W dniu próby bicia rekordu, która rozpoczęła się15 sierpnia br. o godzinie 11:17, pogoda była wietrzna, temperatura wahała się od 18 do 21°. Od godziny 17:30 występowały przelotne opady. Średnia wydajność kombajnu CR10.90 wynosiła 99,7 tony/godz., zaś wydajność szczytowa sięgała aż 135 ton/godz., przy wydajności plonu wynoszącej przeciętnie 9,95 tony/ha i średniej wilgotności 16,2%.

Rekord osiągnięto przy zużyciu paliwa wynoszącym zaledwie 1,12 litra na tonę zebranego ziarna, a rozdrabniacz słomy podłączony był do maszyny przez cały dzień. Co ciekawe, wcześniejszy rekord wynoszący 675,84 t został pobity już po sześciu godzinach i 36 minutach pracy.

Nowy rekord ustanowiono w gospodarstwie rolnym HR Bourn and Sons Farm niedaleko miejscowości Wragby w hrabstwie Lincolnshire (Anglia). Pole zostało obsiane pszenicą odmiany Santiago jesienią 2013 r., zanim jeszcze zostało wybrane do próby pobicia rekordu (w maju 2014). Oznacza to, że reprezentowało rzeczywiste panujące warunki upraw. 

Całodzienną pracę nadzorował i sprawdzał Pravin Patel, oficjalny sędzia Światowego Rekordu Guinnessa. Towarzyszył mu i pomagał jako drugi niezależny świadek Alan Robson, kapelan rolników z hrabstwa Lincolnshire.

-Tytuł Światowego Rekordu Guinnessa dodatkowo umocnił pozycję kombajnu CR10.90 jako flagowej maszyny New Holland oraz wiodącego kombajnu żniwnego na świecie - oświadczył Carlo Lambro, Prezydent New Holland Agriculture. Bijący rekordy kombajn, wyprodukowany w naszym Centrum Badawczo Rozwojowym Maszyn Żniwnych w belgijskiej miejscowości Zedelgem, jest pierwszym na świecie kombajnem rotorowym klasy 10 i przykładem doskonałości technologii Twin RotorŸ opracowanej przez New Holland już 40 lat temu. Oferujemy naszym klientom najlepsze możliwe rozwiązania i produkty, które nieustannie udoskonalamy - dodał Lambro.

Bijący rekordy kombajn CR10.90 wyposażony jest w technologię New Holland - Twin Rotor. O nowej serii CR New Holland już wcześniej informowaliśmy.