Nowa seria składa się z sześciu modeli ładowarek teleskopowych, które różnicują się głównie pod względem wysokości podnoszenia oraz udźwigu. Maszyn oznaczone symbolem TH 6.32 mogą podnosić 3 200 kg na 6,5 m, większe T6.36 podnoszą 3600 kg. Kolejny model to T7.32 oraz T7.37 i T7.42 podnoszące odpowiednio 3200 kg, 3700 kg i 4200 kg na wysokość 7 m. Największy model to TH9.35 który podnosi 3500 kg na 9 m. 

Nowa seria TH została wyposażona w nowe ramię teleskopowe w kształcie litery U, który dzięki temu zyskał większą sztywność co przekłada się na zwiększoną trwałość. Natomiast podwozie ma kształt litery H co spowodowało zwiększenie wytrzymałości na skręcanie. 

New Holland duży nacisk położył na komfort w kabinie oraz poprawę widoczności. Dodatkowe oświetlenie o mocy 25 000 lumenów (w najlepszej opcji wyposażenia) "zamienia noc w dzień" przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa pracy. 

Ładowarki TH występują w wersji S i Classic i wtedy są wyposażone w silniki FPT NEF N45 o mocy maksymalnej wynoszącej 133 KM i pojemnosci 4,5 l. Maksymalny moment obrotowy osiągany przez te silniki wynosi 549 Nm przy 1500 obr./min. Te modele są wyposażone w nowe przekładnie  przekładnie 4F-3R PowerShift ze zmianą przełożeń umieszczoną w joysticku. Natomiast zmianę kierunku jazdy wybiera się za pomocą dźwigni Powershuttle zamontowanej przy kierownicy.

Modele S mają pompę zębatą o pojemności 120 l/min i są wyposażone w siedzisko amortyzowane mechanicznie, a ich maksymalna prędkość wynosi 34 km/h. Natomiast modele Classic mają pompę o zmiennym wydatku o wydajności 140 l/min oraz są wyposażone w wentylator chłodnicy z rewersem.

Wyższym poziomem wyposażenia charakteryzują się natomiast ładowarki w wersji Plus i Elite. Posiadają one również silnik FPT NEF N45 ale w tych modelach charakteryzuje się one maksymalną mocą 133 i 146 KM.

Obie są wyposażone w nowe przekładnie PowerShift 6F-3R. Moga one pracować w modelu Plus w trybie Manual i Semi-auto, a w modelach Elite w trybach: Manual, Semi-auto i Full-auto. Dzięki czemu modele Elite doskonale nadają się do transportu, a ich zdolnosć holowania dla przyczep z hamulcem wynosi 20 ton.

W modelach Elite PowerShuttle  tryb kierunku jazdy można zmieniać za pomocą przycisków umieszczonych na joysticku lub opcjonalnej dźwigni umieszczonej na kolumnie kierownicy.