Wystawa rolnicza Agritechnica w Hanowerze to największa tego rodzaju impreza na świecie. Odbywające się co dwa lata branżowe spotkanie cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością i znaczeniem w świecie producentów maszyn i urządzeń związanych z rolnictwem. Potwierdzeniem tego jest tegoroczna edycja, która odbyła się w dniach 10-16 listopada. Wzięła w niej udział rekordowa liczba 2900 wystawców z 47 państw. Co warte podkreślenia - udział w imprezie wzięło aż 58 firm z Polski (ósme miejsce spośród firm spoza Niemiec), które starają się w ten sposób budować swój prestiż i wzmocnić rozpoznawalność brandów na zagranicznych rynkach. Znakomicie dopisali również goście, których było około 450 tys., czyli o 35 tys. więcej niż przed dwoma laty.

Wystawa od lat cieszy się mianem najważniejszej platformy wprowadzania nowych maszyn i narzędzi. To, co pojawi się na Agritechnice, wcześniej czy później zobaczymy w katalogach handlowców na lokalnych rynkach. W tym roku również nie zabrakło ciekawych nowości. W dużej mierze powstawanie innowacyjnych produktów dla rolnictwa warunkuje rozwój elektroniki. Precyzyjne nawożenie i ochrona roślin, optymalizacja współpracy ciągnik-maszyna, napędy hybrydowe, bezprzewodowe wsparcie dla operatorów i maszyn czy automatyzacja nastawów skomplikowanych układów - to przykłady zastosowań elektroniki w rozwoju rolnictwa i zarazem najważniejsze trendy wyznaczane przez wiodących producentów. Okazuje się, że zawsze jest również dużo do zrobienia w typowo mechanicznych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Przykładami mogą być choćby zwiększenie gęstości balotów bez konieczności zwiększenia mocy ciągnika, bardziej precyzyjne i uniwersalne aparaty wysiewające dla różnych nasion, lepsza stabilność głębokości pracy narzędzia uprawowego, a także system automatycznego ostrzenia noży w prasach i przyczepach samozbierających.

Czy rolników będzie stać na wdrażanie nowych rozwiązań w swoich gospodarstwach? Raporty DLG (Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego) wskazują, że nastroje wśród producentów rolnych z Europy są generalnie pozytywne. Prognozy średnio- i długoterminowe przewidują bardzo dobre perspektywy dla rolnictwa - zarówno dla producentów sprzętu rolniczego, jak i farmerów.

O tym, że branża rolnicza jest w świetnej kondycji świadczyć może choćby liczba zgłoszeń nowych produktów. Tradycyjnym punktem targów Agritechnica jest wyróżnienie najbardziej innowacyjnych produktów. W tym roku zgłoszono ich aż 393. To niemal o 1/3 więcej niż było to dwa lata wcześniej. Producenci maszyn po prostu widzą potencjał w rolnictwie do ich wdrożenia. Nowe rozwiązania mają za zadanie zmniejszać koszty produkcji, zwiększać wydajność, podwyższać poziom komfortu pracy rolników, a także czynić działalność rolniczą w coraz większym stopniu neutralną dla środowiska. Za to trzeba jednak słono zapłacić - innowacje kosztują. Producenci i handlowcy są jednak raczej optymistyczni, bo jak mówią rolnicy - coraz częściej pochodzą do zakupu maszyny z pytaniem: "ile dzięki niej mogę zaoszczędzić", a to jeden z najważniejszych celów wdrażania nowych technologii. Innowacje są motorem rozwoju rolnictwa.