PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Największe sieczkarnie polowe – przegląd rynku

Autor:

Dodano:

Tagi:

Największe sieczkarnie polowe to maszyny przeznaczone dla dużych firm usługowych i największych przedsiębiorstw rolnych. Wydajność idzie tutaj w parze z najnowocześniejszymi rozwiązaniami wpływającymi na jakość paszy oraz oczywiście z ceną.Topowe modele sieczkarni polowych są wyposażone w silniki o mocach przekraczających nawet 1000 KM. Ich wydajność może przekraczać 5 ha/h w przypadku zbioru kukurydzy i znacznie więcej w zbiorze trawy. Aby stać się posiadaczem tego typu kompletnej maszyny (np. 600-, 700-konnej, z przystawką), trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu nawet 2 mln zł i więcej. Sprawdziliśmy, co rynek oferuje w zakresie tak wydajnych i drogich maszyn.

KRONE 600-1100

Filozofia konstrukcji dużych sieczkarni, w tym kanału przepływu masy, właściwie niczym nie różni się od tej obowiązującej w mniejszych sieczkarniach Krone. Podobnie rzecz się ma z dostępnymi wariantami bębnów tnących i kondycjonerów. Podstawowa różnica polega na zastosowaniu w modelach od 600 do 1100 znacznie większego bębna tnącego i chociaż niezmienna pozostaje jego średnica, to szerokość różni się znacznie (800 mm wobec 630 mm w mniejszych modelach).

Duża różnica dotyczy zastosowanych w większych sieczkarniach silników. Użyto w nich jednostek MAN-a typu V8 (Big X 600, 700 i 770), a w największych modelach Big X 850 i 1100 wykorzystano silniki tego samego producenta w układzie V12. Oznaczenia modeli jednocześnie informują o przybliżonej mocy silników, co świadczy o tym, że największy Big X generuje aż 1100 KM (dokładnie 1110 KM wg normy ECE R120)!

Sterowanie funkcjami sieczkarni Krone odbywa się za pośrednictwem terminala ISOBUS i wielofunkcyjnej, intuicyjnej w obsłudze dźwigni, służącej m.in. do sterowania prędkością jazdy, przyrządem koszącym i kanałem wyrzutowym. Jak na tak wydajne maszyny przystało, dysponują one zaawansowanymi systemami zwiększającymi wydajność i komfort pracy operatora. Pierwszym z nich jest system Auto Scan działający już z poziomu zespołu żniwnego. Na jego środku znajduje się kamera rejestrująca stopień dojrzałości roślin. W przypadku roślin zielonych powinno się stosować cięcie dłuższe ze względu na potrzebę ograniczenia wydzielania soku, z kolei kukurydzę suchszą należy rozdrabniać mocniej, aby sieczkę można było lepiej ugnieść. I właśnie ów system dostępny w wyposażeniu seryjnym sieczkarni Krone ma zapewnić optymalne cięcie materiału ze względu na dojrzałość kukurydzy.

Kolejnym systemem wykorzystanym w maszynach niemieckiego producenta jest Constant Power. Jego działanie polega na doborze prędkości sieczkarni do warunków pracy, w tym przede wszystkim plonu poprzez wykorzystanie czujników przepływu masy.

Do zadań operatora należy jedynie ustalenie maksymalnego obciążenia silnika, a wtedy owa prędkość ustalana jest automatycznie.

Sieczkarnie można doposażyć w system Crop Control, rejestrujący plon i umożliwiający tworzenie dokumentacji skoszonej powierzchni. Opcjonalny sensor NIR służy z kolei do dostarczania danych dotyczących wilgotności zbieranego materiału. Współpracuje on z Crop Control, dzięki czemu dane z sensora znajdują miejsce w generowanych raportach. Kontrolę stanu załadunku przyczepy transportowej umożliwia kamera zamontowana na kanale wysypowym, z której obraz trafia na monitor znajdujący się w kabinie ciągnika.

Dla największych sieczkarni Krone dostępne są przyrządy żniwne Easy Collect w wariantach 6, 7,5, 9 i 10,5 m. Wersja 6-metrowa składana jest podwójnie lub potrójnie, zaś pozostałe występują tylko w wersjach składanych potrójnie.

