W ostatnim czasie zauważalny jest wzrost zainteresowania uproszczonymi technologiami upraw. Propozycją maszyny, która doskonale sprawdzi się w takim warunkach jest kultywator Kverneland Enduro.

Maszyna uniwersalna

Kultywator Kverneland Enduro oferowany będzie w szerokościach roboczych od 3 do 5 m. Co ciekawe, maszyna pozwoli na maksymalną głębokość uprawy sięgającą nawet 35 cm w przypadku wersji Enduro Pro oraz 30 cm w wersji Enduro.

Maszyna składa się z 3-belkowej sekcji uprawowej, sekcji równającej oraz z wału zagęszczającego. Dzięki temu w jednym przejeździe możemy dokonać uprawy i zagęszczenia gleby, co korzystnie wpływa na zachowanie wilgoci w glebie.

W trosce o intensywny przepływ ziemi i resztek pożniwnych przez maszynę konstruktorzy zaprojektowali konstrukcję charakteryzującą się prześwitem pod ramą na poziomie 870 mm. Rozstaw zębów wynosi zaś 270/285 mm.

Sprawdzone elementy robocze

Kultywatory Enduro oraz Enduro Pro zostały wyposażone w zęby Triflex 700 z resorowym zabezpieczeniem Auto-Reset o nacisku 700 kg. Wąski kształt zęba pociąga za sobą mniejsze zapotrzebowanie na uciąg, przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnej penetracji gleby.

Co ciekawe, zęby Triflex 700 wykonane są w technologii pustego profilu, dzięki czemu elementy robocze mogą odchylać się na boki nawet do 7 cm.

Sekcja równająca

W standardzie maszyna wyposażona jest w talerze równające, jednak w opcji użytkownicy mogą zdecydować się także na listwy równające, które dedykowane są na glebach lekkich. Elementy te są wyposażone w zabezpieczenie sprężynowe, lub gumowe.

Dodatkowo w wersji Enduro Pro zastosowano podwójny równoległobok, na którym zawieszona jest sekcja równająca i wał zagęszczający. Rozwiązanie to pozwala uzyskać idealnie wyrównaną glebę i pozwala na zmianę głębokości roboczej w czasie pracy z kabiny ciągnika, co niezwykle ułatwia pracę operatora.

A co z cenami?

Katalogowe ceny Kvernelanda Enduro o szerokości roboczej wynoszącej 3 m zaczynają się od 59,2 tys. zł netto. W tej cenie otrzymamy maszynę wyposażoną w wał rurowy o średnicy 550 mm z hydrauliczną regulacją głębokości za pomocą przekładek dystansowych oraz karbowane talerze sekcji wyrównującej.

Kultywator Enduro Plus w tej samej szerokości roboczej będzie nieco droższy, bo wersja podstawowa z wałem rurowym została wyceniona na 63,4 tys. zł netto. W tym wypadku otrzymamy maszynę hydrauliczną regulację głębokości roboczej z kabiny ciągnika. W obu wersjach elementy robocze posiadają zabezpieczenie non-stop (resorowe).

Kultywatory Enduro oraz Enduro Pro są ją dostępne w sprzedaży, a pierwsze egzemplarze trafiły już do rolników.