Maszyna o szerokości roboczej 3 m, którą pokazano w Kielcach, jest pierwszym tego typu ciężkim agregatem do uprawy przedsiewnej w ofercie brodnickiej firmy, który sprawdzać się ma na najbardziej wymagających stanowiskach.

Pierwszą sekcję uprawową stanowią wąskie redliczki umieszczone na pionowych zębach sprężystych, których zadaniem jest wstępne rozbicie grud. Za nimi znajduje się pierwszy z wałów płaskownikowych, wyrównujących obrabianą powierzchnię.

Sekcję spulchniającą stanowią umieszczone w trzech rzędach redlice z gęsiostópkami, której głębokość pracy jest regulowana bezstopniowo za pomocą śrub rzymskich.

Dalej, jeszcze przed wałem płaskownikowym, umieszczono dla lepszego wyrównania gleby regulowaną włókę. Maszynę zamyka natomiast ciężki wał crosskill, za którym dodatkowo może być zamontowana kolejna włóka.

Cała maszyna jest bardzo ciężka, bowiem masa wersji 3 m wynosi 2,2 t, co powinno zapewniać dobrą pracę na zwięzłych glebach, ale jednocześnie wiązać się będzie z zapewnieniem dla niej ciągnika dysponującego odpowiednio mocnym podnośnikiem i mocą, którą producent szacuje na ok. 140 KM.

Prototyp, który pokazano w Kielcach, stanowi początek tej linii maszyn w ofercie POM Brodnica i oprócz wersji o szerokości 3 m, w sprzedaży pojawią się także maszyny 4- i 5-metrowe, które producent planuje pokazać na wrześniowych targach Agro Show w Bednarach.

Jeśli zaś chodzi o wprowadzenie maszyn do sprzedaży, to według zapewnień przedstawicieli firmy pierwsze sztuki powinny zejść z linii produkcyjnej z początkiem przyszłego roku, gdyż obecnie maszyna przechodzi jeszcze intensywne testy, tak aby produkt finalny był już w pełni dopracowany.