkownika kabiny zapewnia bezproblemowe środowisko pracy, a wszystkie niezbędne do sterowania elementy i przełączniki zgrupowano w zintegrowanym podłokietniku. Dodatkowe najważniejszymi parametrami ciągnika możemy sterować przy pomocy interaktywnego wyświetlacza umieszczonego w podsufitce.

New Holland Methane Power  wyposażony jest w 6-cylindrowy silnik Fiat PowerTrain NEF o mocy 180 KM zasilany sprężonym gazem ziemnym CNG. Jak twierdzą przedstawiciele producenta zapewnia on taką samą moc i moment obrotowy jak jego standardowy odpowiednik na olej napędowy, a oferuje oszczędność kosztów eksploatacji nawet o 30 proc i redukcję hałasu o około 50 proc. Ponadto, co jest szczególnie istotne w dobie konieczności podjęcia zdecydowanej walki z ocieplaniem klimatu, „wypuszcza” mniej zanieczyszczeń do atmosfery.

Prezentowany ciągnik może być zasilany również biometanem wytwarzanym z resztek pożniwnych i odpadów z upraw roślin energetycznych w gospodarstwie. Tak napędzany traktor stanowi ważne ogniwo w koncepcji energetycznej Energy Independent Farm™ (autonomiczne energetycznie gospodarstwa) opracowanej przez firmę New Holland.

Ciągniki New Holland Methane Power znajdują się cały czas w fazie testów polowych, a sprawy nie przyspiesza  znikoma ilość stacji paliwowych CNG.