Zamontowanie szerszych opon, zastosowanie kół bliźniaczych, upuszczenie ciśnienia z kół, czy dodatkowe dociążenie ciągnika. Sposobów na poprawę siły uciągu w traktorze jest wiele, a jeden z bardziej niekonwencjonalnych jest z powodzeniem stosowany w pewnym gospodarstwie w Holandii.

Jak poprawić siłę uciągu ciągnika rolniczego?

Holenderskie gospodarstwo rodzinne Enthoven z miejscowości Zeewolde gospodaruje na bardzo ciężkich, gliniastych glebach. W celu poprawy trakcji ciągnika, rolnicy sami w swoim zakresie skonstruowali nowoczesną wersję dodatkowych metalowych kół.

Nie, to nie koła na wypadek nadejścia apokalipsy zombie. To bardzo skuteczne, a zarazem nietuzinkowe rozwiązanie poprawiające trakcję ciągnika rolniczego fot. Agrifoto/YouTube
Nie, to nie koła na wypadek nadejścia apokalipsy zombie. To bardzo skuteczne, a zarazem nietuzinkowe rozwiązanie poprawiające trakcję ciągnika rolniczego fot. Agrifoto/YouTube

Koła te wyposażone są w 10 metalowych łopat, które mogą być regulowane na długość, przez co możliwa jest praca na różnej głębokości roboczej. Dzięki temu podczas pracy w naprawdę ciężkich warunkach 270-konny New Holland T7.270 ciągnący 7-skibowy pług Lemken ma poślizg kół na poziomie zaledwie 0-1 proc.

Takie rozwiązanie przede wszystkim poprawia przyczepność, ale także zmniejsza zużycie paliwa. Warto również zauważyć, że dodatkowe metalowe koła w bardzo małym stopniu zwiększają szerokość ciągnika, co jest szczególnie ważne w przypadku orki, czy jeździe po drogach publicznych.

Dzięki regulowanej długości metalowych łopat także transport kołowy nie sprawia problemów, gdyż łopaty mogą zostać na tyle schowane, że nie wystają poza obrys opon. 

Co ciekawe, system ten jest używany w gospodarstwie od pięciu lat i jak dotąd farmerzy nie mieli z nim żadnych problemów.

W poniższym filmiku zobaczycie, jak metalowe koła radzą sobie w praktyce.

A jakie nietypowe sposoby na poprawę trakcji stosujecie w Waszych ciągnikach? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!