Flagowym modelem nowej serii jest ciągnik 7R 330 o mocy maksymalnej 363 KM (373 KM z inteligentnym zarządzaniem mocą), natomiast wszystkie nowe ciągniki charakteryzują się bardzo dobrym wskaźnikiem efektywności zużycia paliwa, co przyniesie korzyści zarówno rolnikom, jak i usługodawcom.

– Jak dotąd ciągnik John Deere 7R wykazał się ekonomicznością w testach DLG. Wdrożenie tej koncepcji także w nowym najwyższym modelu 7R 330 oznacza, że korzystny stosunek masy do mocy wynoszący zaledwie 30 kg/KM przekłada się pozytywnie na wydajność, przyspieszenie i zużycie paliwa – mówi Szymon Kaczmarek, specjalista ds. produktu w John Deere Polska.

Ciągniki serii 7R oferowane są z szeregiem przekładni: bezstopniowej AutoPowr, e23 lub PowerShift do wyboru. Nadają się do różnego rodzaju prac takich jak: rozrzucanie obornika, siew, belowanie lub koszenie oraz do prac transportowych. Ponadto maszynę można w kilka sekund dociążyć bez wychodzenia z kabiny, korzystając z opcji EZ Ballast.

Do obsługi przekładni AutoPowr służy dżojstik CommandPRO. Oparta na tej koncepcji obsługa maszyny została wdrożona po raz pierwszy w ciągnikach 6R.

 Nowa seria 8R

John Deere jest pierwszym producentem maszyn rolniczych, który oferuje szereg standardowych ciągników z napędami opartymi na trzech różnych koncepcjach: nowe ciągniki kołowe serii 8R, dwugąsienicowe modele 8RT oraz zupełnie nowe wersje 8RX z czterema gąsienicami. Charakterystyczny wygląd ciągników opracowano we współpracy z ekspertami z kalifornijskiego studia projektowego BMW Designworks.

Nowy model 8RX skonstruowano pod kątem maksymalnej ochrony gleby. Kluczowy jest najmniejszy nacisk jednostkowy na wierzchnią warstwę gruntu przy maksymalnej zwrotności, a także szerokość przejazdowa mniejsza niż 3 m oraz prędkość maksymalna na poziomie 40 km/h.

Jak zapewnia producent, w porównaniu z typowymi w branży konstrukcjami dwugąsienicowymi, model 8RX jest znacznie bardziej stabilny i lepiej sobie radzi w trudniejszych warunkach glebowych dzięki zdolności do samoczynnego czyszczenia gąsienic. Nowy ciągnik może być wyposażony w gąsienice o szerokościach od 41 cm do 76 cm, które zapewniają całkowitą powierzchnię styku z gruntem większą niż 4,5 m kw.

Ponadto John Deere zwiększył moc silnika w modelu 8RT nawet o 40 KM. Spośród nowych cech można wymienić wentylator wiskotyczny chłodnicy oraz przeniesienie układów pomocniczych silnika na przód ciągnika. Nowa konstrukcja i mniejsza narażenie na wysoką temperaturę umożliwiły dalsze obniżenie kosztów eksploatacji i konserwacji silnika.

Nowe modele są wyposażone w przekładnię PowerShift z układem biegów 16/5, która obecnie jest już dostępna dla wszystkich modeli do 8R 340, nowoczesną e23 z systemem Efficiency Manager oraz bezstopniową AutoPowr. O usprawnienia zadbano również w przypadku hamulców – tylne zostały wzmocnione, dzięki czemu przednie nie są potrzebne nawet przy prędkości 50 km/h (jednak opcjonalnie nadal są one dostępne).

 Nowa kabina dla obu serii

Operatorzy będą też z pewnością zaskoczeni zaprojektowaną od nowa kabiną. Warto zwrócić uwagę na podgrzewany fotel dostępny z tapicerką z perforowanej skóry, aktywnym obiegiem powietrza, funkcją dwustrefowego masażu oraz różnymi elementami regulowanymi elektrycznie i pneumatycznie. Na tym udogodnienia dla operatora się nie kończą.

– Oświetlenie LED 360 st. wzmocniliśmy jeszcze o około 60 proc., dzięki czemu noc można zamienić w dzień. Pojemność lodówki podwoiliśmy do 11 l, aby mogła zmieścić wystarczająco dużo napojów i posiłków na cały dzień pracy. Nagłośnienie przestrzenne w układzie 6.1 z głośnikami i subwooferem zapewnia najwyższej jakości wrażenia muzyczne niczym w sali koncertowej. Radioodbiornik z 6,5-calowym DAB+ ekranem dotykowym daje najnowocześniejszy dostęp do informacji i rozrywki – opowiada Szymon Kaczmarek.

Kolejne wprowadzone ulepszenia w kabinie, o które wnioskowali klienci, obejmują szersze wejście i niżej zamontowane klamki, a także samoczynnie wyłączające się kierunkowskazy. Ponadto układ klimatyzacji przeniesiono pod kabinę, uzyskując więcej miejsca nad głową, ale też ograniczając hałas, mimo że wydajność chłodzenia i ogrzewania zwiększyła się dwukrotnie.

 Rolnictwo jeszcze bardziej precyzyjne

Pionierskim rozwiązaniem jest jeszcze bardziej zoptymalizowany system AutoTrac, obejmujący opcjonalnie zintegrowany odbiornik StarFire 6000. Bezprzewodowa transmisja danych (WDT) do Centrum Operacyjnego udostępniana jest bezpłatnie przez pięć lat. Granicami pól, liniami naprowadzania, danymi konfiguracyjnymi oraz planowaniem i dokumentacją upraw można sprawnie oraz bezpiecznie zarządzać za pomocą platformy opartej na przeglądarce internetowej.

System AutoSetup umożliwia pobranie bezpośrednio do ciągnika danych wszystkich pól, maszyn i narzędzi niezbędnych do poszczególnych prac. 

– Takie rozwiązanie eliminuje ryzyko niepoprawnej konfiguracji oraz znacznie upraszcza proces, dzięki czemu ciągnik jest znacznie szybciej gotowy do użytku na polu. AutoSetup będzie dostępny wkrótce po przybyciu pierwszych maszyn do Europy – dodaje Szymon Kaczmarek.

Dzięki JDLink na życznie klienta ciągnik może być zdalnie monitorowany w celu zapewnienia minimum przestojów. Klient może też korzystać z ostrzeżeń Expert Alert, które umożliwiają przewidywanie uszkodzeń maszyny, a także pozwalają na ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie kosztownych napraw.