Nową maszynę mieliśmy okazję podpatrzeć podczas pracy na polu u jednego z potencjalnych klientów w woj. wielkopolskim.

Claas Variant serii 500 zastąpi dotychczasową serię 400 i będzie dostępna na rynku od października bieżącego roku. Przedstawiciele Claas Polska czynią starania, by nowy sprzęt można było zobaczyć na zbliżających się targach Agro Show w Bednarach.

Czym różni się nowa prasa? Maszyna oferuje szereg rozwiązań usprawniających pracę i ułatwiających obsługę prasy czy zwiększających jej niezawodność.

Aktywny rotor

Spośród zalet nowych pras serii 500 przedstawiciele Claas Polska oprócz nowego systemu centralnego smarowania z nowym zbiornikiem i czujnikiem poziomi oleju, wymieniają nowy aktywny rotor. Dzięki niemu balot nie wisi na rolkach, a właśnie na rotorze, przez który jest obracany i od początku maksymalnie zbijany.

Oprócz zmian wewnątrz maszyny, są także zmiany zewnątrz, fot. Maciej Sacha
Oprócz zmian wewnątrz maszyny, są także zmiany zewnątrz, fot. Maciej Sacha
Co ważne, każdy nóż rotora posiada indywidualne zabezpieczenie. Ponadto aktywny rotor w połączeniu z pochyloną do przodu i również w tym kierunku hydraulicznie otwieraną podłogą, daje możliwość niezwykle sprawnego wznowienia pracy w przypadku zapchania prasy, poprzez wypchnięcie materiału przez rotor z powrotem na pokos.

Nowy system owijania siatką

Prasa Claas Variant serii 500 posadowiona jest na nowej mocniejszej osi z możliwością montażu kół o szerokości powyżej 500 mm. Producent oferuje nowe opcje ogumienia do rozmiaru 560/45 22,5, co oznacza średnicę zewnętrzną ponad 1,05 m.

Jest to możliwe między innymi dzięki nowo zaprojektowanej ramie podwozia. Na życzenie prasy Variant 500 mogą być dostarczane z pneumatycznym układem hamulcowym.

Maszyna wyposażona jest w nowy system wiązania siatką, charakteryzujący się łatwiejszym załadunkiem rolek i mniejszym ryzykiem zbierania się zanieczyszczeń, fot. K.PAwłowski
Maszyna wyposażona jest w nowy system wiązania siatką, charakteryzujący się łatwiejszym załadunkiem rolek i mniejszym ryzykiem zbierania się zanieczyszczeń, fot. K.PAwłowski
Wyposażona jest w nowy system wiązania siatką, charakteryzujący się łatwiejszym załadunkiem rolek siatki i mniejszym ryzykiem zbierania się zanieczyszczeń dzięki poprawionej przewiewności. Umożliwia również zastosowanie szerszej siatki, zachodzącej na boki balotów.

Wszelkich ustawień dotyczących ilości owinięć czy ciśnienia zgniotu bel dokonuje się z kabiny ciągnika. W standardzie oferowany jest terminal sterujący Cemis 700. Prezentowany egzemplarz umożliwia zwijanie bel o średnicy do 160 cm, a we flagowym modelu serii 500 jest to 180 cm. Ogólnie seria Variant 500 obejmie w tej chwili sześć modeli: 560 i 565 mogą prasować baloty o średnicy od 90 do 160 cm oraz 580 i 585 do 180 cm.

Wszystkie prasy omawianej serii są seryjnie wyposażone w złącza Kennfixx, które dzięki oznaczeniom kolorystycznym umożliwiają łatwą i szybką identyfikację.

Nowa prasa - nowy design

Z zewnątrz nowy Claas Variant wyróżnia się nową obudową o zmienionej stylistyce, charakterystyczną dla najnowszych produktów marki Claas.

 W standardzie oferowany jest terminal sterujący Cemis 700, Maciej Sacha
W standardzie oferowany jest terminal sterujący Cemis 700, Maciej Sacha
Stojąc przy maszynie zauważamy również zwiększoną możliwość regulacji zaczepu i rolki dociskowej na podbieraczu o szerokości 2,1 m oraz nowy wygodniejszy podest. Na nowo opracowany został również układ hydrauliczny czy oprogramowanie.