Do tej pory w serii 5E były oferowane trzy modele produkowane w Indiach, napędzane 3-cylinndrowymi silnikami o mocach: 55, 65 i 75 KM. Teraz do rodziny 5E dołączają dwie nowe maszyny, modele: 5083 i 5093 z 4-cylindrowymi silnikami o mocach znamionowych 83 i 93 KM. Ich produkcja jest prowadzona w fabryce John Deere w Meksyku.

Jednostki napędowe w nowych ciągnikach to 4,5-litrowe silniki PowerTech M z turbodoładowaniem, dobrze znane m.in. z serii 5M.
Napęd na koła jest przenoszony za pomocą synchronizowanej przekładni PowerRewerser 12/12, umożliwiającej płynną zmianę kierunku jazdy rewersem bez użycia sprzęgła.

Bezpieczeństwo i komfort pracy zapewnia kierującemu klimatyzowana kabina z ergonomicznie rozmieszczonymi dźwigniami i przyciskami sterowania. Ważnym atutem jest również jej przestronność i duża liczba schowków.

Nisko położony zbiornik pozwala na łatwe napełnianie, a 134 litry pojemności pozwalają na długie godziny pracy bez tankowania. Obsługę ciągnika ułatwia również jednoczęściowa, charakterystycznie "ścięta" z przodu maska.

Dla wydajnej pracy z ładowaczem, w ciągnikach zastosowano układ pomp o wydatku 25 l/min. o raz 60 l/min – pierwsza do układu kierowniczego, druga – do układu podnoszenia.

Ciągniki będą dostępne w jednej specyfikacji aby zapewnić prostą procedurę składania zamówień i szybką dostawę maszyn. Nowe ciągniki 5E, biorąc pod uwagę specyfikację techniczną, będą modelami pośrednimi między serią 5M a prostymi ciągnikami 5E produkowanymi w Indiach. Podczas Agro Show zobaczymy najprawdopodobniej 83-konny model 5083E