Z roku na rok wzrasta zainteresowanie rolników konopiami, o czym świadczy wzrost areału uprawy tych roślin. Konopie rosną bardzo szybko i  w ciągu 100 dni potrafią osiągnąć wysokość 2–4 m. O wielkości plonu decyduje rodzaj gleby i jej zasobność w składniki pokarmowe, a najodpowiedniejsze są dla nich gleby żyzne, bogate w próchnicę, azot i wapń, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. 

Największym wyzwaniem w agrotechnice konopi dwupiennych, oprócz konieczności usuwania osobników męskich tzw. płaskoni, jest zbiór. W metodzie dwufazowej ścina się całe rośliny lub tylko ich wiechy, a następnie suszy je na polu, pod zadaszeniem lub w suszarni. Konopie można też zbierać kombajnem, ale przy tej metodzie trzeba liczyć się ze stratami nasion i gorszą jakością uzyskanego materiału. 

Na rynku pojawiła się właśnie maszyna, która została skonstruowana we współpracy Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z firmą Fugor Sp. z o.o. Rozwiązanie pozwala na koszenie roślin na różnych wysokościach i zbudowane jest z listwy tnącej, hederu i przenośnika bocznego.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z pokazu koszenia konopi.