Pierwszy raz na targach w Czechach pojawił się m.in. Zetor Major z nowym designem, powstałym we współpracy ze studiem Pininfarina. Polscy rolnicy mieli okazję oglądać ciągniki już podczas targów Polagra Premiery oraz na kieleckich targach Agrotech. Jak deklaruje producent, nowy linia to nie tylko zmiany w estetyce, ale także w funkcjonalności maszyn; dzięki niej poprawie uległa jakość oświetlenia, widoczność otoczenia maszyny a także widoczność podczas pracy z ładowaczem czołowym. Nowe maszyny wyposażono również w komfortową kabinę, wyposażoną m.in. w wygodny, obrotowy fotel pneumatyczny.

Czeska premiera na Techagro czeka również nowe traktory Utilix i Hortus. Maszyny o mocy od 40 do 70 koni mechanicznych poszerzyły ofertę Zetora pod koniec ubiegłego roku. Z założenia mają to być ciągniki uniwersalne, przeznaczone nie tylko do pracy w gospodarstwach rolnych, ale także w usługach komunalnych, na plantacjach, w ogrodnictwie lub u farmerów hobbistycznych. Pierwsze maszyny trafią do klientów w drugim kwartale tego roku.

– Maszyny w tym segmencie wydajnościowym tworzą aż 20% całkowitej sprzedaży w Europie, dlatego też Zetor wprowadza na rynek dwa nowe modele traktorów w czterech specyfikacjach: Utilix HT 45, Utilix HT 55, Hortus CL 65 i Hortus HS 65, mówi na temat nowych modeli Marián Lipovský, dyrektor wykonawczy Zetor Tractors a.s. Ciągniki te są także kompatybilne z ładowarkami czołowymi Zetor System, również prezentowanych na Techagro, łącznie z nową linią ZC przeznaczoną przede wszystkim do traktorów linii modelowej Utilix.

Dużych zmian doczekała się także linia modelowa Forterra, która – podobnie jak pozostałe linie – korzysta z nowych, bardziej efektywnych systemów hamulcowych. Największa innowacja to jednak skrzynia biegów ECO 40, która utrzymuje obroty silnika Forterry HSX i HD na optymalnych wartościach przy większych prędkościach (przy prędkości 40 km/h osiąga tylko 1750 obr./min).

Zmiany dotyczą również elementów wpływających na bezpieczeństwo, a dzięki zastosowaniu m.in. nowych systemów hamulcowych, pasów bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach i systemu automatycznego wyłączania WOM-u po opuszczeniu siedzenia przez operatora, wszystkie modele spełniają wytyczne dyrektywy „Mother Regulation”.

Marián Lipovský odniósł się także do obecności Zetora na rynkach zagranicznych i najbliższych planów:

– naszą uwagę poświęcamy nie tylko modernizacji maszyn, ale również wzmacnianiu naszej pozycji na poszczególnych rynkach. Zyskaliśmy nowego partnera w Estonii, udało się nam też wejść do Wietnamu. Prowadzimy rozmowy z kolejnymi potencjalnymi partnerami w regionie Ameryki Południowej, Afryki Wschodniej oraz Azji Południowo-Wschodniej. Naszym tegorocznym celem jest wzrost produkcji w nawiązaniu do oczekiwanej stabilizacji na rynkach. Mamy wysokie oczekiwania w stosunku do przedstawionych nowości Utilix, Hortus i Major w nowym designie.