Spośród budżetowych rozwiązań dla małych i średnich gospodarstw prym wiodą zaprawiarki montowane na przenośniku ślimakowym. Zasada działania tych urządzeń jest prosta. Ziarno podczas transportu żmijką jest pokrywane zaprawą za pomocą rozpylacza, a w dalszej części przenośnika jest dodatkowo mieszane, co poprawia końcowy efekt pokrycia.

Aby zamontować zaprawiarkę, w przenośniku ślimakowym należy wyciąć otwór, a następnie w tym miejscu przymocować segment urządzenia wyposażony w dyszę rozpylającą roztwór zaprawiający. Sam roztwór pompowany jest przez pompę membranową, która zasilana jest z sieci elektrycznej 230V.

W zależności od typu urządzenia może ono być wyposażone w jedną lub dwie dysze, a także może mieć wbudowany stały zbiornik na preparat zaprawiający, bądź korzystać ze zbiornika zewnętrznego. Do zalet tego typu zaprawiarek należy zaliczyć ich cenę, która wydaje się być atrakcyjna, a także kompaktowy rozmiar.

Tego typu zaprawiarkę w swojej ofercie posiada m.in. POM Augustów, który jest oficjalnym dystrybutorem VOKA Coating Mod. Urządzenie to pasuje do każdego typu przenośnika ślimakowego. Ciśnienie rozpylania może zostać odczytane za pomocą ciśnieniomierza i odpowiednio wyregulowane za pomocą zaworu.

Jak zaznacza Mirosław Puczyński, kierownik działu sprzedaży POM Augustów, optymalny efekt pokrycia ziaren zaprawą uzyskamy przy minimum 4 metrowej długości przenośnika. Cena tego urządzenia to 4809 zł brutto.

Firma Apli-Tech w tym przedziale cenowym proponuje kilka modeli. Model AZ-100 SHU w wersji z dwoma rozpylaczami kosztuje 3450 zł brutto. Urządzenie to, co do zasady działa podobnie, jednak istotne różnice zauważymy w jego konstrukcji, gdzie na przenośniku ślimakowym montowany jest jedynie sam moduł z rozpylaczami, a pompa z pozostałymi podzespołami znajduje się pod zbiornikiem na roztwór zaprawiający.

Zdaniem Michała Pluty, reprezentującego firmę Apli-Tech, takie rozwiązanie ma co najmniej dwie zalety. Po pierwsze eliminuje wibracje przenoszone przez przenośnik ślimakowy na pompę zasilającą, a także zabezpiecza wszystkie najważniejsze podzespoły przez uszkodzeniami mechanicznymi.

Sterowanie ciśnieniem odbywa się za pomocą bardzo precyzyjnego zaworu Arag. 100-litrowy zbiornik pozwala na zaprawienie nawet 10 t materiału na godzinę.

W ofercie firmy Agralex Group znajdziemy między innymi model AL50P. Zaprawiarka ta najczęściej wybierana jest przez gospodarstwa o powierzchni do ok. 100 ha. Jest to zaprawiarka porcjowa o zasypie 50 kg. Wyposażona jest ona w urządzenie odpylające, które wstępnie oczyszcza ziarno z kurzu i lekkich nieczystości. Dopiero po tym zabiegu następuje zraszanie, które odbywa się za pomocą rozpylacza rotacyjnego.

W trakcie zraszania równolegle pracuje mieszadło, które wpływa na poprawę pokrycia nasion preparatem. Zdaniem producenta nasiona zaprawione tym sposobem zostają pokryte zaprawą w 98 proc.

Po zakończonym procesie urządzenie odpylające odsysa szkodliwe opary podczas przesypywania ziarna do worka, co w znacznym stopniu wpływa na bezpieczeństwo pracy. Zaprawienie jednej porcji trwa nieco ponad minutę, a wydajność urządzenia sięga 1 t/h. Cena tego urządzenia do 19101 zł brutto.