Igel to miasto i gmina położona nad rzeką Mozelą, niedaleko Trewiru i granicy z Luksemburgiem. W dniach 21-22 maja na miejscowym placu targowym, tuż przy nadrzecznej alei, odbywał się 6. Igeler Traktortreffen. W Polsce nazwalibyśmy taką imprezę szóstym igelskim zlotem traktorów.

Imprezę organizowało istniejące od 1970 r. stowarzyszenie Igeler Carnevalsverein (ICV). Lokalna grupa zapaleńców organizuje imprezy karnawałowe i zachowuje wszystkie związane z tym zwyczaje.

Porsche-Diesel, Deutz i Unimog nad rzeką Mozelą, fot. Grzegorz Kordas
Porsche-Diesel, Deutz i Unimog nad rzeką Mozelą, fot. Grzegorz Kordas

Zloty starego sprzętu rolniczego w Niemczech są bardzo popularne. Wielu rolników wciąż używa lub ma na wyposażeniu, oprócz nowszych sprzętów, także ciągniki zabytkowe. Kolekcjonowanie zabytków techniki rolniczej w Niemczech, we Francji czy Holandii jest na tyle popularne, że na rynku istnieją tygodniki i miesięczniki przeznaczone tylko tematom związanym z klasycznymi ciągnikami. Ciekawe czy Wy kupowalibyście Farmer Classic?

Od Deutza do Unimoga

Bardzo dużo o imprezie opowiedzą wam zdjęcia z galerii. Dla dziennikarskiego obowiązku wspomnimy, że impreza rozpoczęła się w sobotę popołudniowym przyjazdem maszyn do Igel. Clou zlotu zaplanowano na niedzielę, kiedy to ciągniki były pokazane na placu targowym, gdzie obyły się także konkursy. Zwieńczeniem imprezy była parada ulicami miasta.

McCormick - zapewne jeszcze
McCormick - zapewne jeszcze

Wśród ciągników, oprócz marek popularnych takich jak Deutz, John Deere, Renault, Porsche-Diesel czy Fendt, pojawiły się tez mniej znane w Polsce pojazdy, takie jak: Bautz (firma przejęta potem przez Claasa), Güldner, Kramer, Eicher czy MAN (znany z samochodów ciężarowych, ale nie traktorów). Trzeba także zaznaczyć, że na zlotach pojawiają się Unimogi, u naszych zachodnich sąsiadów często wykorzystywane w rolnictwie.

W Polsce też są zloty

W Polsce zlotów jest nie wiele, ale ich liczba oraz jakość stale rosną. Najbliższe to m. in. IV Zlot Zabytkowych Traktorów Old-Rol w Solcu (gm. Biała) na Opolszczyźnie, który odbędzie się 18-19 czerwca, Traktorem Nad Bałtyk Festiwal Moto Rock w Kopalinie, w dniach 16-19 czerwca, VI Zlot Starych Traktorów na Mazowszu w Woli Rasztowskiej – 2-3 lipca, Największą polską imprezą tego typu jest Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka, który odbędzie się w tym roku po raz dwudziesty w dniach 20 i 21 sierpnia, jak zawsze w Wilkowicach.

Niestety zapowiadany na czerwiec zlot zabytkowych traktorów w Ursusie przeniesiono na wrzesień.

Zatem też jest gdzie jeździć. Może jeszcze nie jest tak samo jak w Niemczech, ale narzekać nie ma na co.