Zetor Gallery znajduję się w Brnie, w dzielnicy Líšeň, tuż obok fabryki Zetor Tractors. 

W środku możemy zobaczyć najważniejsze modele produkowane przez czeską firmę. Począwszy od Zetora 25 poprzez opracowanego wspólnie z Ursusem Crystala po najnowsze wyroby znanego w Polsce producenta. 

Dwie nowości

Wraz z nadejściem wiosny na ekspozycji dodano dwa ciągniki o ciekawej historii. Obie maszyny są na tyle rzadkie, że trudno już je znaleźć w użyciu w gospodarstwach rolnych. Są to Zetor Super County i Zetor 3045.

Czteronapędowy Zetor UŘ 1

Seria UŘ 1 pojawiła się na rynku w 1960 r. wraz z modelem 3011. Dwa lata później pojawił się 4011 (znany w Polsce z Ursusa o tej samej nazwie), a na końcu najmniejszy model 2011 (1963 r.).  

Oprócz nowości w Galerii Zetor można obejrzeć także inne ciągniki, fot. Zetor Gallery
Oprócz nowości w Galerii Zetor można obejrzeć także inne ciągniki, fot. Zetor Gallery

Okazało się, że na rynkach eksportowych największy popyt zarejestrowano na największe ciągniki. Stąd padła decyzja o uzupełnieniu oferty o traktory z napędem na cztery koła. 

Pierwszym pojazdem tego typu produkowanym w Brnie był model 3045. Liczba wyprodukowanych sztuk nie powalała na kolana, a większość egzemplarzy wyeksportowano do Wielkiej Brytanii. Dlatego w Czechach (i wszędzie na świecie) model ten to spora rzadkość. 

Zetor Super County 

Jeszcze trudniej spotkać drugą nowość w Galerii Zetor. Nic dziwnego, gdyż to wyprodukowany w jednym egzemplarzu prototypowy model Super County. Zielony ciągnik wystawiany w Brnie to nic innego jak czterokołowa wersja gąsienicowego Super P.

Super County został wyprodukowany w latach 50., jeszcze przed ciągnikami z serii UŘ 1. To prawdziwy rarytas - wszystkie koła są tej samej wielkości i steruje się nimi za pomocą specjalnych dźwigni jak w ciągniku gąsienicowym. Pozostałe dane techniczne, w tym silnik, odpowiadają modelowi Zetor Super P.

Oba pojazdy są wypożyczone z bogatej kolekcji Aleša Krejčíego. Opisane ciągniki, jak i resztę zabytkowych i nowych maszyn Zetora, można oglądać codziennie przy ulicy Trnkova 111 w Brnie-Líšeň, od godziny 10 do 17.

Oprócz maszyn na miłośników traktorów czeka także fan shop z tekstyliami, modelami, zegarami, kuflami, szklankami i innymi gadżetami z logo Zetora i wizerunkami modeli produkowanych kiedyś lub teraz w Brnie.