Marka Deutz-Fahr od kilku lat zajmuje czwarte miejsce w Polsce pod względem sprzedaży, dzierżąc ok. 9 – 10 proc. krajowego rynku. Wynik jest co najmniej dobry. Receptą na niezłą sprzedaż jest oferta szerokiej gamy maszyn – od słabszych i prostych konstrukcyjnie, po te mocne i naszpikowane nowoczesną technologią.

Nowa seria Deutz-Fahr 5TB

Teraz przyszła pora na specjalistyczne nowe modele serii 5TB, które są nie tylko proste, intuicyjne w obsłudze, ale także nowoczesne i wszechstronne. Producent zapewnia, że premierowe traktory powinny się sprawdzić nie tylko w sadach, ale także na polu.

Nowy Deutz-Fahr serii 5 TB, fot. mat. prasowe
Nowy Deutz-Fahr serii 5 TB, fot. mat. prasowe
Pod maską zamontowano nowy silnik FARMotion 45, mogący się pochwalić mocą w zakresie od 106 do 116 KM. Nisko umieszczony środek ciężkości oraz układ hamulcowy na cztery koła, powinny zagwarantować dobry poziom bezpieczeństwa w pracy na zboczach. Modele serii 5TB oferują także dużą łatwość tworzenia konfiguracji w zakresie układu napędowego i WOM. Wzmocniona konstrukcja ciągnika w połączeniu z podnośnikiem tylnym o udźwigu do 4525 kg sprawiają, że seria 5 TB może pracować także z maszynami obsługiwanymi często przez większe traktory.

Nowa seria silników FARMotion 45

Najnowsza generacja 4-cylindrowego silnika FARMotion 45 spełnia wymogi normy Stage V. Silnik wyposażono m. in. w wentylator ze sprzęgłem wiskotycznym, turbosprężarkę, intercooler oraz elektronicznie sterowany układ wtryskowy Common Rail z nowymi wtryskiwaczami z dyszami 7-otworkowymi.

Model 5105 TB wyposażono w jednostkę napędową generującą moc 106 KM oraz moment na poziomie 433 Nm przy obrotach rzędu 1400 obr/min. Zaś model 5115 TB oferuje moc 116 KM i moment 472 Nm także przy niskich obrotach 1400 obr/min.

Dzięki rozwiązaniom technicznym ciągnik serii 5 TB doskonale nadaje się do pracy na zboczach, fot. mat. prasowe
Dzięki rozwiązaniom technicznym ciągnik serii 5 TB doskonale nadaje się do pracy na zboczach, fot. mat. prasowe
Oba modele serii 5TB, czyli Deutz-Fahr 5105 i 5115 TB oferują bardzo dużą liczbę możliwych konfiguracji układu napędowego, które bazują na 5-biegowej skrzyni z dwoma zakresami i mechanicznym rewersem.

W podstawowej wersji napęd posiada 10+10 przełożeń (prędkość maksymalna 40 km/h). Dostępna jest wersja skrzyni 20+20 z dwoma półbiegami Powershift Hi-Lo oraz dodatkowo skrzynia doposażona w reduktor, która dzięki temu posiada 40+40 przełożeń. Układ napędowy może być także wyposażony w rewers elektrohydrauliczny PowerShuttle, który zawiera także funkcję Stop&Go. Dzięki niej, operator może zatrzymywać ciągnik i ruszać z miejsca bez konieczności wciskania pedału sprzęgła. Przycisk sprzęgła ComfortClutch na dźwigni zmiany biegów pozwala na zmiany biegów głównych z użyciem dźwigni, bez użycia pedału sprzęgła w podłodze.

Co jeszcze oferuje nowy Dautz-Fahr?

Elektrohydraulicznie sterowany WOM z modulowanym startem wałka to teraz standard wyposażenia w serii 5 TB. Dostępne są różne kombinacje prędkości wałka tylnego: 540, 540ECO, 1000, 1000ECO. W ofercie znajduje się także WOM synchro.

Deutz-Fahr zapewnia także, że w nowych modelach zastosowano wzmocnione osie przednie oraz hamulce tarczowe w kąpieli olejowej. Układ kierowniczy SDD jest dostępny jako opcja, po jej aktywowaniu liczba obrotów kołem kierownicy w trakcie manewrowania jest redukowana o połowę.

Układ hydrauliczny zawiera obwody hydrauliczne sterowane mechanicznie za pomocą dźwigni. Maksymalne wyposażenie to trzy pary hydrauliki, gniazda push-pull oraz zbiorniczki do zbierania wypływającego oleju. Układ kierowniczy ciągnika zasila niezależna, oddzielna pompa wspomagania, co przekłada się na łatwe prowadzenie nawet przy niskich obrotach silnika czy w trakcie używania układu hydraulicznego ciągnika.