W tym kierunku idzie również Zetor, który podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Techagro w Brnie zaprezentował nowy model ciągnika o nazwie Proxima Power 100. Na pierwszy rzut oka traktor niczym nie różni się od poprzednich modeli, tj. Proximy i Proximy Plus. Wystarczy jednak zajrzeć do kabiny i już widać, jakich zmian dokonali konstruktorzy. Z lewej strony, tuż przy kierownicy, znajduje się elektrohydrauliczny rewers. Ta dźwignia to element nowej skrzyni biegów typu Power Shuttle, podobnej do stosowanych w większych modelach Forterra. Kierunek jazdy można zmieniać bez użycia pedału sprzęgła. Czterostopniowa przekładnia ma dwa zakresy biegów (szybkie i wolne), a na każdym z nich można użyć trzech półbiegów włączanych przyciskami pod obciążeniem bez użycia sprzęgła. W sumie daje to 24 biegi w przód i tyle samo wstecz. Nowa przekładnia jest produkowana w fabryce Zetora.

Inne zmiany w kabinie dotyczą poprawy komfortu pracy operatora, znane również z odnowionych w tym roku Proximy i Proximy Plus. Kolumna kierownicza jest regulowana w dwóch zakresach. Kierowca ma także do dyspozycji więcej poręcznych schowków, lepsza jest ergonomia rozmieszczenia dźwigni i przycisków sterujących. Zbiornik paliwa został zwiększony do 150 l, a nowa maska otwiera się od przodu, przez co dostęp do chłodnicy i filtrów jest znacznie łatwiejszy.

Nowa linia Power została wyposażona w jednostki napędowe znane z modeli Proxima Plus, czyli czterocylindrowe silniki o mocy od 82 do 101 KM, spełniające normę spalin Tier 3. Nowy traktor jest dłuższy w porównaniu do Proximy Plus o 13 cm. Za dopłatą może być wyposażony w przedni TUZ i nośnik obciążników.

Zetor Proxima Power ma być dostępny w sprzedaży już na początku przyszłego roku.

Źródło: "Farmer" 11/2008