W czerwcu zarejestrowano 289 ciągników New Holland. To o 60 sztuk więcej niż w maju. W sumie od początku roku jest to już 1537 sztuk, co daje najwyższy wynik spośród wszystkich marek - podaje agencja Martin&Jacob.

Drugi jest John Deere, który w ubiegłym miesiącu cieszył się koszulką lidera. Amerykański koncern zarejestrował 214 sztuk nowych maszyn, tj. o 27 mniej niż przed miesiącem.

Trzecią pozycję bez zmian zajmuje Zetor, który zanotował 170 rejestracji. To wynik bardzo zbliżony do majowego - poprawiony o dwie sztuki.

Na szczególną uwagę zasługuje jednak ilość rejestracji ciągników produkcji własnej. W czerwcu było to rekordowe 155 maszyn. To wynik lepszy o 85 sztuk w stosunku do poprzedniego miesiąca i aż o 132 sztuki w stosunku do roku 2012. Ta ogromna zmiana świadczy o tym, że rolnicy chcieli zdążyć z rejestracją jeszcze przed wprowadzeniem nowych, zaostrzonych przepisów.

Generalnie większość producentów odnotowała spadek sprzedaży w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku (największy Zetor - 112 sztuk, za nim New Holland - 97 oraz Deutz-Fahr - 78). W pierwszej dziesiątce wynik na plusie udało utrzymać się jedynie marce Kubota (o 35 sztuk więcej niż przed rokiem) oraz wspomnianej produkcji własnej.