Mająca już 125 lat marka New Holland należy do światowych liderów w produkcji maszyn rolniczych. Przez lata zdobywała kolejne rynki i na całym świecie silnie zaznaczyła swoją pozycję. Od czasu przemian znana także z naszych pól, od kilkunastu lat jest liderem w sprzedaży ciągników.
Jednak maszyny rolnicze New Holland, jakie znamy w Polsce, to tylko część produkcji tego koncernu. Przyjrzyjmy się niektórym maszynom NH, jakie oferowane są w różnych częściach świata. Niektóre zaskakują.
Ciągnik 3032 NX (Indie)

Indie to jeden z najbardziej dynamicznych rynków maszyn rolniczych na świecie. Nic więc dziwnego, że New Holland silnie zaznaczył tam swoją obecność szeroką gamą produktów dostosowanych do klimatu i potrzeb tamtejszego rolnictwa.
Przykładem tego może być ciągnik 3022 HX, który cieszy się w Indiach sporym powodzeniem. Napędza go 3-cylindrowy silnik (Tier IIIA) o pojemności 2,4 l generujący moc 35 KM. Skrzynia biegów ma osiem przełożeń do jazdy w przód i dwa do tyłu. Ogumienie: 6,00x16 przód i 12,4x28 na tyle przypomina te z naszej “trzydziestki”.
Rustler 850 (USA)

Samochód czy pojazd użytkowy? Rustler 850, bo tak nazywa się to auto, produkowany jest jako 2- lub 4-osobowy. Może posiadać napęd na cztery koła, a ładowność sięga 680 kg. Napędza go 2-cylindrowy silnik o pojemności 0,85 l i mocy 62 KM. Za transmisję odpowiada przekładnia CVT.
Niewątpliwie bardzo ciekawy pojazd rekreacyjno-użytkowy. Ciekawe, czy znalazłby nabywców w naszym kraju?
Braud - Kombajny do zbioru winogron (USA, Australia, Argentyna)

Choć wina powoli odbudowują na naszym rynku swoją pozycję, nadal ich zbiór kojarzony jest najczęściej z ręcznym obrywaniem gron w słomkowym kapeluszu. Jednak wielohektarowe plantacje winogron wymagają zaawansowanego sprzętu. I taki na winiarskich rynkach dostarcza New Holland w postaci kombajnów Braud.
Seria tych specjalistycznych maszyn składa się z pięciu kombajnów o mocach silników 141 do 175 KM w modelach New Holland Braud 9000L, 9000M i 9090X.
Stackcruiser - samobieżne wozy do bel i kostek (USA)

Przeznaczenia tych samobieżnych pojazdów nie trzeba tłumaczyć. Seria Stackcruiser składa się z trzech modeli różniących się głównie wielkością i możliwościami chwytaka do kostek. Sześciocylindrowy silnik o mocy aż 190 KM napędza zarówno sam pojazd, jak i jego hydraulicznie oprzyrządowanie.
T9 - ciągnik jakich mało (Afryka)

Ciągniki New Holland T9 już zapewne doskonale znacie. To największe modele w gamie marki i niewątpliwie robią ogromne wrażenie zarówno wyglądem, osiągami, jak i mocami. Jednak ciekawostką jest, że modele oferowane w Afryce posiadają silniki z normą emisji spalin Tier 2, a więc już nieaktualnej w Europie. Trzeba jednak zaznaczyć, że dostępność modeli z tą normą może być ograniczona i zależeć od przepisów poszczególnych krajów.
Na afrykański rynek T9 oferowane są te w mocach od 446 do 669 KM.
To oczywiście tylko niewielki ułamek maszyn produkowanych przez koncern New Holland, a dostępnych na światowych rynkach.
Czy sądzicie, że któraś z powyższych maszyn znalazłaby nabywców w Polsce?
Ofertę ciągników New Holland znajdziecie również na portalu Gieldarolna.pl.
Komentarze