Jednym z najnowszych dzieł inżynierów firmy SaMasz, jest kosiarka czołowa Samba 280 F, która uzupełnia dotychczasową ofertę lekkich kosiarek. Maszynę wyposażono w listwę tnącą własnej konstrukcji – LiteCUT, którą z powodzeniem przetestowano na rynkach całego świata. Kosiarka ta może być ciekawą propozycją dla gospodarstw o wielkości do 50 ha, gdyż posiada możliwości agregowania z innymi kosiarkami klasy lekkiej i tworzenia zestawów koszących.

Sporą zaletą będzie również mała masa kosiarki przy szerokości koszenia 2,8 m co wpływać ma na niskie zapotrzebowanie na moc, umożliwia zagregowanie maszyny z mniejszymi ciągnikami i nie powoduje niszczenia darni.

Kolejną propozycją dla mniejszych gospodarstw jest 1- karuzelowa zgrabiarka Z-350 Slim o szerokości roboczej 3,5 m, która jest ekonomiczną wersją popularnego modelu Z-350 wyposażoną w 9-ramienną przekładnię karuzelową, zapewniającą dokładne zgrabianie i wysoką jakość pokosu. Maszynę w prosty sposób można transportować po drogach publicznych, co zapewniają demontowane ramiona grabiące i składane bariery ochronne oraz niewielka szerokość transportowa wynosząca 2,3 m.  

Jak zapewnia producent, zgrabiarka zapewnia uzyskanie regularnego wałka, bez skręceń trawy, pozwalający na łatwy zbiór np. prasą. Maszynę wyposażono w wał napędowy przegubowo-teleskopowy ze sprzęgłem przeciążeniowym oraz standardowy wózek 2-kołowy, który można zamienić opcjonalnie na tandemowy układ jezdny zapewniający idealne kopiowanie terenu, poprawiający dokładność zgrabiania i zmniejszający zanieczyszczenie paszy.

Na precyzyjne zgrabianie wpływają również skrętne koła jezdne 360 st. oraz regulacja wysokości zgrabiania i szerokości pokosu. Dodatkowymi atutami Z- 350 Slim są ekran pokosu i zabezpieczenie przed zgubieniem palców. Maszynę można również wyposażyć w przednie koło kopiujące i tablice odblaskowe wraz z oświetleniem drogowym LED.

Interesującą konstrukcją dla nieco większych gospodarstw jest natomiast przetrząsacz P8 890 o szerokości roboczej 8,9 m. Posiada on wirniki o małej średnicy (1500 mm), zapewniające optymalne podbieranie paszy i wysoką jakość przetrząsania. Większe pochylenie wirników skraca trajektorię lotu i zwiększa kąt rozrzutu, co powoduje odwrócenie paszy do przesychania, a nie tylko rozrzucanie do tyłu. Zapewniać to ma także szybsze i bardziej równomierne schnięcie skoszonej zielonki, lepsze kopiowanie terenu i efektywniejsze podbieranie paszy między wirnikami.

Przetrząsacz posiada blokadę unoszenia karuzeli podczas uwroci oraz wyposażony jest w nowe sprzęgła palcowe umożliwiające składanie maszyny bez wyłączania wałka WOM. Jak informuje producent, model P8-890 sprawdza się także na mokrym terenie. Regulowany układ jezdny zapewnia stabilność maszyny i powoduje szeroki zakres rozrzutu zielonki. Dostępne jako opcja przednie koło podporowe, pozwala na jeszcze lepszą ochronę darni na nierównym, pagórkowatym terenie, a hydraulicznie rozkładany brezent zapobiega przerzucaniu zielonki podczas pracy przy skraju pola.

Palce przetrząsacza wykonano ze sprężystego drutu High Dynamic. Są one równej długości, dzięki czemu uzyskuje się równomierną jakość przetrząsania i eliminuje ryzyko wbicia w ziemię podczas pracy. Przesuwny i skrętny zaczep, wspierany przez amortyzatory stabilizujące, zwiększa zakres kopiowania i ułatwia manewrowanie.

Z kolei zamknięte hermetycznie przekładnie na smar stały pracują cicho i nie wymagają konserwacji oraz zabezpieczają przed nawijaniem się trawy. Unikatowa konstrukcja barierek ochronnych tworząca kratownicę daje wyjątkową odporność na uderzenia i kontakt z przeszkodami. Standardowa wersja przetrząsacza zawiera tablice ostrzegawcze z oświetleniem LED.