O ile RCW Helix i pług Vis On Land to maszyny, które mogliśmy oglądać już na zeszłorocznej wystawie Agro Show, to agregat Atlas II i opryskiwacz Heron są absolutnymi nowościami. Maszyny zadebiutowały w tym roku w Bednarach i po raz pierwszy pojawiły się na polu przed większą publicznością właśnie w Kurzajewie. 

Podczas pokazu szczególnie zainteresował nas rozsiewacz RCW Helix z belką do nawozów pylistych, który po fazie intensywnych testów wreszcie pojawił się w portfolio producenta z Brzegu. Właściwie nic dziwnego; maszyny tego typu są coraz popularniejsze w kontekście dopłat do wapnowania. Interesują się nimi zarówno właściciele dużych gospodarstw jak i usługodawcy, o czym świadczą zapytania ofertowe, jakie pojawiły ze strony gości podczas organizowanego dzień później dnia otwartego lokalnego dealera, firmy Zip Agro, podczas którego również na polu pojawił się Helix. Maszynę tę opisywaliśmy już zarówno na naszym portalu jak i na łamach miesięcznika, warto jednak przypomnieć najważniejsze jej cechy.

Sam rozsiewacz to konstrukcja ze skrzynią załadunkową o pojemności 13 tys. l co powoduje, że jedna cysterna "rozkładana jest" na dwa rozsiewacze, co pozytywnie wpływa na logistykę. Napęd przenośnika pasowego realizowany jest hydraulicznie, zaś tarcze napędzane są mechanicznie (z WOM ciągnika). Ponadto skrzynię wyposażono w dwa przyłącza do załadunku materiałów pylistych bezpośrednio z cysterny; jedno służy do załadunku przedniej części skrzyni, drugie zaś - tylnej.

Co prawda w rozsiewaczu nie znajdziemy opcji wysiewu nawozu sekcjami, jednak niezależne sterowanie jego zasuwami powoduje, że mogą być one wysiewane na połowie szerokości roboczej, a więc na szerokość 6 m. Ustalanie rozkładu poprzecznego nawozów odbywa się mechanicznie z wykorzystaniem zasuwy w belce. Pozostałe funkcje obsługiwane są z wykorzystaniem sterownika Superior i należą do nich m.in. regulacja dawki wysiewu, obsługa hydraulicznego składania oraz unoszenia belki wysiewającej (ramiona składane są niezależnie), plandeki i limitera. Ponadto sterownik umożliwia kontrolę obecności nawozu, prędkości obrotowej ślimaka belki lub tarcz rozsiewających, pomiar obsianej powierzchni czy tworzenie raportów z przeprowadzonych prac i przenoszenie ich do komputera.

- Największa zaleta wapna pylistego, czyli stopień jego rozdrobnienia wpływający na jego reaktywność i szybkość działania jest również jego największą wadą, którą stanowią trudności w wysiewie. Rozwiązaniem jest wyposażenie rozsiewacza w belkę do nawozów pylistych. RCW Helix to maszyna zbudowana na podstawie rozsiewacza RCW 120 TD, jednak wzbogacona o, że tak powiem, pakiet Helix, w skład którego wchodzą m.in. belka wysiewająca, szczelna plandeka, komputer Superior i możliwość niezależnej regulacji tylnych zasuw - tłumaczy Łukasz Wasak, menedżer ds. produktu w firmie Unia.

Konstrukcja rozsiewacza oparta jest na podwoziu tandemowym. Zastosowano w niej również amortyzowany sprężynowo dyszel, który ma za zadanie redukcję obciążeń przenoszonych na zaczep ciągnika. W wyposażeniu opcjonalnym rozsiewacza znajdują się m.in. urządzenie do wysiewu granicznego, hydrauliczna instalacja hamulcowa i zaczep kulowy. 

W planach jest wprowadzenie rozsiewacza o pojemności 16,5 tys. l, a już podczas targów Agritechnica w Hanowerze powinniśmy zobaczyć belkę wysiewającą o szerokości 9 m. Cena Helixa to ok. 175 tys. zł netto. Szczegółowe informacje dotyczące pozostałych prezentowanych maszyn już niebawem na naszym portalu.