Mająca już 125 lat marka New Holland należy do światowych liderów w produkcji maszyn rolniczych. Przez lata zdobywała kolejne rynki i na całym świecie silnie zaznaczyła swoją pozycję. Od czasu przemian znana także z naszych pól, od kilkunastu lat jest liderem w sprzedaży ciągników.

Jednak maszyny rolnicze New Holland, jakie znamy w Polsce, to tylko część produkcji tego koncernu. Przyjrzyjmy się niektórym maszynom NH, jakie oferowane są w różnych częściach świata. Niektóre zaskakują.

Ciągnik 3032 NX (Indie)

New Holland 3032 NX dostępny w Indiach fot. New Holland
New Holland 3032 NX dostępny w Indiach fot. New Holland

Indie to jeden z najbardziej dynamicznych rynków maszyn rolniczych na świecie. Nic więc dziwnego, że New Holland silnie zaznaczył tam swoją obecność szeroką gamą produktów dostosowanych do klimatu i potrzeb tamtejszego rolnictwa.

Przykładem tego może być ciągnik 3022 HX, który cieszy się w Indiach sporym powodzeniem. Napędza go 3-cylindrowy silnik (Tier IIIA) o pojemności 2,4 l generujący moc 35 KM. Skrzynia biegów ma osiem przełożeń do jazdy w przód i dwa do tyłu. Ogumienie: 6,00x16 przód i 12,4x28 na tyle przypomina te z naszej “trzydziestki”.

Rustler 850 (USA)

Rustler 850 użytkowo-rekreacyjny pojazd na bezdroża fot. New Holland
Rustler 850 użytkowo-rekreacyjny pojazd na bezdroża fot. New Holland

Samochód czy pojazd użytkowy? Rustler 850, bo tak nazywa się to auto, produkowany jest jako 2- lub 4-osobowy. Może posiadać napęd na cztery koła, a ładowność sięga 680 kg. Napędza go 2-cylindrowy silnik o pojemności 0,85 l i mocy 62 KM. Za transmisję odpowiada przekładnia CVT.

Niewątpliwie bardzo ciekawy pojazd rekreacyjno-użytkowy. Ciekawe, czy znalazłby nabywców w naszym kraju?

Braud - Kombajny do zbioru winogron (USA, Australia, Argentyna)

Braud kombajny do zbioru winogron fot.New Holland
Braud kombajny do zbioru winogron fot.New Holland

Choć wina powoli odbudowują na naszym rynku swoją pozycję, nadal ich zbiór kojarzony jest najczęściej z ręcznym obrywaniem gron w słomkowym kapeluszu. Jednak wielohektarowe plantacje winogron wymagają zaawansowanego sprzętu. I taki na winiarskich rynkach dostarcza New Holland w postaci kombajnów Braud.

Seria tych specjalistycznych maszyn składa się z pięciu kombajnów o mocach silników 141 do 175 KM w modelach New Holland Braud 9000L, 9000M i 9090X.

Stackcruiser - samobieżne wozy do bel i kostek (USA)

Stackcruiser - samobieżna przyczepa do bel i kostek fot. New Holland
Stackcruiser - samobieżna przyczepa do bel i kostek fot. New Holland

Przeznaczenia tych samobieżnych pojazdów nie trzeba tłumaczyć. Seria Stackcruiser składa się z trzech modeli różniących się głównie wielkością i możliwościami chwytaka do kostek. Sześciocylindrowy silnik o mocy aż 190 KM napędza zarówno sam pojazd, jak i jego hydraulicznie oprzyrządowanie.

T9 - ciągnik jakich mało (Afryka)

New Holland T9 jest oferowany także w Afryce fot. New Holland
New Holland T9 jest oferowany także w Afryce fot. New Holland

Ciągniki New Holland T9 już zapewne doskonale znacie. To największe modele w gamie marki i niewątpliwie robią ogromne wrażenie zarówno wyglądem, osiągami, jak i mocami. Jednak ciekawostką jest, że modele oferowane w Afryce posiadają silniki z normą emisji spalin Tier 2, a więc już nieaktualnej w Europie. Trzeba jednak zaznaczyć, że dostępność modeli z tą normą może być ograniczona i zależeć od przepisów poszczególnych krajów.
Na afrykański rynek T9 oferowane są te w mocach od 446 do 669 KM.

To oczywiście tylko niewielki ułamek maszyn produkowanych przez koncern New Holland, a dostępnych na światowych rynkach.
Czy sądzicie, że któraś z powyższych maszyn znalazłaby nabywców w Polsce?

Ofertę ciągników New Holland znajdziecie również na portalu Gieldarolna.pl.