Samojezdne kombajny buraczane to maszyny nie tylko największe, ale i bardzo zaawansowane technicznie wśród dostępnego na rynku sprzętu rolniczego. Poczytajcie zresztą sami.

Holmer Terra Dos T4-40

Holmer Terra Dos T4-40 posiada silnik Mercedes-Benz o mocy 626 KM, 31- tonowy zbiornik opróżniany w około 40-50 s, 6-, 8-, 9- lub 12-rzędowe wyorywacze i trzy napędzane osie. Wymiary tego kolosa to: długość 15,0 m, szerokość 3,0/3,3 m, a wysokość w położeniu transportowym 4,0 m.

Na swoim pokładzie posiada m.in. takie rozwiązania jak intuicyjna koncepcja obsługi SmartDrive, czyli kombinację terminalu dotykowego, joysticka oraz pokrętła jog-dial, automatyczne sterowanie na uwrociach TerraControl i SmartTurn, system zarządzania danymi TerraDat z eksportem danych, system telemetryczny EasyHelp 4.0 i monitoring kolorowy TopView. Jego pracę oświetla 36 lamp ksenonowych, droga czyszczenia korzeni ma długość 25,20 m a wydajność kopania dochodzi do 3,6 ha/godz.

Ropa Tiger 6S

Niemiecki trzyosiowy kombajn Ropa Tiger 6S napędza silnik Volvo Penta o mocy 768 lub 796 KM. Posiada 6-, 8- lub 9- rzędowy wyorywacz, zbiornik o pojemności 30 ton (opróżniany poniżej 1 min.), a jego wymiary to: długość 14,99 m, szerokość 3,0/3,3 m, wysokość w położeniu transportowym 4,0 m i masa własna od 33,4 ton w zależności od wyposażenia.

Jego pracę ułatwiają m.in. takie systemy jak R-Soli (przednia oś wahliwa w połączeniu z 2 amortyzowanymi hydraulicznie tylnymi osiami), R-Balance (do pracy na zboczach), R-Contour (automatyczna regulacja głębokości pracy lemieszy) czy R-Trim (automatyczna regulacja wysokości ogławiacza). Oświetlenie może się składać nawet z 41 reflektorów LED a w kabinie można zażyczyć sobie zamontowanie drukarki.

Vervaet Evo Beet Eater 625/925

Holenderska maszyna Vervaet Evo Beet Eater 625/925 w porównaniu do poprzedników różni się układem kół. Kombajn wyposażony jest bowiem w dwie osie z przodu i podwójne koło na obrotnicy z tyłu oraz poziomowanie hydrauliczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musi poruszać się „psim chodem”, aby uzyskać równomierny nacisk na glebę, a ponadto charakteryzuje się bardzo dobrą zwrotnością – promień skrętu to 8,5m.

Kombajn wyposażony jest w silnik Mercedes-Benz o mocy 643 KM, zbiornik na korzenie o ładowności 25 ton (40 m³) i czasie opróżniania wynoszącym 50 sekund oraz 6- lub 9 -rzędowy wyorywacz. Jego wymiary to: długość 14,61 m, szerokość 3,3/4,5 m i wysokość w położeniu transportowym ponad 4,0 m. Na pokładzie, podobnie jak konkurenci, posiada wszystkie nowoczesne systemy z komputerem pokładowym oraz systemem kamer na czele. Oświetlenie w trakcie pracy zapewnia co najmniej 20 reflektorów LED.