W tej chwili Claas w klasie małych ładowarek kołowych z przegubem centralnym posiada trzy modele z silnikami o mocy od 46 do 74 KM.

Podstawowym modelem została premierowa ładowarka Torion 530 o mocy 46 KM z japońskim, czterocylindrowym silnikiem Yanmar o pojemności 2,2 l.
W nowej maszynie układ hydrauliczny ma wydajność 61 l/min przy ciśnieniu 230 barów i umożliwia uzyskanie obciążenia wywracającego na poziomie 3000 kg.

Prowadzona równolegle kinematyka typu Z, stożkowego ramienia roboczego, o wysokości 3,18 w punkcie obrotu łyżki, umożliwia uzyskanie wysokości napełniania do 2,82 m i zasięgu do 1,46 m. Ramię robocze i narzędzia są wygodnie sterowane za pomocą joysticka. Dwa dodatkowe obwody hydrauliczne można obsługiwać za pomocą dodatkowej dźwigni lub przycisków.

Kupuj nowe maszyny na preferencyjnych warunkach

Więcej mocy w wyższych modelach Claasa

Większe modele Torion 535 i Torion 639 z czterocylindrowymi silnikami Yanmar o pojemności 2,1 l mogą pochwalić się mocą 74 KM. Opcjonalnie ładowarki można nabyć ze standardową kinematyką typu Z lub z kinematyką typu Z w wersji High-Lift. W wersji standardowej można w ten sposób uzyskać wysokość napełniania 2,82 m (Torion 535) lub 2,98 m (Torion 639), a w wersji High-Lift nawet 2,97 m i 3,18 m.

Claas Torion 530 o mocy 46 KM to nowy podstawowy model w klasie kompaktowych ładowarek kołowych dla rolnictwa. Także Torion 535 i Torion 639 otrzymują większą moc silnika, fot, mat. prasowe
Claas Torion 530 o mocy 46 KM to nowy podstawowy model w klasie kompaktowych ładowarek kołowych dla rolnictwa. Także Torion 535 i Torion 639 otrzymują większą moc silnika, fot, mat. prasowe

W zależności od wariantu, punkt obrotu łyżki wynosi od 3,19 m do 3,54 m. Maksymalny zasięg wynosi przy tym od 1,49 m do 1,71 m. Przy wydatku hydrauliki 70 lub 80 l/min., ciężar wywracający dla modelu TorionN 535 przy pełnym łamaniu wynosi 3500 kg (High-Lift: 3300kg), a dla modelu Torion 639 - 3900 kg (High-Lift: 3600 kg).

Japońskie silniki wszystkich trzech „kompaktowych” modeli Torion spełniają normę emisji spalin Stage V z wykorzystaniem filtra cząstek stałych (DPF) i katalizatora oksydacyjnego (DOC), a zatem bez SCR.

Szybcy i… wygodni

Wszystkie trzy modele są wyposażone w precyzyjnie regulowany i trwały hydrostatyczny napęd o dwóch stopniach jazdy, który rozpędza ładowarkę Torion 530 do maksymalnej prędkości 20 km/h, a dwa większe modele do 30 km/h.

Opcjonalny układ amortyzacji wstrząsów ramienia roboczego zapobiega kołysaniu na nierównym terenie i podczas szybkich cykli załadunku. Dzięki kątowi skrętu 40° wahliwego przegubu manewrowanie nie stanowi problemu nawet na ciasnych podwórzach i w wąskich budynkach gospodarskich. Torion 530 i Torion 535 ze standardowymi oponami 340/80 R18 nie przekraczają ponadto wysokości przejazdu 2,50 m.

Zmodernizowano także kabiny, które od teraz są bardziej komfortowe dla operatora, fot. mat. prasowe
Zmodernizowano także kabiny, które od teraz są bardziej komfortowe dla operatora, fot. mat. prasowe

Claas poszedł za ciosem i całkowicie zmodernizował także kabiny swoich maszyn. Nowa przestronna kabina z wieloma schowkami i przegródkami zapewnia bardzo dobrą widoczność we wszystkich kierunkach, a dzięki pociągniętej daleko ku dołowi, wypukłej szybie przedniej – doskonały widok na ramię robocze i narzędzia.

Przeszklone drzwi wejściowe oraz prawe okno mogą być otwierane i blokowane pod kątem 180°. Warto dodać, że kolumna kierownicy posiada bezstopniową potrójną regulację, a operator ma do dyspozycji pneumatyczny fotel, klimatyzację oraz obniżony w stosunku do poprzednich modeli poziom hałasu w kabinie.

Dzięki wyświetlaczowi na prawym słupku A i przejrzystemu panelowi obsługowemu obok prawego podłokietnika, obsługa podczas codziennej pracy według producenta powinna być intuicyjna i łatwa – nawet w przypadku zmieniających się operatorów. Dach kabiny może zostać wyposażony w halogenowe reflektory robocze lub w maksymalnie osiem reflektorów LED z oświetleniem 360°.