Farmer: Skąd decyzja o wejściu we współpracę z marką Massey Ferguson?

Damian Świeży: Współpracowaliśmy z poprzednim dystrybutorem maszyn Massey Ferguson na Polskę, więc dobrze znamy ciągniki tej firmy. Po zmianach w sieci dealerskiej Massey Fergusona chcieliśmy wykorzystać nasze doświadczenie i pozostać przy ich sprzedaży. Parafowaliśmy więc nową umowę z właścicielem marki Massey Ferguson, czyli koncernem AGCO. Firma RolDam-Serwis swoją siedzibę ma w Świbiu na Śląsku, ale w niedalekiej przyszłości chcemy otworzyć nasz oddział w Opolu lub w jego okolicach, aby klienci z tego mocnego rolniczo regionu mieli do nas jeszcze bliżej, ponieważ firma RolDam swoją działalnością obejmuje województwo śląskie i opolskie.

Od kiedy firma RolDam-Serwis rozpoczęła działalność dealerską w nowej sieci AGCO?

Naszą działalność jako dealer Massey Fergusona w nowej sieci AGCO rozpoczęliśmy 25 maja 2018 roku.

W jaki sposób zamierzacie dotrzeć do klientów z maszynami Massey Ferguson?

Mamy handlowców działających w terenie. Nasz udział w targach Opolagra to też jedna z form przekonania rolników do naszych produktów. Rynek opolski jest dla na bardzo ważny, więc gdzie jak nie tutaj przekonywać rolników do naszych produktów. Klienci odwiedzający targi mają okazję do rozmów z nami, a przez to poznają bliżej markę  Massey Ferguson oraz jej produkty.

Pytanie wcześniejsze jest ważne, ponieważ jeśli chodzi o województwo opolskie, a szczególnie o jego południową, mocno rolniczą część, to teren ten w poprzednich latach został opanowany przez innych producentów ciągników, a pozycję bardzo mocną w świadomości tamtejszych rolników ma firma John Deere. Istotne jest więc dla przyszłej pozycji rynkowej Massey Fergusona, w jaki sposób firma RolDam chce zmienić ten stan rzeczy?

Faktycznie do tej pory ciągniki Massey Ferguson były mniej rozpoznawalne na tym terenie, pewnie też dlatego, że wcześniej nie obsługiwaliśmy tego rejonu. Natomiast w powiecie raciborskim, czyli bezpośrednim sąsiedztwie województwa opolskiego sprzedawaliśmy i sprzedajemy ciągniki Massey Ferguson. Rolnicy, którzy je użytkują są z nich zadowoleni i stanowią najlepsze świadectwo wysokiej jakości oraz niezawodności naszych ciągników. Po żniwach zmierzamy ponadto zorganizować pokazy polowe naszych ciągników na Opolszczyźnie i Śląsku

Jak wygląda wsparcie serwisowe produktów Massey Ferguson ze strony firmy nowego dealera?

Świadczymy pełen zakres usług serwisowych. Mamy czterech doświadczonych mechaników, serwis mobilny oraz urządzenia diagnostyczne i całe zaplecze techniczne oraz wiedzę i doświadczenie niezbędne do skutecznego serwisowania ciągników i maszyn Massey Ferguson.

Czy jest jakaś grupa maszyn, na którą będziecie chcieli szczególnie postawić?

Jeśli chodzi o ciągniki, to z jednej strony będziemy chcieli zwrócić uwagę rolników na serię dużych ciągników Massey Ferguson 7700S z przekładnią bezstopniową Dyna-VT. Ciągniki z tymi skrzyniami są już dosyć długo na rynku, więc skrzynia jest „sprawdzona w boju” i przekonuje do siebie skutecznością oraz prostotą obsługi. W przeszłości sprzedaliśmy trochę ciągników w tej specyfikacji i klienci są z nich bardzo zadowoleni. Z drugiej strony będziemy promować naszą stosunkowo nową serię 4700/5700 Global, czyli ciągniki prostsze w budowie o mniejszych mocach w zakresie 75 – 110 KM. Wcześniejszy brak w ofercie Massey Ferguson tego typu ciągników w tym bardzo popularnym przedziale mocy uniemożliwiał nam działanie w tym segmencie rynku.

A co poza ciągnikami może zwrócić uwagę rolników?

Massey Ferguson posiada w swojej ofercie szeroką gamę produktów: całą linię maszyn zielonkowych (kosiarki, przetrząsarki, zgrabiarki), prasy rolujące, prasy kostkujące, ładowarki teleskopowe, ładowacze czołowe oraz kombajny zbożowe. Tak więc nasza oferta jest bogata oraz kompletna i każdy rolnik znajdzie w niej coś odpowiedniego dla siebie.

Czy w przypadku zakupu nowej maszyny Massey Ferguson jest możliwość oddania w rozliczeniu starej maszyny?

Tak, oczywiście. Na dzień dzisiejszy odbiór maszyn używanych w rozliczeniu jest stałym elementem handlu maszynami nowymi. Można śmiało powiedzieć, że bez rynku wtórnego maszyn rolniczych sprzedaż nowych ciągników oraz maszyn rolniczych byłaby znacząco utrudniona. I co tutaj jest szczególnie ważne, stare maszyny odbierane w rozliczeniu mogą pochodzić od różnych producentów.

Dziękuję za rozmowę.