CLAAS JAGUAR SERII 900

Topowe modele sieczkarni Jaguar zostały zgrupowane w serii 900, w skład której wchodzi aż 6 maszyn legitymujących się mocami od 462 do 884 KM, z których 4 mniejsze modele napędzane są silnikami Mercedes-Benz, a 2 najmocniejsze napędzają jednostki MAN-a. Silniki podobnie jak w modelach serii 800 ułożone są poprzecznie. Różnice zaczynają się w sposobach napędu przyrządów roboczych. Claas daje do wyboru ich 3 rodzaje. Pierwszą jest wersja, w której napęd jest mechaniczny, realizowany przez wał bębna nożowego ze stałą liczbą obrotów (prędkość przestawiana ręcznie na przystawce). Jest on załączany przez sprzęgło pasowe. Drugą jest rozwiązanie z rozdziałem mocy, gdzie napęd jest mechaniczny poprzez wał bębna nożowego i dodatkowo hydrostatyczny (wyłącznie do przystawek z kosiarką Direct Disc), co ma umożliwić maksymalne przenoszenie mocy przy stałej liczbie obrotów. Przystawka Direct Disc wymaga wysokiego momentu obrotowego przy starcie zespołów tnących, gdzie wyłączne zastosowanie hydrauliki mogłoby nie być w stanie zapewnić odpowiednich parametrów pracy, stąd częściowe mechaniczne przeniesienie napędu. Trzecią jest natomiast rozwiązanie z napędem hydrostatycznym, które producent dedykuje dla przystawek Orbis oraz Pick Up. W tym przypadku układ automatycznie reguluje prędkość przyrządu roboczego w zależności od prędkości poruszania się maszyny czy zmiany zawartości suchej masy i długości cięcia materiału.

Maszyny można również wyposażyć w sterowany hydraulicznie zgniatacz wstępny, w którym stosowane są dwa siłowniki z akumulatorem ciśnieniowym dla górnego walca wstępnie zgniatającego z tyłu. Według producenta, w ten sposób na zbierany materiał wywierany jest odpowiedni nacisk wstępny, co pozwala na spokojniejszy jego przepływ na dalsze etapy siekania i zapewnienia najwyższą wydajność. Idąc dalej, należy zwrócić uwagę na bęben nożowy V-Max, który oferowany jest w 4 wariantach: 20, 24, 28 oraz 36 noży. Dzięki takiemu wyborowi poszerzono spektrum długości cięcia zbieranego materiału i możliwe jest zbieranie bardzo długich roślin.

Z kolei podobnie jak u mniejszych braci z serii 800 maszyny serii 900 oferują 3 rodzaje corncracerów (walców zgniatających): MCC Classic, MCC Max oraz Shredlage. Również oferta przystawek jest identyczna, z tym że oferowane są one w większych szerokościach roboczych dostosowanych do odpowiednio większej mocy Jaguarów 900. W ramach wyposażenia seryjnego obu typów sieczkarni montowane są także zbiorniki o pojemności 375 l na środki zakiszające. Z przydatnego wyposażenia opcjonalnego warto z kolei zwrócić uwagę np. na system regulacji ciśnienia w ogumieniu, czy też system wychwytywania kamieni zapobiegający uszkodzeniu zespołu roboczego. Ciekawą opcją jest również system Dynamic Power, który automatycznie steruje silnikiem. Przy zbiorze trawy lub np. słabiej plonującej kukurydzy moc silnika jest automatycznie redukowana, co według producenta pozwala na oszczędność do 10 proc. paliwa. Przed wjazdem w łan Dynamic Power załącza maksymalną moc silnika. Po wjeździe, jeśli nie jest wymagana moc maksymalna, system przechodzi w tryb generowania mniejszej mocy, aby praca była bardziej ekonomiczna.

