Nowa generacja Nexos obejmuje 14 różnych modeli ciągników, które różnią się między sobą pod względem mocy i wymiarów. Wszystkie nowe modele wyposażone są w 4-cylindrowy silnik FPT, który cechuje się spokojną pracą, wysokim momentem obrotowym i zminimalizowanymi wibracjami.

Moc dostępnych silników sięga od 75 KM do 112 KM lub do 103 KM w przypadku Nexos VE, który przeznaczony jest do zastosowań w wyjątkowo wąskich rzędach winorośli. W największych modelach 250 VL i 250 F z Claas Power Managment (CPM) silnik o mocy 103 KM przy zastosowaniach z wałem odbioru mocy i w transporcie osiąga maksymalnie 9 KM dodatkowej mocy (boost) i maksymalny moment obrotowy do 440 Nm. Dzięki temu nowa seria NEXOS oferuje około 10% więcej mocy od swoich poprzedników.

W ciągnikach z nowej serii Nexos dostępny jest nowy wariant przekładni, w którym mechaniczne przełożenie z 24 biegami przednimi i wstecznymi połączone jest z przekładnią nawrotną Revershift. Przekładnia współpracuje ze sterowanym elektronicznie sprzęgłem wielotarczowym. Do pięciu dostępnych wariantów przekładni NEXOS należy także przekładnia 24 V / 12 R z Revershift i Twinshift (dwustopniowe przełączanie pod obciążeniem) w najwyższej wersji wyposażenia.

Nowe ciągniki Nexos dostępne są z układem hydraulicznym o dwóch poziomach wydajności: pompa hydrauliczna o wydajności 60 l/min bądź układ hydrauliczny z pompą o wydajności 60 l/min dla zaworów hydraulicznych oraz pompą o wydajności 27 l/min dla podnośnika tylnego. Łącznie możliwe jest zastosowanie maksymalnie czterech mechanicznych zaworów hydraulicznych.

Rozszerzone wyposażenie w zawory hydrauliczne obejmuje także dodatkowo cztery zawory elektroniczne. Ich obsługa możliwa jest za pomocą dwóch elektronicznych przełączników oraz joysticka Electilot. Wszystkie zawory elektroniczne posiadają regulację ilościową, a przełączniki dysponują ponadto funkcją sterowania czasowego.

Aby w niektórych krajach ciągniki Nexos mogły obsługiwać również osoby posiadające prawo jazdy na samochody osobowe, dopuszczalną masę całkowitą można ograniczyć do 3,5 t. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku zastosowania do prac komunalnych.

Claas zaprezentuje po raz pierwszy nowy ciągnik Nexos na targach EIMA 2016 w dniach od 9 do 13 listopada w Bolonii we Włoszech. Maszyny mają być dostępne w sprzedaży wiosną 2017 roku.