Nowa rodzina składa się z 10 modeli o mocach nominalnych od 90 do 195 KM. Trzy największe napędzane są silnikami 6-cylindrowymi o pojemności 6,8 l, a pozostałe 4-cylindrowymi o pojemności 4,5 l i oprócz największego z nich (145 KM) posiadają system inteligentnego zarządzania mocą IPM zwiększający ją o około 20 KM.

>> Czytaj więcej: Kolejny nowy John Deere? Tym razem seria 6M

Najmniejsze 4 wersje (90 - 120 KM) premierowych maszyn posiadają ścięte maski, rozstaw osi tylko 2,4 m oraz promień skrętu 4,35 m. Cechy te, w połączeniu z kabiną wyposażoną w zmienione okno panoramiczne, będą nieocenione w pracy z ładowaczem i w wąskich przestrzeniach.

Wszystkie nowe ciągniki John Deere 6M mają przeprojektowaną, jaśniejszą i bardziej nowoczesną kabinę z poziomem hałasu, według producenta wynoszącym 70 dB. Wszystkie ważne elementy sterujące znajdują się na prawej konsoli, która została również całkowicie przeprojektowana. Ponadto modele ze skrzyniami biegów CommandQuad można będzie opcjonalnie wyposażyć w kompaktową wersję CommandARM z głównymi elementami sterującymi na podłokietniku.

Mechaniczna amortyzacja kabiny i "miękka" przednia oś (TLS) powinny zapewnić operatorowi odpowiedni komfort. W opcji dostępne jest też oświetlenie LED 360° do pracy w nocy.

Kolejna generacja maszyn John Deere 6M wyposażona może być w jedną z trzech przekładni: PowrQuad, AutoQuad i  CommandQuad Plus. Ponadto ciągnik można łatwo zatrzymać dzięki funkcji AutoClutch naciskając tylko pedał hamulca i ruszyć odpuszczając go.

>> Czytaj więcej: Wydajna i przemyślana - test prasy zmiennokomorowej John Deere V451M

Oczywiście najnowsza odsłona serii 6M może być także wyposażona w najnowsze rozwiązania GPS i telematyczne w postaci systemu JDLink dostępnego w pięcioletniej subskrypcji.