W topowych sieczkarniach niemieckiego producenta nie brakuje również pełnej automatyki sterowania maszynami za pomocą różnego rodzaju systemów prowadzących, takich jak Cam Pilot, Auto Pilot czy Gps Pilot. Sieczkarnie umożliwiają również dokładne zbieranie danych o wydajności zarówno plonu, jak i maszyny za pomocą systemu Telematics.

FENDT KATANA 65 I 85

Sieczkarnie polowe w ofercie Fendta to stosunkowo nowe produkty. Jako pierwszy zadebiutował w 2010 r. model 65, który był opracowywany już od 2006 r., natomiast druga, większa maszyna (model 85) miała swoją premierę w 2013 r. i do oferty AGCO trafiła na sezon 2014. Jak zapewnia producent, lata pracy nad konstrukcją i wiele testów zaowocowały nowoczesnymi i niezawodnymi rozwiązaniami.

Jako że obydwie sieczkarnie mają podobną budowę i rozwiązania charakterystyczne dla maszyn o największych wydajnościach, opisujemy je w niniejszej części tematu numeru. Czym interesującym wyróżniają się te maszyny? Ich sercem są silniki MTU (spółka zależna Rolls Royce) o mocy 625 KM i 850 odpowiednio dla modelu: 65 i 85. Tu trzeba jednak zaznaczyć, że o ile w mniejszym modelu pracuje podobnie jak w większości tego typu maszyn rzędowa "szóstka", tak w dużej Katanie mamy do czynienia z silnikiem V12 o pojemności bagatela 21 l i z 4 turbosprężarkami! Napęd na koła jest przenoszony za pośrednictwem 2-zakresowej przekładni hydrostatycznej. Układ 4x4 z automatyczną blokadą mechanizmu różnicowego to w sieczkarniach Fendta standard. Opcjonal nie model 65 może być wyposażony w układ napędowy HD - ze wzmocnionymi osiami i mocniejszymi hydromotorami, polecany do pracy z cięższymi przystawkami i w trudnych warunkach polowych. W Katanie 85 jest to standardem. Opcjonalnym wyposażeniem w obydwu maszynach jest amortyzacja tylnej osi. Będąc przy układzie napędowym, warto również wspomnieć o funkcji Eco/Power. W trybie Eco silnik pracuje z prędkością obrotową 1520 obr./min, co przekłada się na niższe zapotrzebowanie na moc i obniżone zużycie paliwa. Użytkownik uruchamia go ręcznie z pulpitu przy niższych plonach kukurydzy lub zbiorze trawy.

Napęd na zespoły robocze jest wyprowadzony z wzdłużnie umiejscowionego silnika za pomocą przekładni kątowej i dalej pasowej (bęben tnący, walce zgniatające, dmuchawa). Przystawka jest napędzana silnikiem hydraulicznym, podobnie jak walce wciągające, których jest aż 6. Wraz ze zmieniającą się prędkością jazdy można zmieniać ich prędkość obrotową: ręcznie lub automatycznie.

W sieczkarniach Katana zastosowano bęben tnący o średnicy 720 mm i szerokości 800 mm, co czyni go największym spośród wszystkich tego typu maszyn na rynku. Atutem takiego rozwiązania jest duża bezwładność i siła zamachowa, a co za tym - równe cięcie dzięki zmniejszeniu podatności na zmiany obrotów przy zróżnicowanej ilości przepływającego materiału. Bęben ma od 14 do 40 noży, spośród których można wybrać uniwersalne (trawy, kukurydza) lub przeznaczone do kukurydzy. Za rozgniatanie ziarna kukurydzy odpowiadają z kolei walce V-Cracker (talerzykowy z ząbkowanymi stożkami) - jedyny rodzaj oferowany w tych maszynach. Jak przekonuje producent, zaletą takiego rozwiązania jest wysoka uniwersalność i duża powierzchnia zgniatania - ok. dwukrotnie większa niż w przypadku standardowych walców perforowanych. Naprężenie wstępne walców regulują pary sprężyn po obu stronach.

