Tym razem włoski koncern Argo Tractors (Landini, McCormick, Valpadana) ogłosił, że podpisał umowę współpracy z przedsiębiorstwem International Tractors Limited (ITL) – właścicielem marek Sonalika i Solis.

Na początek porozumienie obejmuje dostarczanie przez Argo Tractors sześciu „prostych” modeli ciągników z przedziału mocy 45 – 90 KM, które Hindusi będą sprzedawać pod markami Landini i McCormick na rynkach krajów „rozwijających się”.

Umowę parafowali Valerio Morra – prezes Argo Tractors i Deepak Mittal – dyrektor zarządzający International Tractors Limited (ITL). Jak zaznaczył prezes Argo jest to początek długoterminowej współpracy obu producentów. Rozmowy w tej sprawie toczone były już podczas ostatnich targów EIMA we Bolonii. Dzięki temu ruchowi Włosi zapewnią sobie dystrybucję swoich ciągników na obecnie największych i najbardziej perspektywicznych rynkach „gospodarek wschodzących”. Argo w przyszłości będzie się koncentrowało tylko na produkcji ciągników.

>> Farmtrac i Kubota razem? Partnerstwo w drodze na szczyt

Kolejna ogłoszona w krótkim czasie współpraca z Hindusami wydaje się być początkiem trendu, który „zwęszyli” producenci ciągników z Europy, USA i Japonii broniąc się przed stagnacją. Rynki Unii Europejskiej czy Stanów Zjednoczonych są nasycone, a dodatkowo coraz trudniejsze do zarobku – chociażby ze względu na rosnące w szybkim tempie obostrzenia dotyczące emisji spalin oraz bezpieczeństwa (The Mother Regulation). Rynki Indii, Chin czy afrykańskie natomiast nie potrzebują maszyn skomplikowanych technicznie i gwarantują duże wolumeny sprzedaży.

 >> Producenci ciągników TAFE i Iseki razem: współpraca z globalnymi ambicjami

Spółka International Tractors Limited to część koncernu Sonalika Group zajmująca się produkcją ciągników. Produkuje maszyny o mocach 20 – 120 KM pod markami Sonalika (rynek indyjski) i Solis (rynki eksportowe). Hindusi twierdzą, że są liderem sprzedaży w czterech krajach, a na świecie zajmują szóstą pozycję – ze sprzedażą w ub.r. ponad 100 tys. traktorów. ITL obecne jest w ponad 100 krajach z liczbą około 2 tys. dealerów i 6 tys. pracowników. Posiada zakłady produkcyjne w Indiach, Algierii, Brazylii oraz Turcji. W Polsce dystrybucją niebieskich ciągników zajmuje się Solis Polska Sp. z o.o. z Rawy Mazowieckiej.

 >> 90 KM za 135 tys. brutto? Nowy Solis 90

Argo Tractors z siedzibą w Fabbrico (Reggio Emilia, Włochy) produkuje traktory pod markami Landini, McCormick i Valpadana. Firma zatrudnia 1,8 tys. pracowników w 6 zakładach produkcyjnych, swoje produkty sprzedaje za pośrednictwem 2,5 tys. dealerów, a jej roczne obroty firmy kształtują się na poziomie 500 mln euro.