- Na Agrotech w Kielcach hinduska firma Solis pojawiła się na dwóch stoiskach
- Firma AMG zaprezentowała ciągniki o niższych mocach, w tym prototypowego Solisa 26 Electric
- Na stoisku MTZ Polska zaprezentowano nowe ciągniki o mocach 75 i 90 KM, które zaskoczyły ładnym wyglądem i niską ceną
Na targach Agrotech w Kielcach marka Solis pojawiła się w dwóch miejscach. Firma AMG z Rawy Mazowieckiej prezentowała traktory o niższych mocach, pokazując w tym zakresie pewne nowości.
W zupełnie innej hali pojawiły się traktory o większej mocy przeznaczone do zadań typowo rolniczych. To stoisko zostało zorganizowane przez firmę MTZ Polska, która sprowadza nad Wisłę serię ciągników Solis Professional.
Solis ma chrapkę na segment 75 – 90 KM
Prezentacja nowych Solisów S90 i S75 odbyła się wielką pompą. W piątek, równo o godz. 12.00, z obu ciągników zdjęto plandeki. Wówczas, po raz pierwszy na polskim rynku, rolnicy mogli zobaczyć odnowione modele hinduskiej marki. My te ciągniki widzieliśmy już podczas targów EIMA International, gdzie z podobną werwą i dumą zaprezentowano nowe ciągniki.

Duma i uśmiechy na twarzach zarówno przedstawicieli marki Solis, którzy przyjechali do nas prosto z Indii, jaki handlowców MTZ Polska, nie schodziły z twarzy nie bez powodu. Wprawdzie na pierwszy rzut oka traktory nie wydają się takie nowe - oba modele są już znane od lat, ale teraz maszyny otrzymały kilka ciekawych i ważnych usprawnień, które znacznie poprawiły wizerunek maszyn.


Więcej czarnego, czyli jest ładniej
Z zewnątrz ciągnik otrzymał nieco inną stylizację atrapy chłodnicy. Teraz wygląda nieco bardziej dostojniej – zmiana koloru na czarny z srebrno-czarnego naprawdę może się podobać. Do tego z zmieniono nieco kabinę oraz wnętrze. Dzięki tym zmianom Solis naprawdę nie musi się niczego wstydzić.

Podobne zmiany zaszły także w ciągniku serii S75 i N75 (wersja węższa do sadów i winnic), które otrzymały nowy pakiet stylizacji oraz oczywiście silnik Stage V typu CRDi własnej produkcji o tej samej pojemności skokowej, ale mocy 75 KM.
Ile kosztują nowe Solisy?
Podczas prezentacji ciągników goście z Indii podkreślali, że nowe maszyny były konstruowane przy pomocy japońskiej firmy Yanmar, która dzierży ok. 30 proc. akcji ITL. Przedstawiciele MTZ Polska na pytanie czy teraz przerzucą się z maszyn białoruskich na hinduskie odpowiedzieli, że nie ma takiej opcji. Solis jest uzupełnieniem oferty, a ciągniki MTZ są nadal sprzedawane na takich samych warunkach jak wcześniej.


Naszym zdaniem ceny, które zaproponował Solis Professional są korzystne i konkurencyjne. Podobne ciągniki renomowanych marek kosztują ok. 190 – 210 tys. zł, a co za tym idzie Solis jest znacznie tańszy. A czy lepszy? No cóż, musielibyśmy go wypróbować na polu.
Solis Electric
Na drugim stoisku Solisa, w firmie AMG z Rawy Mazowieckiej, zaprezentowano mniejsze Solisy, idealnie nadające się do zastosowań w sadach, ogrodach, winnicach czy przy pracy komunalnej.


Czytaj więcej
Małe elektryki z Indii. Czy przekonają klientów ceną?Drugą nowością z zakresu mniejszych mocy był zielony Solis 26 Electric, czyli prototypowy ciągnik wyposażony w całkowicie elektryczny napęd. Solis swoją wersję elektryka po raz pierwszy zaprezentował na targach EIMA International w listopadzie 2022 r. Traktorek o mocy 23 KM wyposażony w przedni i tylny WOM, hydrostatyczną skrzynię biegów, napęd na cztery koła i na życzenie kabinę spełniającą wymagania ROPS.

Solis jest znany na całym świecie
Traktory Solis, które na niektórych rynkach występują także pod marką Sonalika, są znane niemal na całym świecie. W tym roku informowaliśmy, że małe Solisy 26 to najpopularniejsze traktory na niemieckim rynku w 2022 r. biorąc pod uwagę wszystkie ciągniki sprzedawane u naszych sąsiadów.
Marka Solis należy do firmy Sonalika Tractors, która zarządzana jest przez przedsiębiorstwo International Tractors Limited założone pod koniec lat 60. Sonalika jako osobna marka ciągników zaczęła sprzedaż w 1996r. i w tej chwili jest obecna na całym świecie, również poprzez różne montownie.


Komentarze