Jak podaje New Holland, Straddle Tractor Concept (koncepcyjny ciągnik bramowy) został zaprojektowany specjalnie w celu spełnienia wysokich wymagań związanych z uprawą winorośli w wąskich winnicach, typowych dla regionów uprawy win klasy premium: Szampanii, Médoc i Burgundii.

Tamtejsze przedsiębiorstwa produkują duże ilości wysokiej jakości wina, z winogron uprawianych w rzędach o szerokości poniżej pół metra, często na stromych zboczach i w winnicach ulokowanych na niewielkim obszarze. W takich warunkach winogrona zbierane są ręcznie, a większość prac związanych z utrzymaniem winnic wykonywana jest za pośrednictwem ciągnika pracującego ponad rzędami.

Straddle Tractor Concept - czy ma szansę ujrzeć światło dzienne? fot.NH
Straddle Tractor Concept - czy ma szansę ujrzeć światło dzienne? fot.NH

Opracowany przez New Hollanda traktor bramowy ma sprostać wyzwaniom związanym z pracą w tak wąskich rzędach i trudnych warunkach. 

Sam wygląd maszyny - cóż - na pewno niesztampowy. Nic w tym dziwnego, bo w przy pracach nad konceptem New Holland współpracował z biurem projektowym Pininfarina. Kształty - przede wszystkim kabiny - są zorientowane na wysoki komfort i poziom bezpieczeństwa. Maszyna jest przygotowana do zastosowania elektrycznego napędu.

Kabina oferuje znakomitą widoczność, a wykończenia są na poziomie luksusowych aut, fot. NH
Kabina oferuje znakomitą widoczność, a wykończenia są na poziomie luksusowych aut, fot. NH

Jak zapewnia włoski producent, wnętrze kabiny oferuje niezwykle komfortowe środowisko pracy. Wykorzystanie drewna nadaje kabinie komfortowego, luksusowego wyglądu i ponownie odwołuje się do działalności gospodarstw prowadzących winnice, nawiązując do drewna, z którego wykonane są beczki wina.

Co więcej...? No cóż, na razie New Holland nie podaje żadnych mniej czy bardziej szczegółowych informacji technicznych. Czy koncept ujrzy światło dzienne w produkcji, a jeśli tak to w jakiej ostatecznej formie? Przyszłość pokaże.