Na pierwszy rzut oka zauważymy iż całkowicie zmienił się wygląd zewnętrzny ciągników, jednak to nie koniec zmian. Te pojawiły się także we wnętrzu kabiny i mają za zadanie poprawić komfort pracy operatora.

Szeroka gama modelowa

Cała gama modelowa Zetora Forterry obejmuje ciągniki czterocylindrowe o mocach od 96 do 147 KM. W tym przedziale mocowym czeski producent zaoferował łącznie 3 grupy modelowe.

Forterra to mocny 4-cylindrowiec, który zdaniem producenta może konkurować z ciągnikami 6-cylindrowymi fot. mat. prasowe
Forterra to mocny 4-cylindrowiec, który zdaniem producenta może konkurować z ciągnikami 6-cylindrowymi fot. mat. prasowe

Forterra CL to najprostsza wersja w podstawowej kompletacji z silnikami o mocy 96, 106, 117, 126 oraz 136 KM i wyposażona jest w rewers mechaniczny oraz przekładnię 24/18.

Forterra HSX występuje w trzech wariantach mocy: 117, 126 oraz 136 KM. W ciągniku zastosowano rewers hydrauliczny oraz bardziej nowoczesną przekładnię Eco 40 z 30 biegami w obu kierunkach. Skrzynia ta oferuje 13 biegów w zakresie roboczym od 6 do 12 km/h oraz pozwala na osiągnięcie prędkości 40 km/h przy zredukowanej do 1800 obr./min. prędkości obrotowej silnika.

Topową wersją jest Forterra HD, która już pod względem rozmiarów ma odpowiadać ciągnikom sześciocylindrowym. Jest ona dostępna z silnikami o mocy 126, 136 oraz 147 KM. Podobnie jak w HSX zastosowano w nim skrzynię Eco 40 z rewersem hydraulicznym. Wyznacznikiem tego modelu jest bogate wyposażenie standardowe obejmujące m.in. niezależnie amortyzowaną oś przednią, amortyzację kabiny, czy pneumatycznie amortyzowany fotel.

Jakie zmiany?

Nowa Forterry wyposażone są w silniki 4-cylindrowe o poj. prawie 4,2 l. Spełniają one normy emisji spalin Stage V dzięki zastosowaniu aktywnego filtra cząstek stałych DPF oraz systemu SCR. Zadbano także o lepsze odprowadzenie ciepła z komory silnikowej.

Zupełnie nowy dach ma zapewnić lepszą widoczność na ładowacz czołowy. Zastosowano także LED-owe oświetlenie robocze fot. mat. prasowe
Zupełnie nowy dach ma zapewnić lepszą widoczność na ładowacz czołowy. Zastosowano także LED-owe oświetlenie robocze fot. mat. prasowe

Już na pierwszy rzut oka zauważymy całkowicie zmieniony design – ten został zaprojektowany przez włoskie studio Pininfarina i trzeba przyznać iż wygląda niezwykle nowocześnie, świeżo i agresywnie. Z punktu widzenia użytkownika ważną zmianą jest zastosowanie nowych plastików karoserii, które mają być odporne na wysokie temperatury i promieniowanie UV.

Na poprawę komfortu pracy z pewnością wpłynie zastosowanie nowych reflektorów całkowicie nowego i bardziej wydajnego systemu klimatyzacji oraz ogrzewania kabiny, nowego dachu kabiny zapewniającego lepszą widoczność na zagregowany z ciągnikiem ładowacz czołowy, czy zastosowanie ambientowego oświetlenia prawego panelu roboczego.

A co z cenami?

Jeśli chodzi o ceny nowych ciągników Zetor Forterra to w przypadku wersji CL cennik rozpoczyna się od kwoty 210 100 zł netto, za Forterrę HSX należy zapłacić od 225 700 zł, a za największą i najlepiej wyposażoną w gamie Forterrę HD od 285 800 zł netto. Warto dodać iż są to ceny dotyczące ciągników z 2021 r.

Jeśli zaś poszukujecie ciągników używanych to koniecznie sprawdźcie Giełdę Rolną!