Podczas przezbrojenia maszyny przykładowo ze zbioru kukurydzy do traw demontowany jest kanał z walcami wciągającymi na specjalny wózek, po czym można zmienić noże na uniwersalne. Jeśli chodzi o zgniatacz ziarna, to jest on odchylany do tyłu hydraulicznie i opuszczany jest kanał wyrzutowy - czynności są inicjowane przyciskiem umieszczonym na pomoście tuż obok elementu. Jeśli chodzi o nowoczesne systemy wspomagające pracę operatora, w Katanach znajdziemy m.in. funkcję autopilota (za pomocą GPS lub czujników prowadzenia w rzędzie), czujniki wilgotności materiału, aplikatory zakiszające czy system kamer (dwie z tyłu, jedna na kanale wyrzutowym).

JOHN DEERE 8600-8800

Co prawda niebawem w ofercie sieczkarni firmy John Deere pojawią się zmiany, a największe modele z serii 8000 zastąpią maszyny z serii 9000, jednak póki co największymi sieczkarniami z jelonkiem w logo są sieczkarnie: 8600, 8700 i 8800. W ich przypadku mamy do czynienia z szerszymi bębnami tnącymi - mają one 850 mm szerokości, przy czym ich średnica w stosunku do bębnów z mniejszych modeli pozostała niezmieniona. Ponadto kanał przepływu masy w obrębie wyrzutnika jest o 17 cm szerszy, co w rezultacie pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie mocniejszych jednostek napędowych. I tutaj zmiany są bodaj największe, bo o ile najmniejszy model z szerokim bębnem (8600) napędzany jest nadal jednostką Johna Deere’a (o pojemności 13,5 l i mocy 625 KM), to już modele 8700 i 8800 zasilają jednostki marki Cummins. Są to również silniki 6-cylindrowe w układzie rzędowym, jednak o znacznie większej pojemności (19 l) i legitymujące się mocą odpowiednio 766 i 843 KM.

Sieczkarnie Johna Deere’amogą być wyposażone w czujnik przepływu masy. Dzięki czujnikowi Harvest Lab opracowanemu wspólnie z firmą Carl Zeiss i wykorzystującemu promienie podczerwone możliwy jest także pomiar jej parametrów, tj. zawartości suchej masy i składników odżywczych. Co istotne, według wskazań systemu można regulować dawkę zakiszacza, a długość cięcia materiału może być regulowana automatycznie (system będzie ją wydłużał w przypadku kukurydzy mokrej i skracał w przypadku suchych roślin). Dzięki dodatkowemu oprogramowaniu, czujnika z sieczkarni można użyć także do zbadania parametrów paszy zakiszonej w silosie. Ponadto sieczkarnie mogą być wyposażane w system prowadzenia AutoTrac, system aktywnej kontroli załadunku lokalizujący przyczepy i wykorzystujący maksymalnie ich przestrzeń ładunkową. Co ciekawe, jazdę ciągnika z przyczepą odbierającą sieczkę można zsynchronizować. Kiedy sieczkarnia współpracuje z ciągnikiem Johna Deere’a z przekładnią bezstopniową, może on jechać równolegle do niej, a prędkość i tor jazdy ciągnika będą sterowane automatycznie.

Standardowo sieczkarnie John Deere wyposażane są w JD Link - narzędzie do zdalnego monitorowania i zarządzania flotą. Dzięki niemu można szczegółowo analizować sposób eksploatacji maszyn, aby zidentyfikować np. słabe punkty, jeśli chodzi o wydajność pracy. System obejmuje również diagnostykę maszyny.

Co do komfortu pracy, to trudno cokolwiek zarzucić sieczkarniom. Operator ma do dyspozycji m.in. pneumatycznie amortyzowany fotel i automatyczną klimatyzację, a kabina jest przestronna i oferuje bardzo dobrą widoczność. Wszystkie główne elementy sterowania dostępne są na przemieszczającym się wraz z fotelem podłokietniku CommandARM, a najważniejsze funkcje (prędkość jazdy, składanie i podnoszenie zespołu żniwnego, obracanie i podnoszenie rury wyrzutowej, uruchamianie walców podających i bębna tnącego) sterowane są z poziomu obsługiwanej jedną ręką dźwigni.

Artykuł ukazał się w numerze 9/2018 miesięcznika "Farmer"Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.51.78
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.