Zmiennokomorowe prasy zwijające Kuhn serii VB 7100 pozwalają na formowanie bel o gęstości do 140 kg/m3 z wydajnością do nawet 30 t/godz. przy różnych uprawach oraz w różnych warunkach zbioru.

Dwa modele w serii

Producent w ramach serii VB 7100 przygotował dla swoich klientów dwa modele wydajnych  pras o oznaczeniach VB 7160 oraz VB 7190. Pozwalają one na formowanie okrągłych bel o średnicach 1,60 m oraz 1,85 m.

Rozwiązania techniczne

W prasach tych zastosowano aż 4 pasy, które gwarantują optymalne prowadzenie materiału w komorze, a co za tym idzie prawidłowe formowanie bel. W modelach serii VB 7100 użyto odporne na zużycie ponadwymiarowe łańcuchy, których żywotność dzięki zastosowaniu automatycznego systemu smarowania jest zdaniem producenta bardzo wysoka.

W trosce o zminimalizowanie czasu przestoju producent zastosował zęby rotora wykonane z płyty trudnościeralnej Hardox. Główne napędzane walce obracają się na łożyskach baryłkowych o średnicy 50 mm, a przy walcach wolnobieżnych wprowadzone zostały specjalne opatentowane uszczelki marki Kuhn. Konstrukcja uszczelki obejmuje dwa specjalnie opracowane pierścienie, które stanowią gwarancję ochrony łożysk przed zanieczyszczeniami.

Prasy VB 7100 charakteryzują się najszybszym na rynku działaniem klapy tylnej. W ciągu zaledwie 4 s. bela zostaje wyrzucona, a klapa tylna ponownie zamknięta.

System i-Dense

W serii VB 7100 zastosowano nowy system i-Dense firmy KUHN. To inteligentne rozwiązanie z podwójnym ramieniem napinającym umożliwia osiągnięcie gęstości sprasowania słomy na poziomie 140 kg/m3.

W oparciu o pomiary wykonywane przez czujnik wilgotności system automatycznie dostosowuje siłę prasowania do rodzaju uprawy i warunków prowadzenia zbioru bez ingerencji kierowcy. Przekłada się to na najefektywniejsze z ekonomicznego punktu widzenia wykorzystanie prasy bez uszczerbku dla wydajności.

Prostota eksploatacji

Obok wysokiej wydajności, producent w ramach serii pras VB 7100 postanowił zadbać o liczne udogodnienia dla operatora, który może skupić się na prowadzeniu pojazdu, podczas gdy prasa kontroluje gęstość prasowania i zużycie energii, co stanowi jedną z zalet systemu i-Dense. Wszystkie parametry, w tym wskazanie wilgotności materiału, można monitorować za pomocą terminalu ISOBUS.

System wiązania siatką ułatwia ładowanie z obu stron maszyny. Dzięki nowym wspornikom siatkę można z łatwością przeprowadzić z magazynku do systemu wiązania bez podnoszenia całej rolki. Ponadto operator ma możliwość załadowania rolki siatki, stojąc bezpiecznie na ziemi. Zmiana ilości wykorzystanych noży tnących nie stanowi żadnych trudności, dzięki wykorzystaniu sprawdzonej technologii Group Selection.