Francuski start-up Augmenta postanowił wykorzystać zalety analizy multispektralnej dostępnej przez satelity lub drony i jednocześnie uprościć cały proces. System jest montowany na dachu ciągnika, a jego sercem są kamery  pracującej w jakości 4K. Urządzenie monitoruje 100 proc. powierzchni uprawy podczas przejazdu roboczego ciągnika.  

System produkowany przez firmę Augmenta składa się z kilku kamer pracujących w jakości 4K. Zdjęcie: Agrotechnology
System produkowany przez firmę Augmenta składa się z kilku kamer pracujących w jakości 4K. Zdjęcie: Agrotechnology

Przy nawożeniu  roślin azotem, aplikacji regulatorów wzrostu czy fungicydów, system na bieżąco ocenia stan roślin i oblicza optymalną dla danego miejsca pola, dawkę nawozu, regulatora wzrostu czy fungicydu. Pozwala to na znaczne oszczędności zużycia tych produktów w gospodarstwie. Największą zaletą systemu jest fakt, że wszystkie obliczenia odbywają się w czasie rzeczywistym i zależą od kondycji roślin w danym miejscu na polu.

Cały proces dzięki zaawansowanym algorytmom sztucznej inteligencji zapewnia automatyczną kalibrację i wymaga od użytkownika minimalnej obsługi. System działa wszędzie tam gdzie jest dostępny sygnał sieci komórkowej. Poprzez połączenie LTE dane są w czasie rzeczywistym przesyłane na serwery firmy Augmenta. Umożliwia to potem łatwą analizę danych przez rolnika lub jego doradcę. Komunikacja systemu z opryskiwaczem lub rozsiewaczem odbywa się za pomocą ISOBUS lub poprzez starsze protokoły komunikacyjne. 

Tak postrzega powierzchnię pola algorytm firmy Augmenta. Zdjęcie: Augmenta
Tak postrzega powierzchnię pola algorytm firmy Augmenta. Zdjęcie: Augmenta

 

Koszt całego systemu wynosi 12 000 euro. Dodatkowo oprócz obliczania ilości środków do produkcji jakich trzeba użyć. System może monitorować flotę posiadanych maszyn oraz pozyskiwać zdjęcia upraw w jakości HD. Całe urządzenie kwalifikuje się także do wsparcia w programach poświęconych ochronie środowiska.  

Dystrybutorem sytemu w Polsce jest firma Agrotechnology. 

 Rozsiewacze nawozu kupicie na www.gieldarolna.pl