W ramach targów Agro Show 2019 w Bednarach marka Amazone zaprezentowała dobrze znaną kompaktową Brona talerzowa Catros+ 12003-2TS w nowej szerokości roboczej – 12 m. Zastosowano tutaj większy, uzębiony talerz 510 mm, w opcji znajdziemy również talerz gładki 460 mm.

Cała maszyna składa się z czterech segmentów i pomimo 12 m szerokości bardzo precyzyjnie dopasowuje się do podłoża. Talerze zostały indywidualnie zabezpieczone na elastomerach oraz osadzone na bezobsługowych piastach ze ślizgowymi pierścieniami uszczelniającymi. W standardzie maszyna wyposażona jest m.in. w hamulce oraz układ jezdny.

Producent podaje, że brona ta może być alternatywą dla stosowania glifosatu ze względu na dobre właściwości w zwalczaniu chwastów i niskie koszty pracy, gdyż zużycie paliwa wynosi nawet poniżej 4 l/ha. W zamian za to, maszyna potrzebuje około 35 KM na jeden metr szerokości roboczej.

Prezentowany egzemplarz wyposażony był w wał pierścieniowy - jeden z najbardziej uniwersalnych wałów. Cena katalogowa tej maszyny wynosi 137 000 zł netto.

Nowości dotyczyły również opryskiwaczy, w ofercie niemieckiego producenta zaprezentowano zawieszany model UF 02. Obecnie oferowany jest on w wersji 1600- i 2000-litrowej, od grudnia mają też pojawić się mniejsze pojemności.

W stosunku do poprzednika, model UF 02 wyposażony został m.in. w nowe pole obsługowe, nowe oprogramowanie a także rozbudowany rozwadniacz boczny. Nowością jest również zbiornik czołowy na oprysk, który obecnie może mieć nawet 1500 l pojemności. Wówczas opryskiwacz wyposażony jest w system automatycznego pobierania cieczy z przedniego zbiornika. Do wyboru mamy kilka pomp o wydajności od 200 do 300 l/min.

Modernizacje nie ominęły wersji ciąganej UX, w której m.in. poprawiono maksymalny promień skrętu, który obecnie wynosi 28 stopni. Pojawiła się również zupełnie nowa armatura i oś skrętna. Zmieniona belka charakteryzuje się nowym sposobem amortyzacji – ciekawostką jest amortyzacja dławiąca wahnięcia belki w poziomie. Maszynę tę mogliśmy zobaczyć podczas pokazów polowych, gdzie dostarczony został model o pojemności 5200 l i belką o szerokości 36 m.

Wszystkie zaprezentowane nowości są już w ofercie i można je zamawiać.