Kosiarka Vicon Extra 787T (dostępna także jako Kverneland 5387 MT) została zbudowana na platformie serii 700 (3300 w Kvernelandzie) i w związku z tym jest wyposażona w dobrze już znane funkcje, takie jak zawieszenie QuattroLink, stalowe zęby kondycjonera SemiSwing oraz podwójną regulację talerza spulchniacza.

Zestaw wyposażony w dwa zestawy koszące 3,2 m, każdy z 8 trójkątnymi dyskami Vicon, może być obsługiwany przez ciągniki o mocy od 180 KM. Extra 787T jest dostępna z prostym mechanicznym sterowaniem w standardzie lub z dodatkowym joystickiem Dual Lift Control do elektro-hydraulicznego składania i rozkładania.

Zestaw wyposażony w dwa zestawy koszące 3,2 m, każdy z 8 trójkątnymi dyskami Vicon, może być obsługiwany przez ciągniki o mocy od 180 KM, fot. K.Pawlowski
Zestaw wyposażony w dwa zestawy koszące 3,2 m, każdy z 8 trójkątnymi dyskami Vicon, może być obsługiwany przez ciągniki o mocy od 180 KM, fot. K.Pawlowski

- Extra 787T wykorzystuje wszystkie mocne cechy dobrze znanej 10-metrowej kosiarki potrójnej 7100 T w bardziej kompaktowym opakowaniu. Jest to wydajna, łatwa w obsłudze i wszechstronna kosiarka - wyjaśnił Jelle Hospes, odpowiedzialny w grupie Kverneland za kosiarki dyskowe.

Kosiarki, przetrząsacze i tradycyjne zgrabiarki są projektowane i produkowane przez Kverneland Group w Kerteminde w Danii pod markami Kverneland i Vicon. W Polsce maszyny będą dostępne pod obiema markami, jednak większy nacisk importer kładzie na kosiarki ze znaczkiem Vicon, gdyż są one wyposażone w unikalne trójkątne dyski z trzema nożami.

Oczywiście jeżeli rolnik określi, że mimo wszystko chciałby markę Kverneland to cena zastawu oraz dostępność będzie taka sama.

Nowe taśmy składające pokos

W wersji BX kosiarki Vicon Extra 787T i Kverneland 5387 MT są wyposażone w taśmy pokosu, przeznaczone przede wszystkim do pracy z dużymi ilościami plonów, w tym z ciężką trawą z pierwszego pokosu. Wyposażone w wysokoobrotowe taśmy, pracujące z prędkością do 1500 obr/min, mogą przenosić duże ilości materiału i układać go w równe, wąskie pokosy.

W wersji BX kosiarka Vicon Extra 787T jest wyposażona w taśmy pokosu, fot. K.Pawłowski
W wersji BX kosiarka Vicon Extra 787T jest wyposażona w taśmy pokosu, fot. K.Pawłowski

Gdy nie potrzebujemy taśm BX możemy wykonać ich demontaż w czasie krótszym niż 15 minut. Dzięki inteligentnej opcji szybkiego demontażu i bezpiecznego odstawienia taśm na specjalnie zaprojektowanych rolkach transportowych możemy łatwo pozostawić zbędny ciężar w domu.

Jak w Formule 1, czyli układ QuattroLink

Charakterystyczne dla firmy Kverneland i Vicon zawieszenie QuattroLink wzorowano na bolidach wyścigowych. Zapewnia ono dokładne kopiowanie terenu i duży zasięg roboczy. Układ koszenia jest elastyczny dzięki pionowemu zakresowi roboczemu wynoszącemu 400 mm w górę i 300 mm w dół oraz poprzecznemu zakresowi adaptacji wynoszącemu 30°.

Charakterystyczne dla firmy Vicon zawieszenie QuattroLink wzorowano na bolidach wyścigowych, fot. K.Pawłowski
Charakterystyczne dla firmy Vicon zawieszenie QuattroLink wzorowano na bolidach wyścigowych, fot. K.Pawłowski

Kolejnym atutem urządzenia jest system 100% NonStop BreakAway zapewniający ochronę na całej szerokości roboczej kosiarki, w tym na części znajdującej się najbliżej ciągnika. W przypadku uderzenia w przeszkodę na polu zespół koszący natychmiast przesunie się do tyłu i do góry, a następnie powróci do pozycji wyjściowej.

Kosiarka łatwa w transporcie

Kverneland 5387 MT i Vicon Extra 787T łatwo składają się do bezpiecznej pozycji transportowej. Osłony zewnętrzne składają się hydraulicznie do pozycji transportowej (opcja), bez konieczności opuszczania kabiny ciągnika. Standardem są mocne i stabilne stopy parkingowe do parkowania w pionie, które wymagają minimum miejsca podczas przechowywania w okresie zimowym.

Wersja z taśmami jest oczywiście cięższa i waży 3515 kg (2975 wersja standardowa). Zapotrzebowanie mocy to min. 200 KM w wersji BX oraz 180 KM przy standardowej wersji kosiarki.

Kiedy kosiarki pojawią się w Polsce? 

Nowy model podstawowy (bez taśm składających) dostępny będzie na polskim rynku od 2023 r. Wersja z taśmami oznaczona jako BX zadebiutuje w 2024 r. 

Dokładne ceny na omawiane zestawy kosiarek będą znane dopiero we wrześniu tego roku – czyli za ok. 3 miesiące.