Terradisc w nowej serii 1001 charakteryzuje się m.in. nowym systemem mocowań talerzy Twin-Arm, w którym dwa elementy robocze są zawieszone na jednej obejmie przymocowanej do ramy. Większa obejma zapewni jest lepszą stabilność pracy – stałe ustawienie talerzy w stosunku do gleby i brak odchyłów nawet podczas pracy na ciężkich glebach. Ponadto talerze mają teraz o 13 proc. większą grubość średnicę – 580 mm, co oznacza wydłużenie ich żywotności nawet o 45 proc. Zmian głębokości pracy maszyny następuje hydraulicznie – jest to rozwiązanie seryjne.

Maszyna zapewnia też wysoki komfort użytkowania dzięki bezobsługowym  łożyskom z uszczelnieniem kasetowym oraz przyśrubowanymi ośkami talerzy. Dodatkowo uszczelniacze kasetowe są chronione przez pokrywę blaszaną uniemożliwiającą owijanie się resztek i innych ciał obcych.

Talerze zewnętrzne są przestawiane na głębokość i składane ku górze. Opcjonalnie do nabycia znajdują się również lekkie talerze boczne przesuwne oraz zagrabiacz o zębach grubości 14 mm.
Nowa generacja bron Terradisc ma zaczep z trzema pozycjami transportowymi ( pozycja łącznika górnego ) przy czym w ustawieniu górnym można korzystać z otworu podłużnego.

Pierwszy zmieniony model to maszyna zawieszana na TUZ w sztywnej wersji. Nowy jest wariant 3,50 m – Terradisc 3501.